134 év kell ahhoz, hogy eltűnjön a nemek közötti szakadék
Milyen karrier-környezetbe érkeznek a következő generációs női vezetők és hogyan lehet őket támogatni az úton? Az Infotér Konferencia panelistái abban megegyeznek, hogy a legtöbb jót az önbizalom erősítésével tesszük.
Bánhegyi Zsófia, a Szerencsejáték Zrt. kereskedelmi igazgatója, Gecse Mariann, a Huawei Technologies Hungary kormányzati és kommunikációs igazgatója, Papp-Gerlei Gyöngyvér, az Antenna Hungária Zrt. operatív vezérigazgató-helyettese és Dr. Budai J. Gergő, a Vantage Towers Zrt. elnök-vezérigazgatója számára adódott a kezdő kérdés: vajon mennyire nehéz női vezetőnek lenni a mai világban, és érdemes-e erről egyáltalán diskurzust folytatni.
Bánhegyi Zsófia szerint a mindennapok szintjén is érzékelhető, hogy még mindig van mire felhívni a figyelmet.
– jelenti ki Gecse Mariann.
Kezdetben nem szerettem, amikor feljött ez a téma. Aztán persze átgondolja az ember, hogy miért kell mégis felvetni. Fontos, hogy példát mutassunk, bátorságot adjunk.
Ezzel Budai J. Gergő is egyetért, szerinte sem az a fontos, hogy férfi vagy nő az illető, csak az, hogy milyen kvalitásokkal, képességekkel rendelkezik. Amikor arra terelődik a szó, hogy mégis milyen előnyökkel járhat, ha női vezető van egy cégnél, a panel résztvevői egymás után dobják be a jobbnál jobb hívószavakat. A nők türelmesebbek. Több véleményből képesek konszenzusos döntést kihozni. Kevésbé autoriterek. Sokkal inkább csapatjátékosok. Empatikusak.
A panel férfi résztvevőjétől elhangzik az is, hogy emocionálisan intelligensebbek, sőt kitartóbbak.
Persze van, amit néha tudatosan kell erőltetni ezekben a pozíciókban.
Gecse Mariann bevallja: „magamévá kellett tenni bizonyos férfiasabb vezetői attitűdöket ahhoz, hogy férfi kollégáimmal egy szinten tudjak lenni. Ugyanakkor azt tapasztalom, hogy mi nők az önmenedzselésben alul maradunk. A férfiak sokkal inkább felvállalják azt, hogy ha valami az ő sikerük.” Papp-Gerlei Gyöngyvér említi először, hogy a fiatalabb generáció már konkrét igényként fogalmazza meg, hogy mentorálást szeretne.
Valóban gyakran elhangzik, hogy hogy csináljunk, hogy gyereket nevelünk, háztartást vezetünk és még a karrierben is a piramis csúcsán vagyunk. Nem szeretem ezt a kérdést, amit valamiért férfiaknak sosem tesznek fel! – kezdi Bánhegyi Zsófia Zsófia. Papp-Gerlei Gyöngyvér is bólogat, nála egyébként leginkább nők csodálkoznak rá erre. Persze, ha ez bárkinek segítség, szívesen megosztja vele a tapasztalatait: „nagyon-nagyon erős tudatosság és egy kemény tervezettség kell hozzá. A spontaneitás sajnos nem jellemző rám”. Abban nagy az egyetértés, hogy a mentorálás során az általános önbizalmat kell fejleszteni a fiatalokban és a jövő női vezetőiben.
– jegyzi meg Bánhegyi Zsófia. A szándék már megvan, hogy a mindennapokban is támogassuk egymást, közös kihívásaink vannak, jó érzés együtt lenni, együtt gondolkodni.
A számokat tekintve nem állnak rosszul a beszélgetés résztvevői által képviselt cégek, holott mindannyian férfias iparágban dolgoznak.
– mondja Budai J. Gergő.
Mariann a beszélgetés egy pontján említi a Világgazdasági Fórum Global Gender Gap Reportját, vagyis a globális, nemek közötti különbségekről szóló jelentést. Az idei publikáció azt vetíti előre, hogy a jelenlegi trendek mellett 134 évre, vagyis 5 generációnyi időre van szükség ahhoz, hogy eltűnjön a nemek közötti szakadék a társadalmainkban. Jó hír, hogy a munkaerőpiaci részvételben való paritás világszerte tovább javult a legutóbbi kiadás óta.
A panel tanulsága, hogy ebben a trendben a tudatosítás és a mentorálás is rengeteget tud segíteni.