Nagyböjtkor kapcsoljuk ki a világ zaját, hogy meghalljuk Isten szavát
Lassacskán a hitélet is visszatér a régi kerékvágásba, hiszen a járványügyi intézkedések enyhültek, a hívők számára újra kötelező a szentmise-látogatás minden vasárnap és parancsolt ünnepen. A templomok padjai azonban csak fokozatosan telnek meg újra, az elmúlt két év során sokan elszoktak a templomba járástól és inkább a tévében vagy interneten keresztül nézik a misét. Ez kényelmes megoldás, de talán a jó idő, a kopogtató tavasz és a nagyböjt újra visszavezeti az embereket az Isten házába.

Nagyböjt a megtérés, a megjavulás és a bűnbánat ideje már nagyon régóta. Hamvazószerdán a nyékvárkonyi templom is megtelt hívekkel, meséli Zsidó János helyi esperesplébános, akivel a nagyböjtről, annak megélésről beszélgetünk ebben a járvánnyal, háborúval terhelt világban.
„Nagyböjt sokakat megérint, az emberek visszafogottabbá válnak és képesek lemondani dolgokról, amit szeretnek. Van, aki lemond az alkoholról, a cigarettáról, de olyan kis közösségek is akadnak, ahol hetente készítenek tervet arról, hogyan fogják megélni az előttük álló napokat.
– mondja.
Régen ilyenkor tilos volt mindenféle hangoskodás, mulatozás, bálozás, nem tartottak esküvőket sem. Most sem, de ahogy az atya hozzáteszi, ennek inkább a Covid az oka. Idén az első jegyespárt csak májusban fogja esketni.
Beszél arról is, hogy az egyház mindenkire saját magára bízza, hogyan akar böjtölni. Számos mód van erre, például a lemondás nekünk kedves dolgokról vagy éppen olyan tevékenységbe kezdés, ami magunk és családunk javát, épülését szolgálja.
„Legyünk visszafogottak, és az a pénz, amit evésben-ivásban, más kiadásaink korlátozásában meg tudunk spórolni, akár nemes célra is fordítható, adományozható például az ukrajnai menekülteknek. Azt az időt pedig, amit tévénézéssel, internetezéssel töltünk, inkább ajándékozzuk családtagjainknak. Annál is inkább, mert ezeken a csatornákon rengeteg álhír és rossz hír is terjed, ami elszomorító”.
Most van ideje a lelki tükörnek, hogy megtaláljuk a gyönge pontunkat, mert az ördög azon keresztül támad minket.
Ahol gyengék vagyunk, ott kell erősíteni. Van, akinél ez az irigység, másnál az alkohol, vagy éppen a pénzsóvárság.
„Azt is meg kell nézni, hogy jó úton járunk-e. Hova visz az út, amin járunk? Most letérhetünk a rossz útról és ráléphetünk a jóra, amit az Úristen számunkra kijelölt a talentumaink alapján és a Szentírás szaván keresztül.
– fűzi tovább a gondolatsort.
S hogy élhetjük meg a böjtöt ebben a rohanó világban? Időt, legalább napi fél órát kell szakítani rá, hogy csak magunkban lehessünk.
A természetben is megtehetjük ezt az elmélyülést, mert a természet Isten könyve. Ha ott járunk, akkor Istennel találkozunk”.
Rossz útra tévedt az emberiség, nem véletlenül kaptuk a Covidot és a háborút a nyakunkba.
– tanácsolja Zsidó atya.