2020. január 23., 13:00

A Disney 2019-ben is tarolt a mozikban

A Disney ismét a legnagyobb bevételt hozó filmek listájának az élén végzett, méghozzá egymást követő ötödik évben. A Bosszúállók: Végjáték majdnem 2,8 milliárd dollárnyi összeget termelt a világ mozijaiban, ezzel több mint egymilliárd dollárral megelőzve a második legtöbbet produkáló Az oroszlánkirályt. A lista első tízesében hét filmmel szerepel a Disney.

Fotó: sector.sk

Vajon mit csinálnak a szuperhősök, amikor épp nem a világot mentik meg? Élcelődve azt válaszolhatnánk, hogy a dollármilliárdokat lapátolják a Disney képzeletbeli kincstárába. Merthogy a Walt Disney Studios top tízes filmjei összesen több mint 10 milliárd dollárt hoztak 2019-ben. Ez természetesen először fordult elő a filmtörténelemben, ahogy az is, hogy az első tízben szereplő hét Disney-film mindegyike átlépte az 1 milliárd dolláros bevételi határt.

A Walt Disney Company pedig hízik, ami az útjába kerül, felfalja – például a 20th Century Foxot –, és minden morzsáért lehajol. Azon sem lepődünk meg, hogy Amerikában tilos kritikával illetni a túlhizlalt sertésre emlékeztető vállalatot. De nézzük inkább a legtöbb bevételt produkáló 2019-es filmeket.

Az Anthony és Joe Russo által rendezett Bosszúállók: Végjáték áprilisban került a mozikba. A háromórás filmre 356 millió dollárt költöttek el, és a bevételi oldalon 2,798 milliárdos összeg jött ki. Ezzel nemcsak az elmúlt év anyagi értelemben vett legsikeresebb filmjének számít, hanem minden időket tekintve is. Ezen a listán a 2009-es Avatar és az 1997-es Titanic áll a Marvel-moziuniverzum huszonkettedik darabja mögött. Sokkal reálisabb viszont az a lista, amely az inflációval is kalkulál. Máris egészen más sorrendet kapunk. A filmtörténelem legnagyobb bevételét hozó produkciójává az 1939-es Elfújta a szél lép elő 3,713 milliárd dollárral. A második Avatar, a harmadik Titanic és a negyedik Csillagok háborúja (1977) is túllépi a 3 milliárdos határt, a Bosszúállók: Végjáték pedig az ötödik helyre szorul. Az utolsó Bosszúállók-mozit egyaránt szerették a kritikusok és a nézők is.

Volt értelme elkészíteni az 1994-es Az oroszlánkirály rajzfilmváltozatából azonos címmel a tavalyi fotorealisztikus kiadást? A válasz egyértelmű igen, annak ellenére, hogy a kritikusok alaposan lehúzták, a nézők viszont imádták, a bevételi oldalon pedig 1,657 milliárd dolláros összeget olvashatunk. A Disney állítólag 250-260 milliót fordított annak a Jon Favreau-nak az alkotására, aki a Vasember-filmek rendezője is egyben, illetve a Marvel-moziuniverzum több darabjában is szerepelt Happy Hogan szerepében. Szintén a folytatások és a remake-ek kategóriájába sorolható a Jégvarázs 2., amelynek a költségvetése becslések szerint 150 millió dollárra rúgott. A 2013-as első rész Oscart nyert az animációs filmek közt, Chris Buck és Jennifer Lee másodjára be kell érje a milliárdokkal. Az 1,406 milliárdnál tartó mesét a rajongók mellett a kritikusok is méltatták. Minden idők legjobb hétvégéjével nyitó animációs filmje volt a maga 358,5 millió dollárjával, valamint Az oroszlánkirály mögé és a saját első része közé szorult a világ legtöbb bevételét hozó animációs filmjei között.

A negyedik helyen a Pókember: Idegenben címet viselő újabb szuperhősfilmet találjuk, amelynek a Sony a forgalmazója, a gyártója pedig a Columbia és a Marvel Studios. Előbbi a Sony, utóbbi a Disney tulajdonát képezi. Miben nincs benne ennek az óriásnak a keze?! A 160 millióból készített újabb Pókember-filmet minden oldalról magasztalták, a bugyuta története ellenére, az 1,131 milliárd dollár pedig önmagáért beszél. Az ötödik és a hatodik helyen ismét két Disney-film áll. A Marvel Kapitány a Marvel-moziuniverzum huszonegyedik epizódja, és a 150-170 milliós produkció az előzetes negatív reakciók ellenére 1,128 milliárd dollárt fialt, miközben a kritikusok döntő többsége dicsérte, a nézők azonban inkább bánták, hogy jegyet váltottak a mozira.

A Toy Story 4. kilenc év után követte a harmadik részt, miközben az első két epizódot még a huszadik században, 1995-ben, majd 1999-ben mutatták be a mozik. A 200 milliós mesét jelölték a legjobb animációs film kategóriában az idei Oscaron, és ami a legfontosabb, 1,073 milliárdot hozott a Disneynek.

A hetedik helyezett Jokert szintén a képregényfilmek közé sorolhatnánk, de Todd Philips műve inkább filmdráma. A Warner Bros. 55-70 milliót költött a produkcióra, és a kritikusok által kicsit lesajnált, de a nézőknek tetsző komor film 1,070 milliárdos bevételt hozott. Az R-kategóriás filmek listájának éléről ezzel letaszította a két Deadpool-filmet, amelyek 785 és 782 milliót hoztak, és ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a Jokert 11 kategóriában jelölték az idei Oscaron, és meglepő lenne, ha nem Joaquin Phoenix kapná a legjobb férfi főszereplőnek járó díjat. A nyolcadik és a kilencedik ismét két Disney-film. Az Aladdin az 1992-es azonos címet viselő rajzfilm élőszereplős filmváltozata Guy Ritchie rendezésében.

A 183 milliós musical, fantasy a kritikusoknak cseppet sem tetszett, a nézőknek viszont nagyon, a bevétel 1,051 milliárd dollár. A Star Wars: Skywalker kora az 1977 óta íródó űropera-széria harmadik trilógiájának befejező, kilencedik epizódja. A Disney elképesztő marketinggel futtatta fel az utolsó darabot, megközelítőleg 275 millió dollárt szánva rá. J. J. Abrams alkotása még megtekinthető a mozikban, 1,031 milliárdnál jár, egyesek fanyalogva, mások lelkesen nyilatkoznak róla. A tizedik helyen találjuk az első olyan produkciót, amelynek a bevételi összege nem érte el az egymilliárdos határt. A Halálos iramban: Hobbs & Shaw a sorozat spin-offja, 200 millió dollárból forgatták, és 760 milliós bevételt hozott az Universalnak, amely a Comcast tulajdonát képezi.

Ha folytatnánk a sort, rögtön a tizenegyedik helyen egy kínai produkciót találnánk. A Ne Zha című animációs film 734 milliós bevételnél tart, ezzel minden idők második legnagyobb bevételét hozó kínai produkcójává léptett elő, de az első húszban további két kínai alkotás szerepel. A 2018-as öt után tavaly csupán két hollywoodi produkció került be a tíz leglátogatottabb film közé a kínai mozikban, a Bosszúállók: Végjáték mellett a Hobbs & Shaw. Kínában húszezerrel nőtt a mozitermek száma az egy évvel korábbi hatvanezerhez képest, és a kínaiak egyre kevésbé kíváncsiak az amerikai termékekre.

Elképzelhető, hogy néhány éven belül a világ top tízében több kínai mozifilmet is találunk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.