2023. április 10., 14:41

145 éve halt meg Heckenast Gusztáv nyomdász és kiadó

A 175 éve kezdődött magyar forradalom és szabadságharc emlékezetes pillanata volt, amikor 1848. március 15-én Landerer Lajos és Heckenast Gusztáv pesti nyomdájában kinyomtatták Petőfi Sándor Nemzeti dalát és a márciusi ifjak Tizenkét pontját.

A legnagyobb magyar könyvkiadó a 19. században
Heckenast Gusztáv (1811-1878)
Fotó: Wikipédia

A nyomda egyik tulajdonosa, Heckenast Gusztáv (1811-1878) Kassán látta meg a napvilágot, majd Eperjesen tanult, de a család rossz anyagi helyzete miatt iskoláit félbe kellett hagynia és 15 évesen, 1826-ban Pesten Otto Wigand könyvkereskedőnél helyezkedett el. Főnöke 1832-ben Lipcsébe költözött és Heckenast megvásárolta az üzletét. Az 1838-as nagy pesti árvíz nehéz helyzetbe sodorta és csak barátai segítségével sikerült túltennie magát a veszteségeken.

1840-ben társult a pozsonyi születésű Landerer Lajos (1800-1854) nyomdásszal és ettől fogva a nyomda kettejük nevén (Landerer-Heckenast) futott. Ők adták ki a kor legjelentősebb politikai hetilapját, a Pesti Hírlapot, amelyet meglepő módon a nagyhatalmú belügyminiszter, Metternich kedzeményezett és külön meghagyta, hogy a börtönből éppen kiszabadult Kossuth Lajost bízzák meg a szerkesztéssel. Nyilván azt remélte, hogy a napi robotolással eltántorítja a politikai agitációtól, ráadásul a cenzúra is időben megfékezi.

Kossuth hamarosan rádöbbent, hogy mi a helyzet, mert így fakadt ki:

Landerer és Heckenast uraknak minden mértéket meghaladó szennyes piszkosságát tovább tűrnöm lehetetlen. Dolgozom, mint a barom, kérkedés nélkül mondhatom, lelke, fenntartója vagyok a Pesti Hírlapnak… Sok ember mondotta már, hogy valósággal bolond vagyok az ő igavonó marhájuk lenni, s az örökös munkával, örökös bosszúsággal életemet, egészségemet érettük felemészteni…"

1848. március 15-én a nyomda aktív szerepet vállalt a forradalom elindításában. Azóta is vita tárgya, hogy Landerer valóban őszinte híve volt-e a forradalomnak vagy inkább a bécsi kormányzat megbízásából szánta rá magát a két szöveg kinyomtatására. Heckenest Gusztáv érdekes módon nem jelent meg a nyomdában azon a napon és a későbbiekben sem esett semilyen bántódása, ellentétben Landererrel, akinek bujdosnia kellett a szabadságharc bukását követően és bár nyomdája továbbra is működött, azt ténylegesen Heckenast vezette, majd társa halálát követően 1854-től már csak Heckenast nyomda lett.

Az elkövetkező évtizedekben ez a nyomda adta ki a legjelentősebb magyar regényeket és versgyűjteményeket (Csokonai Vitéz Mihály, Berzsenyi Dániel, Kölcsey Ferenc, Vörösmarty Mihály, Eötvös József, Jókai,Mór, Vajda János és mások műveit) és ő indította el az első gyűjteményes sorozatot Magyar Remekírók címmel.

1873-ban eladta a vállalatát, amelyből Franklin Irodalmi és Nyomdai Rt. lett, ő pedig Pozsonyba költözött, ahol öt évvel később, 1878. április 10-én elhunyt.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.