2022. február 26., 07:48

A gyertyafaragás varázslata

A gyertyafaragás a leglátványosabb kézműves foglalkozások egyike, hiszen 10-15 perc alatt egy hozzáértő mester keze alatt egészen különleges dísztárgyak születnek, amelyek nagy örömet szereznek a készítőnek és a megajándékozottnak egyaránt – vallja a bodrogközi Bélyben élő Buzogány Katalin.

gyertya
Fotó: Varga Áron

Hat éve már, hogy egy internetes kisfilm segítségével megismerkedett a gyertyafaragás rejtelmeivel. Rácsodálkozva a faragás technikájára, úgy érezte, erre ő is képes, erre neki is ráállna a keze. A látottak nyújtotta élményt megosztotta felnőtt fiával is, aki arra biztatta, bátran vágjon bele, sőt a szükséges alapanyagokat, eszközöket is beszerezte hozzá édesanyjának.

Azt mondják, ahhoz, hogy magas szinten tudj dekoratív gyertyákat faragni, legalább 3 tanulóévre van szükséged

– kezdi Katalin. Bár én naponta gyakoroltam, így egyetlen év is elég volt ahhoz, hogy ráérezzek a készítés folyamatára, megismerjem annak apró trükkjeit, így hát egy év után az elkészült darabokat már bátran megmutattam vendégeimnek.

A kérdésre, hogy mire van szükség a gyertyafaragáshoz, Katalin elmondta, olyan formákra, amelyekben a különböző alakú színtelen alapgyertyákat ki lehet önteni.

– Ekkor kerül az alapgyertyákba a kanóc is. Miután a gyertyák megszilárdultak, különböző színű viaszba mártogatjuk őket úgy, hogy az egyes mártogatások között – hogy megdermedjenek – hideg vízbe kerülnek. Ekkor alakul ki a gyertya színvilága. Ha mindezzel elkészültünk, elérkeztünk a legkreatívabb feladathoz, a faragáshoz, ami késsel történik. A munkafolyamat mindig alulról fölfelé halad. Sokan azt hiszik, hogy egy míves gyertya megfaragása több órát is igénybe vesz, pedig mindössze 10-15 percen át tarthat, hiszen csak addig lehet azt formázni, amíg meleg és puha a viasz. Faragás közben a gyertya folyamatosan hűl, ám újra vissza nem melegíthető. Ezt követően az elkészült gyertyára színtelen lakk kerül, amely védi és fényessé varázsolja a felületét. Ha a lakk megszáradt, a faragott gyertya elkészült.

Katalin a továbbiakban elmondta, nálunk nagyon kevesen foglalkoznak ezzel a hobbival.

Az emberek többsége dísztárgyként tekint rájuk, és soha sem gyújtja meg, pedig meggyújtva nyerik el igazi szépségüket.

Varázslatos hangulatot, melegséget képesek árasztani. A faragások helyén ugyanis vékonyabb a viasz, és jobban átszűrődik a gyertya lángjának a fénye. Mélyen vallásos emberként ezeket a csodákat missziós gyertyáknak tartom. Hiszem, hogy ahova elkerülnek, ott a hitet és a szeretetet hirdetik! Nem létezik két egyforma gyertya, és nagy kegyelem, hogy képesek vagyunk olyasmit létrehozni, ami megmelengeti mások szívét is. Egy gyertya két embert is boldoggá tesz, azt aki készíti és azt, aki kapja. Ráadásul a faragás folyamata lelki békét nyújt alkotójának  – zárta Buzogány Katalin.

Megjelent a Magyar7 2022/8. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.