2025. július 16., 09:07

A cégeknek óvniuk kell az állapotos női alkalmazottaikat

A munkáltatónak át kell helyeznie a terhes nőt másik munkakörbe, ha az eredeti pozíciójában olyan tevékenységet végez, amelyet állapotos munkavállalók nem végezhetnek. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha az adott munka az orvosi szakvélemény szerint veszélyezteti a terhességét.

Terhesség
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

A terhes nők számára kockázatosak azok a munkák, amelyek káros fizikai, biológiai vagy kémiai tényezőkkel és hatásokkal járnak, és amelyek árthatnak a magzatnak – hívta fel a figyelmet Pavol Daubner, a Vojčík & Partners jogi cég partnere.

Ha azonban a cégnél nem találnak megfelelő munkát a terhes nő számára, a munkavállalónak joga van munkaidő-kedvezményre fizetéssel együtt a terhesség ideje alatt, mivel ez a munkáltató oldalán felmerülő munkavégzési akadálynak minősül” – mondta Daubner. Ha a cég felajánl számára egy megfelelő munkakört, de a dolgozó azt komoly indok nélkül elutasítja, akkor az már a munkavállaló oldalán jelentkező akadálynak számít. A munkáltató ugyanakkor a terhesség ideje alatt nem bocsáthatja el őt

– tette hozzá.

A munka törvénykönyve értelmében a terhes nőket védelem illeti meg az elbocsátással szemben még akkor is, ha a munkafeladatokat nem kielégítően teljesítik, vagy ha enyhébb formában ismételten megszegik a munkafegyelmet. Ez alól a felmondási tilalom csak abban az esetben nem érvényes, ha a felmondás oka olyan súlyos, amely alapján a munkáltató azonnal megszüntetheti a munkaviszonyt.

Emellett a terhes munkavállalónak írásban kell tájékoztatnia munkáltatóját az állapotáról, és orvosi igazolást is be kell mutatnia. Ha ez nem történik meg, a munkáltató szemszögéből a dolgozó nem tekinthető állapotosnak.

Különleges esetet képez a megváltozott munkaképességű alkalmazott elbocsátása is, amelyre a cég csak a munkaügyi hivatal előzetes engedélyével jogosult – enélkül a felmondás érvénytelen. „A munkáltatónak ilyen esetben haladéktalanul tájékoztatnia kell az alkalmazottat arról, hogy kérelmet nyújtott be a hivatalhoz” – pontosította Daubner.

Ugyanakkor nem szükséges a hivatal jóváhagyása, ha az alkalmazott elérte a nyugdíjkorhatárt és jogosult az öregségi nyugdíjra, illetve ha a felmondás oka a cég megszüntetése vagy áthelyezése. Ugyanez vonatkozik az ismételt, kevésbé súlyos fegyelmi vétségek, vagy olyan ok miatti felmondás esetére is, amely alapján a munkáltató azonnal megszüntetheti a munkaviszonyt.

Megosztás
Címkék