2020. június 3., 08:00

"A hídon túl is magyarok laknak" - Trianon centenáriumára emlékezik a Magyar7

A békediktátum elfogadásának századik évfordulóján trianoni emlékszámmal jelentkezik hetilapunk, a Magyar7. A 100 oldalon, gazdag tartalommal megjelenő lapot ajánljuk olvasóinknak.

A trianoni emlékszámban közéleti szereplők, történészek, művészek üzennek a múlt kapcsán a mai magyaroknak, ahogy a hely és a kor szellemét idézik fel lapunk munkatársai.

100 oldalba sűrítve egy évszázad öröksége, lenyomata - ezt kínáljuk olvasóinknak.

Száz évünk sorsörvényei

A Magyar7 főszerkesztője, Molnár Judit vezércikkében száz évünk sorsörvényeiről ír, leszögezve, hogy

száz évünket ellenakarattal szemben is túléltük, a folytatásban is csak az a dolgunk, hogy a nehézségek mellett is nap mint nap megéljük a magyar létet, számtalan szépségével együtt".
A hídon túl is magyarok laknak

Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár köszöntőjében a trianoni békeküldöttség egyik tagjának feljegyzésére emlékezik:

A hídon túl is magyarok laknak – volt a felírása egy egyszerű kis táblának Komáromban. Hat rövid szó, de benne annyi keserűség, amennyi nem fér be emberek millióinak kebelébe, hanem kénytelen magának utat törni, könny, panasz, átok vagy elszánt fogadalom alakjában".
Kiben bízhatunk? 
Csak magunkban. A nemzet erejében, szorgalmában és hitében. Egymásban"

- válaszolja meg a kérdést Kövesdi Károly, a Magyar7 vezető szerkesztője.

Gondolatok száz év után

Popély Gyula folytatja visszatekintését a trianoni döntéshez vezető útról, a békekonferenciáról. 

Hurcoljuk magunkban a megszenvedett múltat mindaddig, amíg el nem jön a méltányos megkövetés ideje"

- idézi fel írásában egy erdélyi lap prófétikus sorait a neves felvidéki történész.

(Ki)úttalan utaink
Milyen száz év ez? Akár a taposómalom; fárasztó, kimerítő, lélekölő a kisebbségi lét, a nagy egészből letört cserépdarab folyton a teljesről álmodik, de csak tovább töredezik, szilánkosodik"

- írja jegyzetében N. Gyurkovits Róza.

Trianon és eszmei gyökereink

A Trianont megelőző években a magyar politikai elit tagjai aszinkronban vannak: mindenki mást csinál, mint ami a politikai előéletéből következne

– véli Ablonczy Balázs történész, a Trianon 100 kutatócsoport vezetője, akinek Ismeretlen Trianon címmel a napokban jelent meg legújabb kötete. De a bűnbakképzés nem feltétlenül tesz jót, ráadásul a történésznek nem is ez a feladata – teszi hozzá Hatos Pál történész, a nagy sikerű Az elátkozott köztársaság című könyv szerzője. A két történésszel Langschadl Mátyás, a ma7 vezető szerkesztője beszélgetett.

Őrbódé a határon
A határ, amely egyelőre még nem nyelvhatár, alig 700 méternyire választja el az unicum–sört a borovicska–sörtől, pont félúton áll az őrbódé a két kocsma között. Csak az a fránya 100 éves határ…

- zárja jegyzetét Száraz Dénes.

Trianon számkivetettjei

Lacza Tihamér a vagonlakók, a Trianon után az utódállamokból elüldözött magyarok sorsát idézi fel. Ahogy írja:

"egy-egy család általában két tehervagont vett igénybe. Az egyikben a legfontosabb ingóságaikat (bútorokat, használati tárgyakat stb.) helyezték el, a másikban pedig maga a család rendezkedett be, nem is sejtve, hogy olykor hosszú hónapokig vagy évekig kell majd ott lakniuk".
vagonlakók
A békeparancs nyugati bírálói

A trianoni békediktátum igazságtalanságát több nyugat-európai, tengerentúli politikus, véleményvezér is felismerte, sőt fel is szólalt ellene. Kolek Zsolt Harold Harmsworth – Rothermere lordja, David Lloyd George és David Lloyd George arcképét vázolja fel. Az írás felidézi Rothermere lord Edvard Beneš csehszlovák külügyminiszternek írt válaszlevelét:

Amit a magyaroknak kérek, az nem egyéb, mint az elemi igazság".
Ellenségkép a korabeli sajtóban

Az 1920 körül megjelenő szlovák politikai sajtóorgánumok egyik közös jellemvonása a magyarságnak – pontosabban a magyar nemességnek – a szlovákok ősi ellenségeként való feltüntetése volt. A korabeli szlovák sajtó magyarságképét Radi Anita idézte fel. 

A magyar ember nem kedveli a munkát: vágya és célja mindig is az volt, hogy könnyen és jól éljen, játssza az urat, parancsolgasson, más tollával ékeskedjen, és mások munkáját kizsákmányolja”

- írta a Slovenský denník 1930-ban.

Magyar sors a Felvidéken

Kolek Zsolt visszatekintésében a történelmi Magyarország felbomlásától a Matovič-kormány megalakulásáig foglalja össze a felvidéki magyarság helyzetének alakulását. Mint írja,

a megszállók jóval túlterjeszkedtek a szlovák–magyar etnikai határon: a későbbi határvonal jól láthatóan geopolitikai és közlekedésföldrajzi okokból követte a Duna vonalát, illetve csatolta Csehszlovákiához a korban legfontosabb közlekedési folyosónak számító vasútvonalakat – összefüggő színmagyar területeket szakítva el ezzel Magyarországtól".
Trianon máig tartó hatása a Felvidék gazdaságára

Matus Tibor írásában felveti,

ha gazdasági szemszögből említjük Trianont, általában azt vesszük számba, hogy Magyarország az iparának, erdeinek, bányászatának hány százalékát veszítette el. Ritkán foglalkozunk azzal, hogy az elszakított részeken mit okozott az elcsatolás. Szlovákia esetében pedig különösen érdekes tanulságokat nyújt az ezeréves közös létből való kiszakadás".
vaskohó
A gölnicbányai vaskohó
Megmaradni minden áron!

Az országvesztés századik évfordulóján Pomichal Krisztián ismert közéleti személyiségeket, művészeket és a Kárpát-medencei magyar hitélet kiemelkedő képviselőit kérte meg arra, mondják el dióhéjban, mit gondolnak Trianonról.

Duray Miklós politikus közíró szerint

Nehogy Apponyi egyik korabeli kérdésfelvetését kelljen újrafogalmaznunk: legyünk öngyilkosok azért, hogy életben maradhassunk? Ez 100 évvel ezelőtt sikerült. Egy nemzet történetében azonban ilyesmi nem ismételhető meg".

Berecz András mesemondó úgy tartja,

A magyar műveltség aranyfedezete, a maga észjárásával megújulni tudó nyelv és zenei nyelv – a határon túl éli világát. Éljünk vele! Éljünk egymással! Persze hogy összetartozunk!"

Jankovics Marcell grafikusművész történelmi távlatban veti fel:

ha nem lenne világos: a győztesek minden korban próbálják elvenni a vesztesek kultúráját, és próbálják elűzni őket a szülőföldjükről".

Szvorák Katalin népdalénekes szerint

Trianon a magyar történelem legérzékenyebb, legneuralgikusabb archimédeszi pontja, amelyet immár száz éve szítanak prekoncepciók, aktuálpolitikai legendagyártások".

Dörner György színművész színházi ember lévén, Trianon következményeit is a színházi műveken át láttatja.

Fazekas László református püspök hangsúlyozza, 

Trianon üzen: Nem kell feladni! Ha Isten velünk, ki lehet ellenünk?” 

Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapítója szerint

a mi kérdéseinkre a válasz az Örök Ige, aki maga lett emberré, és mint ember meghalt létünk keresztjén". 

Pesty László dokumentumfilmes felidézi,

Egy nemzet jövője nem a harcmezőn dől el, még csak nem is a tárgyalóasztalnál. Hanem az ágyban! Nos, szerintem tegyen mindenki eszerint!"

Sunyovszky Szilvia színművész szerint

Nekünk az a dolgunk, hogy ne engedjük feledésbe merülni e magyar lelkeket megnyomorító eseményt".

Böjte Csaba szerzetes örök optimizmusával úgy vélekedik,

a reménytelenséget hirdető világban reménykedjünk egy jobb, közös jövőben!"

Gubík Ági színművész elmondja:

2020-at írunk. Én is teszem a dolgom. Itt is, ott is otthon. Itt sem, ott sem otthon. Hontalanul, mert határok lettek és maradtak". 

Zsidó János esperesplébános arra hívja fel a figyelmet:

ismerjük fel értékeinket, adjuk tovább gyermekeinknek, és akkor könynyebb lesz megmaradni". 
Aki hitt Magyarország feltámadásában

Böszörményi István a Nemzeti Hiszekegy szerzőjének életét idézi fel. Mint írja:

Hiszek egy Istenben, hiszek egy hazában: Hiszek egy isteni örök igazságban, Hiszek Magyarország feltámadásában. A trianoni trauma okozta bénultságban ez a három sor magyarok millióit szólította meg az új határokon innen és túl". 
A magyar íróknak is fájt Trianon

Zsebik Ildikó arról ír, a döntést, amely komoly lelki sérüléseket okozott, az egész korabeli Magyarország igazságtalannak érezte. Ezekről a sérülésekről adott hírt az irodalom.

Gránitba zárt gyógyír

Több mint tizenkétezer település, több mint tizenkétezer helységnév. A Trianon előtti Magyarország falvai és városai, mind felvésve egy száz méter hosszú, négy méter széles, egy örökmécsest rejtő meghasadt gránittömb felé lejtő folyosó két falára.

A magyarság végre arra méltó, központi emlékművet állít a trianoni országvesztés tragédiájának

- írja Pomichal Krisztián.

A történelemoktatás száz éve a Felvidéken

B. Vida Júlia Vajda Barnabás történészt kérdezte, aki elmondta,

a szlovák tankönyvekben a rendszerváltozás óta változóan és növekvő objektivitással tárgyalják Trianont".
Én itt leszek, míg megfordul a szél

Saját dalszerzeménnyel örvendezteti meg a zenerajongó közönséget a Felvidék egyik legnépszerűbb formációja, a Három Királyok Produkció.

A Jöjjön a fény című dal és videóklip a nemzeti összetartozás napján debütál egy emlékműsor keretében a ma7.sk hírportálon - írja Horváth Szomolai Andrea

háromkirályok
Az északi határ néma őrzője 

Fábián Gergő a történelmi Magyarország egyetlen, felvidéki területen fennmaradt országhatárkövét mutatja be.

Kettészelt városok

Somogyi Szilárd a trianoni döntés által kettészakított városokról ír. Komárom és Sátoraljaújhely kapcsán felidézi,

a trianoni szerződéseknek a magyar nemzettestbe való belehasításának legplasztikusabb példái talán az új államhatárnak azok a szakaszai, amelyek szervesen összefüggő közigazgatási egységeket, városokat vágtak ketté egyik napról a másikra".
A rimaszombatiak tiltakozása és helytállása

B. Kovács István felidézi a rimaszombatiak helytállását, ahogy írja:

"tiltakozásunkat fejezzük ki az ellen, hogy a megszállásból bárki is bármiféle jogkövetkezményeket vonjon le és tiltakozunk a Magyarországtól való elszakításunk és bármiféle idegen államhoz való erőszakos hozzácsatolásunk ellen.”
A hazatért falu története

Virsinszky Tamás a Trianonban elcsatolt Somoskő és Somoskőújfalu visszacsatolásának történetét osztja meg az olvasókkal.

Lerombolt magyar múlt Pozsonyban

Trianon után a magyar koronázóvárosban páratlan szépségű alkotások váltak a csehszlovák vandalizmus és a nacionalista gyűlölet áldozataivá - írja Radi Anita.

Trianon-centenárium a kettészelt Komáromban

A határtalan nemzeti összetartozás és az egy város – két ország érzését erősíti évek óta a dél-komáromi Endresz Csoport, amely több észak-komáromi társulással működik együtt - tudósít Nagy Miskó Ildikó.

Egyben a múlt, a jelen és a jövendő

A trianoni békediktátum a színmagyar Csallóközt is szíven szúrta, amikor 1920-ban levágta a Magyar Királyság testéről. A térség központját, Dunaszerdahelyet érintő korabeli eseményekről, illetve a városban található trianoni emlékhelyről Nagy Attila helytörténészt, újságírót Reczai Lilla kérdezte.

Emlékhelyeink a Felvidéken

Tájainkon se szeri, se száma az emlékhelyeknek, amelyek a múltra emlékeztetnek bennünket. Várak, templomok, szobrok, kopjafák segítik az emlékezést, ahol fejet hajthatunk vagy éppen virágot helyezhetünk el.

nagytárkány
A nagytárkányi Trianon-emlékmű
Határon túli magyar olimpikonok

Vajon hogyan alakult volna a sportélet Magyarországon, ha nincs Trianon?

- teszi fel a kérdést Rajkovics György.

Mit adott Trianon a magyar sportnak?

Száz évvel ezelőtt még más alapokon állt a sportélet nem csak a mi tájainkon, de az egész világon is. Akkor még korántsem beszélhettünk óriási üzletről, sokkal inkább presztízskérdésről, amely a világháború után új értelmet kapott - veti fel írásában Rajkovics Péter.

Keresse a lapot a megszokott helyeken! Ezúttal két héten át találja meg a standokon és az árusítóhelyeken. Emlékezzen velünk Trianonra! 
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.