Ford Grand Tourneo Connect Active 1.5 TDCi: A hétszemélyes változat
Ez az autó a közelmúltban nemcsak ráncfelvarráson esett át, hanem számottevő árcsökkentésen és szervizkedvezményeken is. Ezen kívül kapott egy új, Active nevű szereltségi szintet, amely a korábbi csúcs Titaniumra épül, némi többlettel.

Az új Tourneót a meghosszabbított Grand kivitel hétszemélyes változatában, plusz a hozzá kizárólagosan járó 1,5-ös dízelmotor és kézi váltó kombinációjában kaptam meg tesztelésre.
Aki első rápillantásra egy szabvány MPV-t lát maga előtt, hamar rájön, hogy téved. Ennek a változatnak ugyanis nagyobb a hasmagassága, masszívabb az oldalsó műanyagozása, és mutatós tetősínek ékesítik. A többi pedig az ilyen autók sajátja, kiegészítve a márka családegyesítő dizájnelemeivel: félreismerhetetlen fordos hűtőmaszk, magasra felhúzott lámpák, mögöttük pedig a két tolóajtóval megspékelt klasszikus dobozos karosszéria.
Az ilyen autókra nem igazán jellemző eleganciát pedig itt 17 hüvelykes attraktív könnyűfém keréktárcsák hozzák fel egy attraktívabb szintre.
Az Active változat a Titaniumhoz képest egy ICE 10 nevű jobb audiót kapott, amely a SYNC3 nevű infotainment rendszerrel együtt hathüvelykes érintőképernyőről vezérelhető. A plusz szereltség tartozéka a tolatókamera (a panorámatető már Titanium szinten is jár), a dombsegéd, a harmadik üléssort pedig 415 euróért lehet megrendelni. Egyébként kitűnő ötlet, hogy választani lehet az öt- és hétszemélyes kivitel között: aki ugyanis jobbára áruszállításra fogja használni a járművet, annak a hátsó ülések mögött – a pótfotelek híján – egy tagolatlanabb, és főleg jóval nagyobb, 1800 liter körüli raktér áll rendelkezésére. A hétszemélyes verzió viszont egészen elképesztő térvariációs lehetőségeket kínál, amelyeket az idevágó képek is kellőképpen illusztrálnak.
Kezdjük a hétüléses móddal, amely ugyebár a maximális személyszállítási verzió; teljesen szokatlan megoldás viszont, hogy a középső sor is külön síkba dönthető, miközben a két leghátsó ülés használható marad. Ezeket pedig – szintén abszolút atipikus módon – kétféleképpen használhatjuk fel a rakodótér bővítésére: csak a támláikat lehajtva, vagy mindkét ülést a padlóba simítva. Ekkor jön létre a maximális, 2761 literes rakodókapacitás. Sem a furgonok, sem a hétszemélyes szabadidősök kategóriájában nem találkoztam eddig hasonló megoldással!
A Tourneo Grand Connect Active egyetlen erőforrása az 1.5 TDCi EcoBlue dízelmotor 120 lóerős változata. Kissé nyers járásúnak találtam, a lefulladásra is hajlamos volt; a szokásosnál jobban kellett ügyelnem a finom kuplunghasználatra és a megfelelő sebességfokozatra, amelyet egyébként zöld nyilak ajánlottak a műszerfalon. Az igen precíz hatgangos kézi váltó adekvát kezelésével azonban meg lehetett találni az összhangot a motor karakterisztikájával, de végig nagyobb odafigyelést igényeltek a kapcsolások, mint egy átlagos dízelmotornál.
A váltó fokozatai egyébként kimondottan hosszúak, magyarán takarékosak: 60-nál ötösben 1200-at, 90-nél és 130-nál pedig – hatosban – 1200-at, illetve 1600-at pörög a motor. A dinamika a másfél literes aggregát paramétereiből eredő átlagot hozta, a fogyasztásra viszont egy zokszavam sem lehetett: volt útszakasz, amelyet 4 liter alatt teljesítettem, de a 6,1 literes tesztátlag is önmagáért beszél.
Végezetül pedig annyit, hogy a tesztautó részlegesen önzáró, mechanikus mLSD differenciálművel is fel volt szerelve, rosszabb minőségű, vagy nyálkás-csúszós utakon komoly segítséget jelentett.
Hengerűrtartalom:1499 cm3
Teljesítmény: 88 kW (120 LE)@3600
Nyomaték: 270 Nm@1750–2250
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 170 km/óra
Gyári átlagfogyasztás: 5,7–7 l/100 km
Tesztfogyasztás: 6,1 l/100 km
CO2-kibocsátás: 144–184 g/km
H/Sz/M: 4825x2137*x1847 mm
Rakodótér: 322/1529/2761 l**
Rakodótér hossza: 450/1264/2174 mm**
Rakodótér szélessége/magassága: 1496/1185 mm
Ár: 23 990/28 788 €***
* tükrökkel
** 7/5/2 ülés mögött
*** ÁFA nélkül/ ÁFÁ-val
