A gróf, akit bolondnak néztek

A szövevényes történetet kezdjük egy tömör megállapítással: 125 évvel ezelőtt, 1900. július 2-án három ország – Németország, Ausztria, Svájc – határánál elterülő Boden-tó vizéről felemelkedett a levegőbe Ferdinand Adolf Heinrich August von Zeppelin gróf (1838–1917) merev testű léghajója, és ezzel egy új – bár nem fő irányú – korszak kezdődött a légi közlekedés történetében. Ezeket a járműveket később Zeppelineknek nevezték és a hőskorban nagy reményeket fűztek hozzájuk. Sokan úgy gondolták, hogy nemcsak a polgári légiközlekedésben, hanem a légvédelemben és akár harci eszközként is fel lehet majd használni őket.

Hetven körül
Ferdinand Zeppelin
Fotó: Wikipédia

Ferdinand Zeppelin Konstanzban látta meg a napvilágot 1838. július 8-án. Ez a város a Boden-tó közelében fekszik, és nem zárható ki, hogy az említett történelmi felszállás helyszínének kiválasztásában is szerepe lehetett. A gróf felmenői fontos hivatalokat és katonai tisztségeket viseltek, például nagyapja, Ferdinand Ludwig von Zeppelin (1772–1829) éveken át a Württembergi Királyság külügyminisztere volt.

Zeppelin már gyermekkorában megkedvelte az állatokat és feljegyezték, hogy nagyon ragaszkodott a pónijához meg általában a lovakhoz. Szívesen járta a természetet és boldogan vette birtokba nagybátyja természetrajzi gyűjteményét, amelyet tovább gyarapított, majd 1872 táján szülővárosa múzeumának ajándékozta. Érdekelték a mezőgazdasággal kapcsolatos témák, különösen a talajművelő gépek.

Utólag kalapot emeltek neki
Ferdinand Zeppelin születésének 185. évfordulója alkalmából kiadott bélyegsorozat
Fotó:  Wikipédia
Amikor francia származású édesanyja fiatalon, 36 éves korában 1852-ben elhunyt, az apa és három gyermeke Stuttgartba költözött, ahol Ferdinand a műszaki szakközépiskolában kezdte meg középfokú tanulmányait. Feltehetően a családi hagyományok tisztelete terelte őt a hadsereg felé, mert 1855-ben a ludwigsburgi katonai iskola növendéke lett, ahol visszahúzódó természete miatt gyakran vált társai gúnyolódásának céltáblájává. 1858-tól politikatudományt, gépészmérnöki és kémiai stúdiumokat folytatott a tübingeni egyetemen, de egy évvel később, az osztrák-olasz konfliktus miatt kialakult feszült helyzetben aktív szolgálatra rendelték, végül mégis folytathatta mérnöki tanulmányait Ludwigsburgban. Itt már a ballisztika, a statika és az aerodinamika volt a legfőbb tárgy és ennek a későbbiekben nagy hasznát látta.

1861-ben a hadügyminisztérium diplomáciai feladatokkal bízta meg. Bejárta Európa számos országát, sőt 1863-ban a polgárháború sújtotta Egyesült Államokat is felkereste afféle megfigyelőként. Találkozott Abraham Lincoln elnökkel is, de a későbbiek szempontjából a legfontosabb mégis az volt, hogy személyesen kipróbálhatta, milyen érzés egy rögzített katonai léggömbből figyelni a földön zajló eseményeket. Ez az élmény élete végéig elkísérte, de azt is belátta, hogy a szabadon mozgó léggömbök irányíthatatlanok, valami más megoldást kell találni.

Zeppelin 1869. augusztus 7-én oltárhoz vezette leendő feleségét, Isabella von Wolff-Alt-Schwanenburgot (1846–1922), házasságukból egy lány született. Egy évvel később ismét egy fronton találta magát, a francia-porosz háborúban az ellenséges vonalak mögött szabad léggömbbel végzett felderítéseket. Már fiatal kora óta naplót vezetett és ebben 1874. április 25-én említi először, hogy a léggömbök helyett egy kormányozható léghajót kellene építeni. Tíz évvel később, 1885 szeptemberében a württembergi uralkodó elé beterjesztett egy memorandumot, és ebben felhívta a figyelmet a kormányozható léghajók hadászati alkalmazásának lehetőségére. Ennek akkoriban semmi foganatja nem lett, később pedig a Zeppelin vezette württembergi alakulatok tevékenységét is súlyos kritikával illették és 1890 decemberében, 52 évesen kénytelen volt megválni a hadseregtől. Némi vigasz lehetett számára, hogy nyugdíjazásakor altábornaggyá léptették elő.

Ettől fogva két irányban tevékenykedett. Mint állatvédő egyik élharcosa lett az állatok élveboncolása (viviszekciója) elleni mozgalomnak. Emellett egyre erősebben foglalkoztatta az irányítható léghajó problémája is. II. Vilmos császár egy neves szakértőkből álló bizottságot nevezett ki, hogy mondjon véleményt Zeppelinnek a merev léghajóval kapcsolatos előterjesztéséről, de a testület két ülés után úgy döntött, hogy kár pénzt fektetni ebbe a projektbe. Maga a császár egyébként a „legbutább délnémetnek” nevezte a grófot. Zeppelin környezetében mások is úgy vélekedtek, hogy bolondság ez az egész, sőt az egyszerű falusi emberek egyenesen hibbantnak tartották őt, hogy ilyesmibe akarja ölni a pénzét. Ennek ellenére barátai jóvoltából összegyűlt vagy 100 ezer márka.

Zeppelin 1896-ban tagja lett a Német Mérnökök Szövetségének, amely a hadügyminisztériummal ellentétben támogatta az elképzelését és 1898-ban létrejött a Léghajózás Előmozdításáért Rt., amelynek 800 ezer márkás alaptőkéjét azonban Zeppelinnek a saját vagyonából kellett „kiegészítenie”. Mint ekkoriban naplójában feljegyezte: „Természetesen senki sem áll ki mellettem, mert senki sem akar a sötétbe ugrani. De célom világos, és számításaim helyesek.”

Zeppelin kormányozható léghajójának lényege: merev (vászonból vagy alumíniumból készült) váz, a vázhoz szilárdan rögzített két gondola, a szivar alakú gáztér felosztása egyenlő hengeres cellákra, motormeghajtású légcsavarok megfelelő szinten történő elhelyezése a legkisebb légellenállás érdekében. A felhajtó gáz természetesen a levegőnél könnyebb hidrogén volt, amelyről persze mindenki tudta, hogy gyulladásveszélyes.

A nem égő héliumot akkoriban fedezték fel és a léghajóban való felhasználása már csak csekélyke készletei okán sem jöhetett számításba. Később, a nagy háború idején a francia légierő katonái meglepődve tapasztalták, hogy az addig sikeresen lángra lobbantott német léghajók a leadott lövések következtében nem gyulladtak ki, hanem lassan a földre ereszkedtek. Csak jóval később derült ki, hogy a németek a Brazíliába és az Indiába küldött rakománnyal feltöltött teherhajók kapitányait azzal bízták meg, hogy visszafelé a kiürült rakódótereket monacit-homokkal töltsék fel. Ez az anyag viszonylag nagy mennyiségű héliumot is tartalmazott és így a németek az első világháborúban mintegy 5 millió köbméternyi héliummal is gazdálkodhattak.

Egy magyar feltaláló – Schwarz Dávid

Zeppelin gróf sikeréhez egy magyar feltaláló is nagymértékben hozzájárult. A Keszthelyen született Schwarz Dávid (1850–1897), aki fakereskedő volt Horvátországban, és bár nem volt műszaki szakképesítése, nagy érdeklődéssel olvasta a legújabb találmányokkal kapcsolatos cikkeket és könyveket. Különösen a repülés témája izgatta és az 1880-as években felkereste az Osztrák-Magyar Monarchia akkori hadügyminiszterét, Edmund von Krieghammer bárót, hogy bemutassa neki a katonai célokra is alkalmas léghajójának tervét, nyilván azzal a szándékkal, hogy anyagi támogatást kapjon a kivitelezéshez.

Szabadlom és terv
Schwarz Dávid
Fotó:  Wikipédia
De ahogy Zeppelin gróf, úgy Schwarz Dávid sem talált értő fülekre, viszont egy orosz katonatiszt, bizonyos Dmitrij Zujev, aki katonai attaséként szolgált Bécsben tudomást szerezve a tervről felajánlotta segítségét Schwarznak. A magyar feltaláló 1892-ben el is utazott Szentpétervárra, ahol két évig folytak a kísérletek és az akkoriban újdonságnak számító vékony alumíniumlemezekkel borították a léghajó vázát. A felszállás azonban nem sikerült, elsősorban a hidrogén feltöltésével kapcsolatos problémák miatt. (Később az oroszok végleg kiszálltak a projektből és három héttel azt követően, hogy Schwarz – 1897. január 13-án – szívroham következtében Bécsben elhunyt megsemmisítették a léghajót.)

A magyar feltalálót az oroszországi kudarc nem viselte meg és szentpétervári tapasztalatait felhasználva megépítette második léghajóját, amelynek szabadalmát 1895. április 4-én nyújtotta be a Berlini Császári Hivatalnak, amely azonban elutasította, sőt ezt néhányszor később is is megtette, amikor Schwarz üzlettársa, az alumíniumlemezeket gyártó Carl Berg jelentkezett a hivatalban.

Másfél évvel később, 1896. október 9-én a berlini Tempelhofban már felszállásra készen állt Schwarz léghajója, azonban a rossz minőségű (szennyezett) hidrogén gáz miatt a felszállás nem sikerült megfelelően.

Már a feltaláló halála után, 1897. november 3-án végül sor került az első és egyben utolsó próbarepülésre. Igaz, ez sem volt problémamentes, miután 460 méter magasan váratlanul leállt a léghajó egyik motorja (leesett a hajtószíja), a jármű lezuhant és súlyosan megsérült. Irányítója, Ernst Jagel tiszthelyettes szerencsésen túlélte az esetet. Ennél a próbarepülésnél Ferdinand Zeppelin is jelen volt és úgy döntött, hogy megvásárolja Schwarz özvegyétől a szabadalmat és a terveket is. Akadnak, akik ezt kétségbe vonják, de fennmaradt az a dokumentum, amelyben Zeppelin pénzügyi kötelezettséget vállalt a magyar feltaláló örököseivel szemben.
Majdnem eredményes kísérlet a Boden-tónál

Zeppelin egy úszó hangárt épített a Boden-tó vizén és itt szerelte össze első – LZ-1 jelzésű – merev léghajóját, amely azonban nem alumínium-, hanem vászonborítású volt. A két Daimler motor négy légcsavart hajtott.

Bonyodalmak
A LZ-1-es léghajó
Fotó:  Wikipédia
A további műszaki részleteket mellőzve essen szó magáról az első felszállásról. 1900. július 2-án, koraeste, 18 óra tájban 12 ezer néző előtt (ők a partról, illetve csónakokból és kis hajókból követték az eseményeket) kivontatták a csarnokból a léghajót, amely 20 óra tájban felemelkedett a levegőbe. A léghajó emelkedését biztosító ólomsúly mozgatására használt csörlő fogantyúja azonban eltört és alig húsz perccel a felszállás után a léghajó kényszerleszállást hajtott végre, ráadásul nekiütközött egy halászháló oszlopnak, amely felnyársalta a vászonborítást. A meghibásodott járművet bevontatták a hangárba. Néhány hónappal később, 1900. október 17-én került sor egy újabb próbálkozásra. Ekkor 80 perc múlva a motorok álltak le, mivel az üzemanyagtartály vízzel telt meg.

Három nappal később, 1900. október 20-án az LZ-1 ismét a levegőbe emelkedett, ekkor viszont egy erős szél támadt, amelyet a motorok képtelenek voltak ellensúlyozni és ismét kényszerleszállás lett a vége. Ennek ellenére a Zeppelin elérte a 9 m/sec sebességet, ami új rekord volt. Kiderült az is, hogy a hidrogénnel töltött cellák szigetelése nem tökéletes és ezért a gáz folyamatosan elszivárog.

színes kép
Ferdinand Zeppelin színes portréja
Fotó:  Wikipédia
Az 1900. október 24-én végrehajtott negyedik kísérlet során a léghajó elérte a 8 m/sec sebességet, de ez sem győzte meg a hivatalból kirendelt megfigyelőket, akik nem javasolták, hogy szabadalmat adjanak a járműnek.

Ilyen körülmények között a potenciális befektetők sem adtak pénzt, ezért az LZ-1-et végül leselejtezték és felhasználható anyagát hulladékként értékesítették.

A következő Zeppelin, az LZ-2 csak öt évvel később 50 ezer márka állami támogatással és egy lottónyereménynek, valamint Zeppelin saját vagyonának köszönhetően indulhatott volna útjára, de már a hangárból kivontatva egy erős széllökés a falnak csapta, ezért két hónapig tartó javítás várt rá.

A második kísérlet ígéretesen indult, de 450 méter magasságban a kormánylapát beszorult és a gróf végül egy jégmezőn landolt a járművel. Ráadásul éjszaka egy heves zivatar támadt, amely teljesen tönkre tette a léghajót.

A harmadik Zeppelin sorsa is rosszul alakult kezdetben – a viharos időjárás okozott bonyodalmakat –, végül az LZ-3 45 alkalommal hajtott végre sikeres repülést és a német hadsereg 1908-ban rendszerbe állította.

A további Zeppelinekről is hosszan írhatnánk, egyik-másik persze ismét az elemeknek vagy éppen valamilyen műszaki hibának lett az elszenvedője, de a gróf merev léghajói végül mégiscsak elfoglalták helyüket a légi közlekedésben és a személyszállítás szolgálatába állítottak összesen 130 Zeppelint, ez az utolsó a tragikus véget ért LZ 129 Hindenburg „testvérhajója” volt, de nem személyszállításra, hanem propaganda célokból használták és 1940-ben Hermann Göring parancsára vonták ki végleg a forgalomból.

Horthy kormányzó is várta
Az LZ-127-es Budapesten is leszállt
Fotó:  Wikipédia

Ferdinand Zeppelin azonban már nem érhette meg léghajói későbbi sikereit: 1917. március 17-én, 78 éves korában elhunyt. A feltalálót a kezdeti lenézést követően már életében nagy tisztelet övezte. Ott, ahol hosszabb időt töltött vagy léghajójával földet ért ún. Zeppelin-köveket állítottak, ezeknek ma is gondjukat viselik a környék lakói.

Van belőlük sok
Egy Zeppelin kő Frankfurtban
Fotó:  Wikipédia
Zeppelinek Magyarország felett

Az LZ-127 jelzésű Graf Zeppelin 1929-ben és 1930-ban átrepült Magyarország felett, a következő évben pedig „látogatást” tett az országban. A budapesti Weiss Manfréd Művek repülőterén maga Horthy Miklós kormányzó, Bethlen István miniszterelnök, Ripka Ferenc főpolgármester és Németország magyarországi nagykövete várta a léghajót.

 

Nagy volt a felhajtás
Léghajó a Duna felett
Fotó:  Wikipédia

A fedélzetén illusztris vendégek is utaztak. Ott volt a kormányzó fia, Horthy István (1904–1942), aki később hősi halált halt az orosz fronton; Almásy László gróf (1895–1951) Afrika-utazó (és az Angol beteg című film „főszereplője”), Gömbös Gyula honvédelmi miniszter, valamint az Est című lap megbízásából Karinthy Frigyes (1887–1938) író, aki egyebek között így tudósított benyomásairól:

Bent jártam a Zeppelin belsejében. Félelmetes. Háromszázméteres keskeny folyosó két szélén, mint egy óriási hernyó belei, kígyó csontváza, az acélbordázat, a ballonok… Egyenként vonulunk a hangár belsejébe. S ahogy belépünk – mindenki elnémul. Csodálatos. Kékeslila, földöntúli fény sejtelmes ködében mintha végtelenbe veszne a hatalmas magtár boltozata. Az odafönt… és idelent mindenütt… egy valószínűtlen, kéken és lilán és ezüstfényben csillogó valami betölti az egészet… Látod idomtalan körvonalait és nem hiszed el… Oly szörnyű, szédítő nagy s amellett oly lenge, szinte áttetsző… Egyszerre végtelenül kicsinek s amellett mégis nehéznek és földhöztapadtnak érzed magad… Mintha mesebeli lilában derengő akvárium fenekén pihegnél, nyúlós, keservesen vonszolódó tengeri csiga s egyszerre elsuhanna feletted a legenda Leviathanja…”
El volt ámulva
Karinthy Frigyes
Fotó:  Wikipédia
A Hindenburg tragédiája

A Zeppelinek sorában az utolsó előtti volt az LZ-129 sorszámú léghajó, amely méreteit tekintve addig a legnagyobb ember alkotta szerkezet volt, amely a levegőbe emelkedett. 1936. március 4-én indult első útjára Friedrichshafenből, de ez csak afféle próbaút volt. A következő felszállásra 1936. március 23-án került sor utasokkal és mintegy 80 fotóriporterrel a fedélzetén.

Az első transzatlanti – Berlin–New York közötti – útra 1936 második felében indult a Hidenburg, miközben mindezt a náci propaganda igyekezett maximális mértékben kihasználni.

Az LZ-129 Hindenburg New York közelében 1937. május 6-án leszállás közben kigyulladt és legtöbb utasa halálra égett. Akiknek sikerült kiugraniuk a kigyulladt léghajóból, azok többnyire túlélték a tragédiát. (A németek azért ragaszkodtak a gyúlékony hidrogénhez, mert a hélium valamivel nehezebb és emiatt nagyobb méretű járművet kellett volna építeni.) Évtizedekkel később a korabeli filmfelvételek alapján megkísérelték tisztázni a katasztrófa kiváltó okait és végeredményben kizárták, hogy szabotázsakció történt volna.

Ez volt a vég
Az LZ-129 jelzésű Hindenburg léghajó katasztrófája New Yorkban
Fotó:  Wikipédia

A Hindenburg tragédiája tulajdonképpen évtizedekre visszavetette az irányítható léghajók alkalmazását, és ma már elsősorban ott számolnak velük, ahová nagy terheket kell eljuttatni nehezen leküzdhető terepen, például Szibériában vagy a zegzugos hegyvidékeken.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.