2023. február 16., 15:53

A család a legerősebb kötelék az életben

A médiában megjelent írások, illetve a statisztikai adatok alapján az utóbbi években gyakran az a benyomásunk támadhat, hogy a család – legalábbis a hagyományosan értelmezett formájában – sokat veszített a jelentőségéből.

 

házasság hete
Az utóbbi években némileg Szlovákiában is csökkent a házasság iránti érdeklődés – 10 év alatt körülbelül 1,5 százalékkal

Szociológusok, antropológusok és más társadalomszakértők ezt azzal magyarázzák, hogy olyan individualizált korba lépünk, amelyben a családformák eltérőek, a hagyományos család jelentősége csökken, és mindenekelőtt gyengül a házasság szerepe.

Úgy tűnik, a modern ember a jóléti állam fejlődésének köszönhetően biztonságban érzi magát, ezért nem helyez akkora súlyt a tartós kapcsolatok kialakítására, így a hosszú távú kötelezettségvállalások, mint amilyen a házasság is, nem olyan fontosak a mai modern liberális társadalmak embere számára, mint egykor. 

Mit mutatnak a számok?

A legfrissebb népszámlálási adatok szerint az utóbbi években némileg Szlovákiában is csökkent a házasság iránti érdeklődés – 10 év alatt körülbelül 1,5 százalékkal. Az összesített statisztika érdemben ugyan nem változott e tekintetben, de az egyes városok között lényeges különbség tapasztalható. Az adatok szerint a házasság iránt a kelet-szlovákiai emberek a legnyitottabbak, a házassági kedv lanyhulása pedig leginkább a fővárosban érzékelhető. Míg tíz éve Pozsony még az első helyen állt a házasságkötések számának tekintetében, mára lényegesen kisebb a házasság intézménye iránti érdeklődés a fővárosban. A 2021-es népszámláláskor már csak 38,56%-os volt ez az arány, ami azt jelenti, hogy Pozsony megye lakói inkább az együttélés párkapcsolat, mint a házassági kötelék mellett döntöttek. Sokan csak formai kérdésnek tartják a házasságot.

A világjárvány sem tett jót a házasságkötéseknek, 2021-ben a statisztikai adatok alapján jóval kevesebb házasság köttetett, ami egyrészt a szigorú járványügyi intézkedésekkel magyarázható: elmaradtak ugyanis a legtöbb menyasszony vágyát képező pazar esküvők, de a bezártság sem tett jót a kapcsolatoknak. 

A család a természet egyik remeke

A házasságkötési arány csökkenése – még ha nem is olyan jelentős nálunk – nem jó hír, mert a házasság éppen az az intézmény, amely segít leküzdeni a nehéz élethelyzeteket, például a járvány idején kialakult szociális és egyéb nehézségeket. A kutatások is azt mutatják, hogy a család továbbra is az életminőség kulcsfontosságú jellemzője.

Ráadásul egy tanulmány szerint a házas férfiak és nők átlagosan boldogabbak és elégedettebbek, jobb az egészségi állapotuk, ritkábban szenvednek pszichés problémáktól és ritkábban lesznek alkohol- vagy drogfüggők, kevesebben követnek el közülük öngyilkosságot, sőt tovább is élnek. 

házasság hete
Idén február 12-e és 19-e között van a házasság hete, amelynek mottója: szeretetbe kapszkodva

A házasság és a család fontosságára kívánja irányítani a figyelmet az a több mint két évtizede Angliából indult kezdeményezés is, amelyet minden évben Valentin-nap környékén tartanak: a házasság hete. Idén február 12-e és 19-e között van a rendezvénysorozat, amelynek mottója: Szeretetbe kapaszkodva. A házasság hetét, amelyhez minden évben számos ismert közéleti személyiség is csatlakozik, kifejezve elköteleződését a házasság, a család ügye iránt – mára 4 kontinens 21 országában ünneplik. Magyarországon az országos eseménysorozatot 2008 óta rendezik meg a keresztény egyházak és civil szervezetek széles körű összefogásával, Szlovákiában 2011 óta tartják a Házasság Nemzeti Hetét.

Szeretetbe kapaszkodva

A rendezvénysorozathoz évek óta csatlakozik a Pozsonyi Magyar Katolikus Közösség is, amely arra buzdítja a helyi házaspárokat és a további lelkes segítőket, hogy tervezzenek helyi programokat is erre a hétre. – A házasság hetéhez kapcsolódó egyik rendezvényünk az ökomenikus istentisztelet lesz, amelynek már tavaly is nagy sikere volt. Idén nemcsak a református testvérekkel, hanem a pozsonyi magyar evangélikus testvérekkel is összefogunk, tekintettel arra, hogy több vegyes házasság is van, így ezáltal is szeretnénk Pozsonyban a magyar összefogást még jobban erősíteni – mondta lapunknak Molnár Tamás atya, a pozsonyi magyar katolikus hívek lelkipásztora hozzáfűzve, az ökomenikus istentiszteletre február 17-én, pénteken, este 6 órakor kerül sor a pozsonyi református templomban. 

Az istentisztelet után lesz még egy tanúságtevői közösségi est, ahol mind a három felekezetből egy-egy házaspár fog beszélni a házasságról személyes élményeiket, tapasztalataikat megosztva

– mondta Tamás atya. 

Ezenkívül a Lux tévében is lesz egy szentmise február 18-án, szombaton 4 órakor, ennek is a házasság lesz a témája, és házaspárokért fognak ebben a misében is imádkozni, az adás online is nézhető lesz, így a televízión keresztül is megújítható lesz a házassági ígéret. 

– Aki azonban személyesen szeretné ezt megtenni, erre másnap a pozsonyi ferences templomban lesz lehetősége a délelőtti magyar misében, ahol minden házaspár ünnepélyesen megújíthatja a házassági ígéretét – fűzte hozzá az atya. A házasság hetének szervezőbizottsága ezenkívül sok központi előadást is szervez, amelyek online is hallgathatók, az előadások végén pedig egyénileg elvégzendő feladatokat is kapnak a házaspárok. 

A pozsonyi magyar katolikus közösségben szerencsére nem csökkent a házasulandó kedv. – Én optimistán látom ezt, talán csak a Covid miatt stagnált az esküvők száma – mondta az atya hozzáfűzve, a közösségében a keresztelők száma is nagyobb a járvány után, mint az előző években volt. – Úgy veszem észre, hogy most már talán a házassági korhatár sem tolódik ki annyira, mint azelőtt, sokan már a húszas éveik elején házasságot kötnek, úgy, hogy én bizakodó vagyok e tekintetben – fűzte még hozzá Tamás atya.

házasság hete
A pozsonyi magyar katolikus közösségben nem csökkent a házasodási kedv

– Nagyon jó dolognak tartom, hogy a közösségünk évek óta csatlakozik ehhez a kezdeményezéshez. Tamás atya mindig előáll valamilyen új ötlettel. Volt már például, hogy az esküvői fotóinkat kellett beküldenünk, amelyekből aztán az atya egy kollázst készített, de készítettünk már rövid videóüzeneteket is, rövid imákat, amelyekből aztán egy videó készült – mondta Bartal Katalin, a Pozsonyi Magyar Katolikus Közösség tagja. Mint mondta, ezek a tevékenységek egyrészt a közösségüket erősítették, másrészt pedig magukat a házaspárokat is.

– Aminek a legjobban örülünk, hogy nem kommersz dolgokról van szó, mint amit a városban ilyenkor, Valentin-nap táján látni. Férjemmel együtt úgy érezzük, hogy ez inkább a miénk, közelebb áll hozzánk és nekünk szól – fogalmazott Katalin hozzátéve, lelki segítséget jelentenek a házasság hete alatt tartott online előadások is. 

– Mindig találni bennük olyat, ami éppen megerősít, vagy valamilyen élethelyzetben segítségül szolgált. Ezek a rendezvények a pozsonyi katolikusokat is jobban összekovácsolják. 

Tizenöt év házasság után elmondhatom, örülök, hogy annak idején a házasság mellett döntöttünk, és számomra tényleg bebizonyosodott, hogy a házasság nem csak a papírról szól. Az, hogy szentségi házasságban élünk, nagyon sok élethelyzetben erőt ad nekünk, váratlan megoldásokat, és érezzük, ha nem így lenne, lehet, hogy sokkal nehezebben dolgoznánk fel a nehéz élethelyzeteket

– tette még hozzá Katalin, aki szerint a család így: házassággal teljes, nagyobb biztonságot ad a gyereknevelés szempontjából is.

Jobb családpolitika kellene

Már évekkel ezelőtt csatlakozott a házasság hete nemzetközi kezdeményezéshez a Szövetség a Közös Célokért társulás vezetősége is, és partnerszervezeteikkel közösen különböző rendezvényeket szerveznek Felvidék-szerte. 

– Ilyenkor még erőteljesebben foglalunk állást a hagyományos családi értékek mellett, és célul tűzzük ki, hogy programjainkkal segítünk a házassági kapcsolatokat megerősíteni. Hogy a fiatalok könnyebben tudjanak családot alapítani, gyermekeket vállalni és nevelni, arra biztatjuk a szülőket, éljenek a magyarországi támogatási lehetőségekkel, mint amilyen a Köldökzsinór program, ami felől a SZAKC irodákban érdeklődhetnek, és igényelhetik a támogatást a gyermek hat hónapos koráig – fogalmazott lapunknak Hideghéty Andrea, a SZAKC ügyvezető igazgatója. 

Legkiemelkedőbb programjuk a Zarándoklat a családokért volt 2016-ban, amikor közel 20 felvidéki településen családoknak szóló programok keretében adták át A családok könyvét  Puss Sándor jezsuita szerzetes javaslatára.

Ez egy 1919-ben azonos címmel kiadott könyv, amelyet tartalmában megújulva 1000 példányban jelentetett meg a szövetség.

– Idén február 17-én, az eddigi egyeztetések szerint két városban, Rimaszombatban és Komáromban szervezünk egy-egy, a házasság hetéhez kötődő rendezvényt. Az utóbbi érdekessége, hogy Petőfi Sándor születésének bicentenáriuma adta az alapötletet ahhoz, hogy Petőfi és Szendrey Júlia szerelmi házasságáról többet megtudjunk. Ezt követően pedig a Házasság Hete 2010-es arcának férfi tagját, Süveges Gergőt hívjuk meg előadónak, aki a családi szerepek betöltésének kulcsfontosságáról fog a hallgatóságnak beszélni – tette hozzá Hideghéty Andrea. 

Bár Igor Matovič pénzügyminiszter azt ígérte, Szlovákia a családtámogatási politika mintaországa lehet az Európai Unióban, ez (sem) következett be. – A magyarországi családpolitikai intézkedések iránt viszont világszerte érdeklődnek a kormányok. Ezért is tartom fontosnak, hogy Szlovákiában legyen magyar parlamenti képviselet, hogy olyan intézkedések születhessenek itt is, mint Magyarországon, amelyek morálisan és anyagilag is elismerik és támogatják a családokat – zárta Hideghéty Andrea.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2023/7. számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.