2020. február 14., 17:01

A Bálint-nap eredete és hagyományai

A keresztények február 14-én ünnepelték Szent Valentin napját, míg a Római Birodalom szerelemünnepe, a Lupercalia egy nappal később, február 15-én volt.

Fotó: Pixabay

Mivel a Lupercalia több pogány elemet is tartalmazott, ezért a Római Birodalom bukása után 496-ban Gelasius pápa a Lupercaliát átrakta február 14-re, bízva abban, hogy ezen a napon könnyebben megszabadulhatnak a pogány szokásoktól.

Valentin napot ma szinte mindenki a szerelmesek ünnepeként tartja számon. Mi pontosan a Valentin nap eredete és milyen hagyományok kapcsolódnak ehhez az ünnephez?

Valentin nap eredete

Valentin-nap eredetéről több legenda is létezik, mindegyik Szent Valentin, római paphoz kapcsolódik.

Az egyik legenda szerint Szent Valentin február 14-én halt mártír halált időszámításunk 269 vagy 270. évében. Azért kellett meghalnia, mert nem adta fel a kereszténységet, és amíg börtönben volt, üzeneteket küldött a barátainak, hogy szereti őket, és ne felejtsék el.

Egy másik történet szerint Claudius császár megtiltotta a fiatal férfiaknak, hogy megházasodjanak, mert úgy gondolta, hogy a nőtlen férfiakból jobb katonák lesznek. Szent Valentin összeadta a fiatalokat a császári tiltás ellenére, ezért bebörtönözték.

Szent Valentin a börtönben összebarátkozott a börtönőr vak lányával, és csodát tett vele, visszaadta neki a látását. Február 14-én, mikor kivégezték, búcsúlevelet hagyott a lánynak, a “Te Valentinod” aláírással. Erre az eseményre eredeztetik a Valentin-napi üzenetküldést.

Bár Valentint hivatalosan nem avatták szentté, 496-ban a pápa elrendelte, hogy február 14-én Szent Valentinre emlékezzenek, a korábban ünnepelt Luperkalia helyett. Idővel Szent Valentin lett a szerelmesek védőszentje.

Mi Valentin-nap magyar megfelelője?

Valentin-nap magyar megfelelője a Bálint-nap. Igazából mindkettő ugyanazt jelenti, Valentin magyarul Bálint.

Bálint-napot már a középkorban is ünnepelték Magyarországon, és számos babona, és népszokás kötődött ehhez a naphoz. A Bálint-napi népszokások egy része kapcsolódott a szerelemhez, de voltak egyéb, például mezőgazdasággal kapcsolatos népszokások is.

Bálint-napi népszokások

A cserszegtomaji gazdák Bálint-napkor megkerülik a birtokukat napkelte előtt, hogy a tolvajokat és a madarakat távol tartsák a szőlőtől.

Balatongyörökön attól remélik, hogy a tolvajok és a madarak elkerülik a földjüket, hogy a szőlő négy sarkán megmetszik a tőkéket.

A horvát néphit szerint a madarak ezen a napon tartják menyegzőjüket.

Szerelemmel kapcsolatos Bálint-napi népszokások

Több olyan Bálint-napi népszokás létezett, amelyik fiatal lányoknak adott segítséget ahhoz, hogy megtalálják, meghódítsák életük párját, vagy hogyan tartsák meg szerelmüket.

Ki lesz a férjem?

Ennek a kérdésnek a megválaszolására több módszer is létezett. Az egyik, hogy Bálint-nap előtti éjfélkor a temetőbe kellett menni, és a lányok ott meglátták jövendőbeli férjüket.

A másik ennél szimpatikusabb módszer, hogy a párnák alá babérlevelet kellett helyezni, és így álmukban megtudták ki lesz a jövendőbelijük.

Egy másik hiedelem szerint a madarak adtak választ arra vonatkozóan, hogy kinek milyen férje lesz. Ha Bálint-napon egy hajadon verebet lát, akkor szegény emberhez fog hozzá menni és nagyon boldog lesz. Ha egy tengelice repül át a hajadon lány felett, akkor ez azt jelenti, hogy tehetős férje lesz.

A Valentin-nap nem csak a szerelmesek, hanem a jó barátok, és mindenki ünnepe, akik szeretik egymást.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.