2022. november 12., 15:02

185 éve született a mátrai betyár

185 éve, 1837. november 12-én született Mónosbélen, Vidróczki Márton, mátrai betyár. Életéről haláláról szinte semmi konkrétum nem maradt fenn, de annál több legenda monda.

Kodály zenéje ismert
Betyárok a csárdában
Fotó: Wikipédia

Apja Vidrótzki András juhász volt. Az sem derül ki hogy miért állt szegénylegénynek. Katonaszökevény volt, gyerekkori trauma vagy valamilyen szerelmi szál vannak a feltételezésekben .

A monda szerint Vidróczki Marci, az egyszerű kondáslegény beleszeretett bizonyos Rózsikába, a módosabb egri család egyetlen leányába, akit előkelőbb legényhez szántak szülei, nem egy kondásbojtárhoz. Az apával való vita hevében állítólag Marci megütötte szerelme apját és ezért bánatában elbujdosott.

Kutatók szerint a legvalószínűbb azonban, hogy katonaszökevény volt. Egerben töltött katona éveiről maradtak fenn írásos emlékek. A fiatalembert 1859-ben sorozták be katonának az Egerben állomásozó Wasa-ezredbe, mivel igen szépen trombitált ezért hamarosan megtették ezredkürtösnek.

A katonai fegyelmet nehezen tűrő legény rövid időn belül összekülönbözött egy osztrák tiszttel – állítólag a konfliktus alapja az volt, hogy egy alkalommal a Kossuth-nótát játszotta kürtön,–, az osztrák tiszt ezért szidalmazta, Marci pedig megütötte felettesét, amiért hadbíróság elé került. A komáromi várfogságból állítólag megszökött és ekkor gyűjtött rablóbandát maga köré.

A nép legendás bátorsággal ruházta fel. A hiedelem szerint nem fogta a golyó, kegyetlenül megbüntette ellenségeit, nagylelkűen meghálálta a segítséget. Csak a gazdagtól rabolt, a szegényt nem bántotta. Sok történet szól vakmerőségéről, féktelen természetéről, mulatozásairól.

Halálával kapcsolatban is többféle verzió van a köztudatban. Szeretője árulta e, vagy valamelyik bandatársa végzett vele.

Félelemmel vegyes tisztelet övezte. Sírja Egerben, a Rókus temetőben van, kopjafa jelöli. Ebben a temetőben nyugszik Vidróczky Marci emlékét őrzi a néphagyomány. A Csernely község határában nyíló Betyárkút a szájhagyomány szerint róla kapta a nevét. Mátrakeresztesen és Miskolcon is található egy-egy barlang, amelyeket a búvóhelyének tartott a helyi lakosság

A Medvesalja Polgári Társulás, a 180. születésnapján szobrot állított Vidróczki Mártonak . Az egyházasbásti Pogányvár fogadóban volt az avató ünnepség, ahol Vidróczki többször is megfordult.

Csárda és egy ételkülönlegesség is viseli nevét , a Vidróczki betyárpecsenye.
A Vidrócki híres nyája Csörög-morog a Mátrába, Csörög-morog a Mátrába, Mert Vidróckit nem találja."

Így kezdődik az ismert népballada, melyet Kodály Zoltán is feldolgozott a Mátrai Képek című. művében

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.