2025. július 27., 14:00

A bográcstól a törött fahéjacskáig

A nyár sok minden olyan dologra lehetőséget ad, amit aztán a hűvös idő beálltával, vagy a szünidő, meg a szabadságok idejének az elmúltával „jegelnünk” kell, vagyis az alkalmatlanná váló körülmények miatt a következő nyárra kell halasztanunk. Ilyen a szabadban való sütés-főzés is, amelynek sokan hódolnak még akkor is, ha panellakók, de egy-egy kirándulás alkalmával, a megfelelő helyen, egy kis szalonnasütést is beiktatnak a programba.

a-fonyeremenyek
Galéria
+7 kép a galériában
A főnyeremények
Fotó: Lacza Gergely

Az érdeklődés nyáron az effajta kikapcsolódás iránt évek óta töretlen. Csallóközben (de máshol is) egymást érik a községek által szervezett bográcsfesztiválok, kolbász- és pecsenyesütő, pörkölt- és lecsófőző közösségi gasztro-versenyek, amelyekre szívesen ellátogatnak az emberek, hisz a jó falatok mellett (pár korty jó bor kíséretében) egy-egy baráti beszélgetés is vidámabbra hangolódik. Bevallom, az én szakácstudományom a rántottánál kezdődik, és ott is fejeződik be, de tudom, vannak a gasztronómiának fanatikus „amatőr” rajongói és művelői, akik a sütés-főzés magaslatait is megostromolják. Mások szenvedélyes szakácskönyv gyűjtők, akik elsősorban a régi szakácskönyvekre és a könyvritkaságokra „vadásznak”. A tájékozódást ez ügyben is elősegítendő, évekkel ezelőtt megszületett A magyar gasztronómiai irodalom bibliográfiája is, amely 1711-től 1960-ig terjedően foglalja össze a témában megjelent kiadványokat. A Wikikönyvek honlapján bárki elolvashatja, pontosabban böngészhet ebben a bibliográfiában, de hamar beleszédülhet, annyi témában jelentek meg könyvek.

Éliás Tibor és Szántó András 1984-ben időt és fáradságot nem kímélve összeállította a magyar gasztronómia irodalmának bibliográfiáját, mely különös hangsúlyt helyez a vendéglátás történetére is. Sajnos ez az értékes könyv már alig-alig hozzáférhető, pedig a régi szakácskönyvek iránt ma is komoly érdeklődés van a gyűjtők körében”,

olvasható a honlapon.

 5. Komáromi Ostromlakomák: dobogón végzett a Rozsdás Bogrács és két helyi alapiskola csapata – KÉPEKKEL
Illusztrációs felvétel
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Házi könyvtárunkban több szakácskönyv található, olyan is, amely néprajzi vonatkozásban válogat, a szabadtéri sütés-főzés rejtelmeibe beavatva az olvasót, miközben még azt is megtudhatjuk, hány lehetősége, fokozata van a szalonnasütésnek, hogyan készülnek roston és bográcsban azok az ételek, amelyeket hajdanán a mindenféle állatot őrző és legeltető eleink készítettek a szabad ég alatt. Summa summarum, tanulatlan elődeink (pásztorok, földművesek stb.) sokszor az ínséges idők közepette is megtalálták a módját és fortélyát annak, hogy a maguk által nevelt állatok, vagy a halászás révén friss húshoz jutva, ízletes ételeket készítsenek akár a szabadban is, bográcsban, nyársra húzva, roston sütve stb.

szakacsmestersegnek-konyvecskeje
Szakácsmesterségnek könyvecskéje
Fotó:  arcanum.com

S most ugorjunk vissza a fentebb már emlegetett bibliográfiához… Az első ismert nyomtatott, magyar nyelvű szakácskönyv Kassán jelent meg 1695-ben, majd Kolozsváron 1698-ban Szakácsmesterségnek könyvecskéje, és az első étel, amit leírt (a hozzávalók mennyiségének feltüntetése nélkül) az a kolozsvári töltött káposzta. A könyv megmaradt példányát az egyik könyvtárban őrzik. Érdekes, hogy a szakácskönyvek korábban nem tartalmazták az összetevők mennyiségét; „Móra Ferencné Walleshausen Ilonka süteményes szakácskönyve tüntette fel először”. (Móra Ferencné szakácskönyve először a Révai kiadó által 1949-ben látott napvilágot, de reprint kiadás is van, amely a Közgazdasági és Jogi Kiadó jóvoltából jelent meg később, de Móra Ferencnének más könyve is „piacon” van, pl. Az édességek könyve 2023-as kiadása.)

regi-magyar-szakacskonyvek_hermit.hu_
Régi magyar szakácskönyvek
Fotó:  hermit.hu

Visszatérve az első nyomtatott szakácskönyvhöz… Persze kézzel írt szakácskönyvek a korábbi századokból fennmaradtak, és pl. a müncheni könyvtár egyik kódexében is megtalálható néhány magyar étel leírása, s ez Radvánszky Béla: Régi magyar szakácskönyvek című munkájában benne foglaltatik. Ezek a szakácskönyvek újabb kiadásokban ma is hozzáférhetőek, s nemcsak a lényegi tartalmuk, de a nyelvezetük okán is érdekesek lehetnek a mai ember számára:

„Az meggynek szedd meg az szárát, mosd meg szépen, csináld hozzá illendő fazékban, tölts bort reá, megmézeld, úgy főzd meg. Törött fahéjacskát is vess reá, ha leszen, ha nincsen, anélkül is meglehet. Az czipót koczka módon metéld meg, vajban rántsd meg igen asszún, ha szélesen rántasz, még az czipóban is jó leszen.”

Fentebb persze már szó volt arról, pásztorkodó elődeink is remek ételeket „rittyentettek” a szabadban, roston, bográcsban vagy „csak” nyárson sütve. De találtam könyvtárunk szakácskönyvei között a kifinomultabb és bonyolultabb ételek receptjeit és elkészítésének módját taglaló könyvet is: Gundel Károly – Kis magyar szakácskönyvét, de sajna nem az eredeti első, hanem egy jóval későbbi kiadását, amelyet a Corvina Kiadó jelentetett meg gyönyörű kivitelben 1984-ben. Gundel könyve először 1934-ben németül, majd angolul, később franciául jelent meg. Ezek után adták ki magyarul, majd a szerző halála után oroszul, csehül és olaszul. De a későbbiekben sokszor megjelentették ismét, az 1934 –1984 közti időben „csak” 38 alkalommal. A könyvtárunkban megtalálható szép kivitelű könyv a tartalmát tekintve sem megegyező az 1934-ben megjelenttel, mert az idő elteltével sok minden megváltozott:

Mindezek figyelembevételével szükségesnek és időszerűnek látszott a mű teljes átdolgozása. Erre a szerző fiai vállalkoztak, mindketten szakírók.”
gundel-karoly-es-neje
Gundel Károly és neje
Fotó:  Lacza Gergely

A könyv az édesapa, Gundel Károly (1883–1956) rövid életrajzát is tartalmazza, amelynek a végén ezek a sorok olvashatók:

A sors kegyetlen volt hozzá. A háború vagyona javát elpusztította, 1948-ban végleg elveszítette szeme világát, majd rákos kór támadta meg. De élete alkonyán, betegen is büszke volt arra, hogy az állatkerti vendéglő homlokzatán meghagyták a nevét. »Ez olyan, mint amikor valakinek még életében szobrot emelnek« – jegyezte meg. Mondani ugyan nem mondta, de bizonyára érezte, rászolgált erre, megdolgozott érte!”

A könyv Gundel Károly írásait is tartalmazza, és a sok csodás receptet, a magyar konyha mesterfogásait. Ezek a gasztronómia, a főzés-sütés iránt érdeklődő embernek ösztönzést adhat egy-egy étel elkészítéséhez. A könyv Utószavában írja az egyik fia, Gundel Imre:

Mily szerencse, hogy a gasztronómia a művészetek legkonzervatívabb ága. Mi nem keresünk mindenáron és feltétlenül újszerűt, bizarrt, ízek kakofóniáját, színek diszharmóniáját. Az ínyek birodalmában nem követjük a különféle divatos izmusok sokszor hajmeresztő és egyszerűségükben is nyugtalanító útjait. Mert az ember szeme és füle sok mindent elbír, de jóízűen lenyelni nem lehet akármit (1966).”
gundel-konyv-cimlap
Kis magyar szakácskönyv
Fotó:  Lacza Gergely

 

gesztenyes-libamajas-pulyka
Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék