A jazzforradalom vezére, Charlie Parker jazz-szaxofonos 70 éve halt meg
Hetven esztendeje, 1955. március 12-én halt meg Charlie Parker, a jazz egyik óriása, a bebop stílus egyik létrehozója.

Kansas Cityben született 1920. augusztus 20-án szegény afroamerikai családban, anyja ereiben csaktó indián vér is csörgedezett. Bár vasúti pincérként dolgozó apja táncosként és énekesként is fellépett, őt kezdetben nem vonzotta a zene, amikor tízéves korában szülei elváltak és anyja egy szaxofont vett neki vigasztalásul, a hangszert évekre kölcsönadta egyik barátjának.
Középiskolásként kezdett zeneórákat venni, az iskolai zenekarban kürtön játszott, majd szerzett egy új szaxofont.
A hangszerbe annyira beleszeretett, hogy 1935 végén félbehagyta tanulmányait, inkább Kansas City és a környék jazzklubjaiban lépett fel, turné közben egy autóbalesetben életveszélyes sérüléseket szenvedett.
Az ambiciózus Parker híres és tapasztalt zenészekkel is egy színpadra állt, egy alkalommal rögtönzés közben eltévesztette a hangnemváltást, mire a Count Basie Orchestra dobosa megvetően a lába elé dobta a cintányért. Az incidens csak fokozta elszántságát, ezután napi 15 órát gyakorolt. 1936-ban elvette nála évekkel idősebb barátnőjét, akitől két gyermeke született, de a nő három év múlva a zenész drogfüggősége miatt beadta a válókeresetet. 1939-ben New Yorkba utazott, ahol eleinte mosogatóként is dolgozott egy étteremben, ahol a korszak egyik legjobb zongoristája, Art Tatum lépett fel, később zenésztársa, Buster Smith megengedte, hogy nála lakjon, cserébe zenekarában zenélt, tökéletesítette improvizációs technikáját.
1940-ben apja temetésére visszatért Kansas Citybe, ekkoriban a zongorista Jay McShann zenekarában játszott, velük készült első felvétele 1941-ben, s megismerte a trombitás Dizzy Gillespie-t. A szakmában mindenki Yardbird becenéven ismerte, ennek okáról több történet is kerint.
Az egyik szerint olyan könnyedén fújta a szaxofont, mintha madárként repült volna a a zene szárnyain, ezért lett Bird, azaz Madár. Egy másik, zenésztársai által terjesztett történet szerint viszont azért, mert rendkívül szerette a sült csirkét, és amikor egyszer turné közben elütöttek egy csirkét, aznap abból készített vacsorát, s a yard bird rövidüléséből született a Bird. New Yorkba visszatérve harlemi szórakozóhelyeken játszott, fellépések után a szárnyait bontogató Dizzie Gillespie, a zongorista Thelonious Monk, a dobos Kenny Clark, a gitáros Charlie Christian társaságában örömzenélt, így alakult ki a jazzt forradalmasító bebop stílus. Az irányzat sokkal nagyobb hangsúlyt fektetett a játék technikai elemeire és az összetett harmóniákra, mint az énekelhető dallamokra.
Parker hírneve egyre nőtt, 1944-ben már Earl Hines, majd Billy Eckstein zenekarában muzsikált, 1945-ben megalakította első saját együttesét. Pályafutásának legjelentősebb időszaka 1951-ig tartott, 1949-ben és 1950-ben átrándult Európába is. Régi álmát valóra váltva vonósokkal is készített felvételeket, balladákat vettek föl neves jazz- és kamarazenészekkel, amelyekből 14 került rá a Charlie Parker With Strings címen kiadott dupla albumra, amely kereskedelmileg legsikeresebb lemeze lett. Népszerűségére építve kapta az 1949-ben megnyitott legendás New York-i klub a Birdland nevet (Parker egy 1950-es itteni fellépése lemezen is megjelent), 1953-as Jazz At Massey Hall néven kiadott torontói koncertfelvétele egyike a jazztörténelemben legjobb élő koncertjeinek. Útja azonban csaknem másfél évtizede tartó heroinfüggősége és alkoholizmusa miatt ekkor már lefelé vezetett. Fellépéseket mulasztott el, összeveszett társaival a színpadon, egy alkalommal Kaliforniában részegen magára gyújtotta szállodai szobáját, ahonnan meztelenül menekült, az elvonókúrák, kezelések nem használtak.
1954-ben, miután meghalt hároméves lánya és botrányos viselkedése miatt kirúgták a Birdland klubból, öngyilkosságot kísérelt meg.
Utoljára 1955. március 4-én a Birdland klubban lépett fel, a koncert a zenészek között kialakult vita miatt félbeszakadt. Parker néhány nappal később, 1955. március 12-én egy New York-i hotelszobában halt meg, 34 éves korában. Halála okaként tüdőgyulladást és egy vérző gyomorfekélyt állapítottak meg, de előrehaladott májzsugorodást, agyvérzést és szívrohamot is diagnosztizáltak, a kiérkező halottkém 50-60 évesnek becsülte. Munkásságát számtalan lemez dokumentálja, még 2016-ban is kerültek elő addig ki nem adott felvételei. A jazzzrajongó Clint Eastwood filmet forgatott életéről Bird címmel, Kansas Cityben szobra áll, New Yorkban teret neveztek el róla.
Posztumusz számos elismerést megkapott, így 1974-ben First Recordings' című albuma elnyerte a legjobb egyéni jazzelőadásért járó Grammy-díjat, 1950-es Charlie Parker With Strings című albuma 1988-ban, majd az 1953-as Jazz At Massey Hall 1995-ben került be a Grammy Hírességek Csarnokába. 1984-ben a Grammy Életműdíjat, 2021-ben csillagot kapott a hollywoodi Hírességek sétányán. A Weather Report Birdland című számát neki dedikálta, 2015-ben Philadelphiában operát mutattak be róla, a Yardbird együttes neve is őrá utal. Jack Kerouac egyetlen befejezett poémájában jelentőségét Beethovenéhez hasonlította, New Yorkban és Kansas Cityyben is minden évben Charlie Parker jazzsszfesztivált rendeznek.