A járvány a filmipart is bedarálja?
A járványnak a szórakoztatóipar lehet az egyik legnagyobb vesztese, azon belül is a filmipar. Ahogy az élet más területén, úgy a film világában is változásokra kell számítani, képtelenség lesz tovább haladni a jól ismert úton, állítják sokan. Hogy mégis mekkora anyagi kárral kell számolni, és hány ember maradhat munka nélkül, arról már készültek elemzések.

A mozik bezártak, ami azt jelenti, hogy a működtetők is elestek a bevételi forrásoktól.
Míg márciusban 5 milliárd dolláros bevételkieséssel számoltak a filmipari elemzők világszinten, addig az újabb cikkek már 40 százalékos visszaesésről írnak, ami éves szinten sújthatja Hollywoodot.
Ha valóban kinyitnának az amerikai mozik júliusban, akkor az éves amerikai mozibevétel 7 milliárd dollár alatt maradhatna. Tavaly 11,4 milliárdot produkáltak az amerikai mozik, a globális bevétel 42,5 milliárd dollár volt, az idén pedig 22-25 milliárd lehet. A több mint 42 milliárdos amerikai és a 31 milliárdos Amerikán kívüli bevételek egyaránt csúcsot döntöttek, míg a 2020-as negatív rekordot jelenthet.
Az amerikai filmforgalmazók után a magyarok is nyilvánosságra hozták néhány film bemutatójának az új időpontját. A Mulan március 26. helyett július 23-án kerül a mozikba, a Wonder Woman 1984 című június 4-ről augusztus 13-ra került át, a Hang nélkül 2. március 19-ről szeptember 3-ra, a Fekete özvegy április 30-ról november 5-re, a legújabb Bond-film, a 007 Nincs idő meghalni pedig április 3-ról november 19-re.
Tom Cruise Top Gun: Maverickje is új dátumot kapott, július 16. helyett az év utolsó napján mutatják be. A Disney Marvel-moziverzuma is csúszik ezáltal. Mivel a Fekete özvegy átkerült novemberre, az Örökkévalók magyarországi premierje 2021. február 11-én lesz. Érdekes, hogy Christopher Nolan Tenet című alkotása nem kapott új időpontot, bíznak a július 17-i bemutatóban.
Nyugodtan hozzáfűzhetjük, hogy a nyári időpontok igazán optimisták, viszont nagyon is érthetőek. A májustól augusztusig tartó nyári szezon a legerősebb időszak a mozik számára, ekkor mutatják be a blockbustereket, az éves bevételek 40 százalékát ilyenkor termeli ki Hollywood.
Amivel szintén számolni kell, hogy az őszi szezonból hiányozhatnak a különböző fesztiválokra, filmes megmérettetésekre szánt produkciók, amelyek jelentős része még nem készült el. Ezzel kapcsolatos hír, hogy a Hollywoodi Külföldi Tudósítók Szövetsége (HFPA), amelynek tagjai döntenek a Golden Globe díjazottjairól, bejelentette, hogy változtat a szabályokon, tehát nem kötelező feltétlenül bemutatni egy filmet a moziban ahhoz, hogy jelöljék Golden Globe-díjra. A szabály szerint december 31. éjfél előtt legalább egy hétig vetíteni kellett egy filmet minimum egy Los Angeles-i moziban. Elképzelhető, hogy az Oscar-díjakat odaítélő Akadémia követi a példát.
Kik lehetnek az új helyzet győztesei? Rövid távon mindenképpen a streamingszolgáltatók. Több cikk is megjelent arról, hogy Amerikában milyen mértékben nőtt ezek népszerűsége. Ahogy haladunk előre az időben, egyre nagyobb szeletet tudhat a magáénak a Netflix, a YouTube, a Hulu, az Amazon Video Prime, az HBO mellett pedig ott találjuk a Disney+-t is.
A koronavírus váratlan lépésekre késztette a filmgyárakat. Az Universal A láthatatlan ember mellett a Vadászatot is kölcsönözhetővé tette az interneten, mindössze néhány héttel a bemutató után. Eddig kizárólag a Netflix tett hasonló lépéseket, amiért magára is haragította a filmes világot – gondoljunk csak Martin Scorsese Az ír című filmjére.
Az Universal újabb merész lépésre szánta el magát. A Trollok a világ körül című animációs filmjét néhány helyen bemutatták a mozik április 10-én, de még aznap az interneten is elérhetővé tették. Ez azt jelenti, hogy 20 dollárért 48 órára kikölcsönözhetjük. Más kérdés, hogy ekkora összegért előfizethetünk akár a Netflixre is, méghozzá egy hónapra. A Disney, a Warner Bros, az Universal, a Columbia és a Paramount, a nagy ötös azonban nem létezhet mozi nélkül. Egy 200-300 millió dolláros költségvetésű film nem hozhatja vissza még a befektetett összeget sem streamingen.
Kiket érinthet leginkább a járvány? Az amerikai–kanadai Színházi Dolgozók Nemzetközi Szövetségének (IATSE) 150 ezer tagja közül becslések szerint mintegy 120 ezren maradnak munka nélkül. Tehát nem Leonardo DiCaprio, Robert Downey Jr., Sandra Bullock, James Cameron, Scarlett Johansson vagy Jennifer Lawrence kerül az utcára, hanem a produkciók mögött álló kisemberek.
A következő évekre szánt filmek bemutatói is későbbi időpontokra csúszhatnak, hiszen a forgatások leálltak. Valószínűleg kevesebb nemzetközi forgatást fognak felvállalni a készítők a biztonság érdekében, és a félbehagyott filmeket a jóval olcsóbb külföldi helyszínek helyett, mint például Magyarország, Amerikában fejezik be. Megnövekedhet a hollywoodi filmgyárak helyi telepeinek a jelentősége, az eredeti helyszínek száma pedig lecsökkenhet.
Az sem zárható ki, hogy fontos szerepet kap a felépített díszlet. Arra is lehet számítani, hogy a forgatások sokkal koncentráltabbak, helyhez kötöttebbek lesznek. A biztonság érdekében a gyorsan leforgatott filmek kora is eljöhet. És mivel egyre gyakrabban alkalmaznak CGI-t, az új körülmények ennek a szerepét is megnövelhetik. Már eddig is nyilvánvaló volt, hogy a kis költségvetésű produkciók kiszorultak a mozikból, és a streamingszolgáltatóknál találták meg a számításukat. A mozik a nagy produkcióknak kedveznek, viszont még inkább eltolódhat az arány a blockbusterek irányába. A másik oldalon az előre látható visszaesés után továbbra is lehet 300 milliós költségvetésű filmeket forgatni, és csak tényleg néhány győztes marad. Lehet, hogy a Disney a négy másik nagyot lenyeli?
A nézők bizalmát el kell nyerni, mint eddig is, mert a filmipar belőlük él. Megújulhat-e Hollywood, vagy ragaszkodik a rögeszméihez, az egyre szűkülő kerethez, amely lényegében lehetetlenné teszi az elmesélés módját?
Hollywood az elmúlt években megfakult, kifogyott az ötletekből, és a tömegével gyártott sorozatok is önismétlésekké, színvonaltalan alkotásokká váltak.
Az ígéretes próbálkozásokat rendszerint sikeresen lefaragják, hogy beleférjen a hollywoodi sablonba, és egyetlen cél marad a végén, a minél nagyobb bevétel és a butaságában félelmetes ideológia. Ezen a vonalon fog tovább haladni az amerikai filmipar, egy ideig elfelejtődnek a felfoghatatlan összegek, de vajon kevesebbért is hajlandók lesznek vásárra vinni a bőrüket a színészek?