A kánikula az egészségesekre is veszélyes lehet

A kánikula nemcsak a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőket, hanem az egészséges szervezetet is megterheli – figyelmeztetett Stanislava Remišová, a Szlovák Szív- és Érbetegségek Nemzeti Intézetének kardiológusa a TASR TV Zdravie című műsorában. A forróságban a test izzadással próbál hűteni, ami miatt a szívnek erősebben kell dolgoznia, hogy a hőt elvezesse. Ez folyadék- és ásványianyag-veszteséget okoz, ami dehidratációhoz és a vér sűrűsödéséhez vezethet, növelve a vérrögképződés kockázatát.  

Szív a kézben
Képünk illusztráció
Fotó: Freepik

A hőségben a szív gyorsabban ver, több oxigént és vért igényel, ami miatt a koszorúereknek ki kell tágulniuk. Ateroszklerózisos betegeknél azonban a szűkült erek nem képesek megfelelően alkalmazkodni, ami akár szívrohamot is okozhat. Remišová azt javasolja, kerüljük a közvetlen napsütést, különösen délben, a fizikai aktivitást pedig kora reggelre vagy estére időzítsük. Fontos a megfelelő folyadékpótlás: testsúlykilogrammonként kb. 3 dl vizet ajánlott fogyasztani, de a vizelet színe is árulkodik a hidratáltságról – a sötét vizelet dehidratációra utal.

A kardiológus óva int a túlzott vízfogyasztástól is, mivel az ásványianyag-hiányos tiszta víz diuretikus hatású, és a túl sok ivás nátriumvesztést okozhat, ami zavartságot, és akár eszméletvesztést is előidézhet. A szív egészségét már gyerekkortól védeni kell: a kockázati tényezők – mint a magas vérnyomás, cukorbetegség, magas koleszterinszint, dohányzás, elhízás és mozgásszegény életmód – kerülése meghosszabbíthatja és jobbá teheti az életet. Remišová szerint 40 éves kortól érdemes otthon vérnyomásmérőt használni; az ideális érték 120/80, a még elfogadható maximum 135/85.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.