2020. június 21., 08:11

Báti kokott a pesti ládában

Amikor 1880 júliusának egyik szombatján a hontbesenyődi plébánia malmában felsírt Zwara Mária első leánygyermeke, a molnár még boldog ember volt. Tudniillik a Bacsófalvi-tó vize szárazság idején is biztosította az Almáska patak bal partján található malmának hozamát.

Galéria
+3 kép a galériában
egy osztrák lap korabeli illusztrációja
Fotó: archív

Turcsan Istvánnak, a derűs édesapának még végig kellett dolgoznia néhány, az az évihez hasonlatosan perzselő nyarat, míg ráébredt, hogy a nagy ipari malmok kiépítésének folyamata végleg kilátástalan helyzetbe sodorja. Kétségbeesve, megrendülten tapasztalta, hogy addig lojális vásárlói és megrendelői faképnél hagyták. Talán emiatt bánt oly mostohán az éppen megszülető csemetéjével, Emília Magdolnával, a kis Elzával? A szőke kislány mindenesetre – fittyet hányva az egyre komorabbá váló apa pénzügyi aggodalmaira – tovább kergette a pillangókat és az álmokat a báti víztározónál, ahol csupán az idő malmai őröltek. Midőn az utolsó báti molnár 1906-ban felgyújtotta a malmát, felvette a biztosítás után járó pénzt, majd Amerikába távozott, Turcsan István meggyötört teste már a temetőben pihent…

Vajon a hontbesenyődi és báti roma közösség tagjai között cseperedő bakfis akkor is ábrándjai nyomába eredt volna, ha tudja, nem is oly sokára két, kavicsot szállító kocsis lel rá egy vesszőfonatú utazóládába tuszkolt félig mezítelen holttestére, mialatt „festett haját hólé mossa le, langyos párákban áztatott arcát pedig a téli folyóvíz cirógatja körbe”?

Akárhogy is, eltökélte, hogy szerencsét próbál az ekkorra már modern, európai értelemben vett nagyvárossá fejlődött Budapesten, aminek lakói éppen a millenniumi ünnepségek lázában égtek.

Kezdetben cselédként, mosogatóként és virsliárusként kereste meg a kenyérre valót, később azonban – a jómód, a bőség és a siker reményében – engedte, hogy magába zárja őt a pesti estek kétes hírű mulatóinak világa. 1902-től – magánzóként, azaz foglalkozás nélküli, saját vagyonából vagy támogatásból élő személyként élve mindennapjait – az Olimpia és a Casino de Paris snájdig vendégei körében tűnt fel, majd mint büfédáma és konzumlány a város legelőkelőbb mulatójában, a pesti Orfeumban felelt a csapodár férfiak szórakoztatásáért.

1867 és 1926 között hivatalos regula biztosította a kéjelgést, így a közkedvelt bordélyházak jogszerű üzemelését s a magánkéjnők élvhajhász foglalatosságát, s noha Elza a századfordulót követően – a kávéházi kasszírnőkkel és a buja színésznőkkel egyetemben – tagadhatatlanul feslett erkölcsű nőszemély hírében állt, tulajdonképpen sosem tevékenykedett prostituáltként.

Mágnás Elza egy mosónő gyermeke, aki Mágnás nevét ridegen büszke, szótlan és fennhéjázó magaviselete miatt nyerte az éji társadalomban”

– derül ki Az éj királynője című tárcából, amit a szabados, ledér kasszír- és kéjnők akkurátus ismerője, Krúdy Gyula vetett papírra. Akárhonnan is a név, a luxuskurtizán csáberejéből valójában csakis vagyonos urak részesülhettek, miként arra Gyalog a baloldalon című kötetében Ady Endre egykori menyasszonya, Dénes Zsófia is rámutatott:

Mágnás Elzának hívták a lokáléletben, mert ha éjjel beült a Jardin de Paris-ba nagy báli ruhájában és fejedelmi ékszereivel, neki csak a Nemzeti Kaszinó urai udvarolhattak. Csak gróf vagy herceg fizethette asztalánál a francia pezsgőt, és hajnalban – nagy áron – csak az vihette magával az éjjel királynőjét.”

Mivel 1913 telétől a közismert bécsi bútorgyáros, Schmidt Miksa lakást bérelt neki a Margit körúton, nyelvekre okíttatta, Párizsból szállíttatott egyedi ruhákban járatta, valamint sokat érő ékszereket, csecsebecséket készíttetett neki, Elza rá sem hederített, hogy a nála közel két évtizeddel korosabb üzletembert – ahogy ő becézgette, Fabrik bácsit – számtalan beteges hajlama mellett nekrofíliával is vádolták…

Perverz szenvedélyeiről volt vala nevezetes Pesten. Így többek között az volt a híre, hogy azokat a nőket, akik megtetszettek neki, fehér menyasszonyruhában, mirtuszkoszorúval érckoporsóba fektette, és úgy imádta őket”

– tudjuk meg a nőügyekben szerfelett szakavatottnak mondható Krúdytól, akinek kiváló regényéről, A vörös postakocsiról az olvasók tömege hitte tévesen, hogy Mágnás Elza életpályáját beszéli el.

A század nevezetes bűnügyei című kiadványban esik szó arról, hogy bármilyen garasoskodó is volt a kor bútor- és enteriőrkultúrájának kiemelkedő alakja, a kokott miatt mégis herdálta a pénzt.

Ha Elza kért valamit, azonnal megkapta. Csupán egyetlen kívánsága volt a gyárosnak: éjjel és nappal, mindig fehérben legyen a táncosnő”

– jegyzik meg a szerzők, Pintér István és Szabó László, akik számot adnak Schmidt további tulajdonságairól is:

A bútorgyárosról utóbb az a hír járta, hogy olyan buta, mint két császári policáj együttesen.”

S lám, amint arról Kosztolányi is írt A tót maîtresse című cikkében,

a dézsától az aranyvederig, a koldustarisznyától a gyémántjászolig nem oly messze az út. (…) A dézsáknál tót dalokat énekelt. Mindig túlzó és szenvedélyes volt, meleg, mint a galamb, és együgyű is, mint a galamb. Valaha tót akcentussal a pesti csibésznyelvet selypítette pezsgőspoharak fölött, de hűtlenül elhagyta, és megtanulta a gazdag emberek bohémetikettjét, tudott autón ülni, halat és gombát enni, csikorgó hidegben fagylaltot kanalazni, pazarolni az aranyokkal és fukarkodni a fillérekkel, szeretni és megvetni, elfogadni és visszautasítani, stílszerűen élni és meghalni. Mosogatás közben talán ilyennek álmodta az élet teljességét, a karrierjét. Gyémántok tündököltek a fantáziájában, de néha, este, mikor belebújt hideg selyemingébe, rablógyilkosoktól is félt.”

A vesszőfonatú utazóládában megtalált ápolt körmű vízihullát először nem tudták azonosítani. A törölközővel megfojtott Mágnás Elza házvezetőnője, Kóbori Rozália és annak szeretője, Nick Gusztáv péksegéd végül beismerte tettét: nyereségvágyból elkövetett emberölés. A bomlott elméjű Rózsi tizenkét évvel később a márianosztrai börtönben végezte be, tettestársa viszont csak valamikor a hetvenes években szenderült jobblétre, egy érdi szociális otthonban.

Mintha az egész főváros magáévá tette volna az ügyet, minden legkisebb részlete a bűnnek a közérdeklődés napfényén hentergett, vizsgálóbíró és detektív volt minden pesti ember, az esti lapokat úgy kapkodták a közutakon, mintha forradalom lett volna…”

– adták hírül a sajtótermékek.

És csakugyan, a megragadó bűncselekmény az akkoriban szárnyait bontogató magyar bulvárújságírás legizgalmasabb históriájává vált; a nyomozás idején tűnt fel a rendőrségi riport műfaja, s ekkor esett meg elsőként, hogy a rendfenntartók egy holttest fényképét publikálták a lapokban, azonosítás céljából. Állítólag Mágnás Elza édesanyja is Az Est című újságból tudta meg, hogy lányát meggyilkolták. A honi sajtótörténet első bulvárhírére a külföldi zsurnaliszták is lecsaptak. A The New York Times tudósítót indított útnak, de Ausztráliában is cikkeztek a különös kázusról.

Soha még ilyen kísértést nem állott ez az ájult, szegény város. Borzadozva olvasta a riportokat. A meggyilkolt nő temetésén azonban már tüntetett és ünnepelt. Őt ünnepelte, a diadalmast, diadalmas arccal, aki győzött és aztán meghalt, és nemcsak a riadt kokottok, de mindenki, úriasszonyok, akik birkóztak a rendőrrel egy talpalatnyi helyért, hivatalnokleányok, akik havi negyven koronáért címszalagokat írnak, parasztpesztrák, akik áhítatosan emelték buta tekintetüket a moziszerűen elvonuló gyáros, a férfi, a hős felé, jól nevelt kislánykák, akik gondosan kiválasztott családi lapokat olvasnak, még sírnak a rossz versek giccsein, de a franciaóra címén elszöktek a temetésre”

– idézte fel az 1914. január 16-i, tömeghisztériát kiváltó, díszes gyászszertartáson személyesen jelen levő Kosztolányi Dezső, majd így folytatta a több tízezres emberáradat szeme láttára zajló búcsúztatás leírását:

Három fekete-ezüst ruhás pap énekelt fölötte latin éneket, és füstölt neki tömjénnel. Zarándokló tömeg kisérte a sírig. (…) Megható volt, kérem, a temetés, mint egy szentimentális tucatregény utolsó fejezete, cifra, mint a konyhaedények alá csipkézett színes papiros, és fényes, egzotikus, könnyekkel és misztikummal teljes. Nézzétek: ilyen a tót mennyország.”

A Turcsányi család tagjai a magára maradt bánatos bútorgyáros pénzéből vásárolták meg azt a Krisztus-ábrázolást, amit a báti katolikus gyülekezetnek adományoztak. 2009-ben Kerékgyártó István elevenítette fel a felvidéki kurtizán történetét Trüffel Milán című regényében, de a báti kokott históriáját idézte fel a neves filmdirektor, Szász Attila is, aki Félvilág címmel készített filmet Köbli Norbert forgatókönyvéből.

A pillangókat és álmokat kergető Turcsányi Emília alakja tehát tovább él a néplélekben, amint az a sokat emlegetett Krúdy szavaiból is kitűnik:

Elza sírján friss fű zendül, és a gyémántnak éppen olyan tündöklő a vize mostanában Budapesten, mikor a legszebb kövek egyike egy szőke, nagy hajú lány ujján ragyogott. A gyémánt most is szép, és mindig hívogatni fogja a nőket, az orfeumi zene bolondosan cseng, kis cselédek vackukon Elzáról álmodnak, szegény, ékszertelen nők irigykedve sóhajtanak. Míg egyszer újra eljön a pék, és öl.”
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.