2021. április 17., 11:28

Nekifeszülve futni egyenest a cél felé - interjú Molnár Sándor zsinati főtanácsossal

Nemzeti ünnepünk alkalmából a magyar államfő és a miniszterelnök előterjesztésére több felvidéki református vezető magas állami kitüntetést kapott, amelyet a napokban adnak át Fazekas Lászlónak, a Szlovákiai Református Egyház nyugalmazott püspökének, valamint Molnár Sándor zsinati főtanácsosnak. Molnár Sándort kérdeztük.

Fotó: Szarvas László fotója

Főtanácsos úr, miként értesült róla, és hogyan fogadta a magyar állam kitüntetését?

Az előterjesztésről Magyarország pozsonyi nagykövetségének munkatársától értesültem február elején, de magára a kitüntetés adományozására március 15-én az egyik lelkész kollégám hívta fel a figyelmem, aki egy magyarországi református portálon olvasott róla. Ezt követően magam is rákerestem a Magyar Közlöny aznapi számára, és kiderült, a hír valóban igaz.

Nem tagadom, a felterjesztés meglepett, hiszen magamat egyházunk egyik „kubikusának” tartom, és sokan vannak, akiknek a neve ugyanúgy ott szerepelhetne a kitüntetettek között.

Mégis jóleső érzés és megtiszteltetés Magyarország miniszerelnökének és köztársasági elnökének az elismerése.    

A kitüntetést a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program keretében a felvidéki református magyar óvoda- és bölcsőderendszer megújítása érdekében végzett munkája elismeréseként kapta. Ez örömteli és hálás munka. Vázoljuk fel, mi mindent sikerült megépíteni?

A program keretében egyházunk vállalta, hogy az érintett egyházközségek bevonásával húsz helyszínen bővíti vagy fejleszti az óvodai és a bölcsődei csoportok számát.

A tervezés végén kiderült, hogy a jóváhagyott támogatásból 20 helyett 24 helyszínen, mintegy 58 csoportban több mint 1000 férőhelyet tudunk kialakítani.

A helyszínek felénél jelenleg már bejegyzett és működő intézményekről beszélhetünk, tizenegy helyen befejeződött vagy közvetlenül befejezés előtt áll a beruházás, reménységünk szerint még az idén megkezdik működésüket. Egy helyszínen az építési munkálatok átnyúlnak a következő évre. Minden helyszínen a tervezők, kivitelezők, műszaki ellenőrök mellett több önkéntes gyülekezeti tag és pedagógus munkálkodik folyamatosan.   

molnár sándor
Fotó:  Szarvas László fotója

Miben látja a program jelentőségét, illetve a református egyházi oktatás szerepét? Növekedett ennek hatására a magyar óvodába járó gyermekek száma?

Magyarország kormányának támogatásával sikerült növelnünk a magyar óvodai helyek mennyiségét és minőségét. Például Rimaszombatban a városban eddig működő 3 csoport helyett már 5 magyar csoport van, és egy további indítására van lehetőség.

A magyar és szlovák óvodás csoportok aránya a városban ugyan még messze van, de már közelít a nemzetiségi arányokhoz.

De említhetném Kassát, Komáromot, Somorját és Tornalját is, ahol hasonló a helyzet. Az újonnan induló óvodákkal és bölcsődékkel a működő református iskolák mellett jelentősen bővült egyházközségeink szolgálati területe, és ezzel nemcsak az egyházunk, hanem a felvidéki magyar közösség is erősödött.

Milyen további fejlesztések vannak folyamatban, illetve tervben?

Mint említettem, mihamarabb szeretnénk befejezni a még folyamatban levő beruházásokat, az egyházközségeket segíteni az intézményalapítás és besorolás útján. A napokban értesültünk arról, hogy a magyar kormány elfogadta a program újabb üteméről szóló előterjesztést.

Egyházunk részéről további két város kerülhet bevonásra a programba, ezeknél a beruházás előkészítésének szakaszában vagyunk, ezért a helyszínek még nem publikusak.

Titkon reménykedünk abban, hogy az óvodafejlesztést követheti majd egy iskolafejlesztési program is, de ez most még inkább az imatéma kategóriáját képezi. 

Milyen a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház kapcsolata a magyar kormánnyal, a Magyar Református Egyházzal és a többi Kárpát-medencei, illetve határon túli magyar református közösséggel?

Erre a kérdésre elsősorban egyházunk elöljárói hivatottak válaszolni, de lelkészként elmondhatom, hogy mivel a Kárpát-medence különböző országába szakadt egyháztestek céljai, küldetése és értékrendje azonos, az együttműködés és a testvéri kapcsolat különböző szinten és formában kimagaslóan jó. Ugyanazon test tagjai vagyunk.

Hogyan látja a gömöri reformátusság helyzetét?

Felső-Zempléniként elmondhatom, hogy összehasonlítva a keleti vagy nyugati régiókban élő reformátusokkal, az elmúlt évszázadban a gömöri ember volt kitéve a legtöbb megpróbáltatásnak.

Az egyik legfejlettebb magyarlakta régióból száz év alatt a legelmaradottabb régió lettünk, a kitelepítés leginkább Gömört sújtotta, a kommunizmus időszakában az egyházellenesség itt volt a legerősebb.

A gömöri ember nem adja fel, az adott körülmények között keresi a lehetőségeket, és kész tenni a közösségéért. Az elmúlt évek Isten kegyelméről tanúskodnak, és hiszem, hogy a jövő is róla fog szólni.

gólyavár óvoda
A rimaszombati Gólyavár óvoda megnyitásán.
Fotó:  Virsinyszky Tamás/Magyar7

    

A Rimaszombati Református Egyházközség lelkipásztoraként hogyan tudják a járványhelyzetben tartani a kapcsolatot a gyülekezettel?

Próbálunk alkalmazkodni a helyzethez. Mivel az egyházakkal a kormány nem alakított ki hivatalos tájékoztatási csatornát, mi lelkészek is a kormánytagok bejegyzéseiből és a sajtóból értesülünk az éppen hatályos rendelkezésekről.

Minden hatályos intézkedést betartva azon vagyunk, hogy Isten igéjét ezek között a körülmények között is eljuttassuk az emberekhez.

A négyzetméteres korlátozások idején több istentiszteletet tartottunk, a nyilvános istentiszteletek betiltását követően pedig vasárnaponként és az ünnepnapokon honlapunkon, a rirek.sk és egyházközségünk YouTube-csatornáján élőben közvetítjük az istentiszteleti alkalmakat. Havonta egyszer Csillagos címen színes templomi hírlevelet kézbesítünk a családokhoz. Hangot, képet rögzítünk és vágunk, tanuljuk a világítást, az élő közvetítést, újságot tördelünk, és nem egy esetben postásként is szolgálunk. A telefonos beszélgetések és lelkigondozások száma jelentősen megugrott, de lelkészként híveink elektronikus népszámlálását és oltásra való jelentkezését is segítettük.

Milyen tervei vannak, mire ösztönzi a kitüntetés? Ha nem az egyházi feladatokat és a hozzá tartozó oktatási intézmények ügyes-bajos dolgait intézi, mivel tud kikapcsolódni?

Kiváltságos helyzetben vagyok, mivel nem önmagam kell kitűzzem a terveket és célokat. Van, aki ezt megteszi helyettem. Nekem nincs más dolgom, mint elfogadni ezeket a terveket és a megvalósításban vállalni a rám bízott feladatokat. Pál apostol szavait idézve, nekifeszülve futni egyenest a cél felé, Isten mennyei elhívásának a Krisztus Jézusban adott jutalmáért. Csak reménykedni tudok, hogy a kitűzött célt nem tévesztem szem elől, és ez a nekifeszülés a jövőben is megmarad.                              

Megjelent a Magyar7 2021/15. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.