2020. április 8., 18:07

"Isten ugyanúgy vár ránk, és szeret bennünket, ahogyan eddig is!" 

Molnár István királyhelmeci lelkipásztor ünnepi gondolatai.

Molnár István
Rendhagyó húsvéti ünnepek elé nézünk. Az önfeledt ünneplés helyett a bizonytalanság, a félelem, a keserűség, a bezártság lesz úrrá rajtunk. Senki sem szereti elveszíteni szabadságát, társas lényekként nehéz egyedül, jobb esetben szűk családi körben ünnepelni. Közben meg óhatatlanul kérdések egész sora fogalmazódik meg az ember agyában. Molnár István református lelkipásztort arra kértük, ossza meg olvasóinkkal a kialakult helyzettel, illetve a húsvéttal kapcsolatos gondolatait.

Miközben követjük a járvánnyal kapcsolatos híradásokat, és próbálunk eleget tenni a hatósági utasításoknak, kérdések sora merül fel a gondolkodó emberben. Hogyan kerülhettünk ebbe a helyzetbe? Világunk miért nem tudta elejét venni a világjárvány kialakulásának? 

Mindaz, amiben a modern ember eddig bízott, hirtelen csődöt mondott.

Akik eddig a pénzt istenítették, most megtapasztalhatták: hiába van pénz a pénztárcájukban, ha nem tudnak érte se szájmaszkot, se fertőtlenítőszert, se kesztyűt vásárolni.

Mások saját magukban, erejükben, egészségükben, tehetségükben bíztak, ám amikor kiderült, hogy fiatal, makkegészséges, sportos életvitelű emberek is megbetegszenek, akkor megtorpantak az önmagukban bizakodó emberek is. Nem feltétlenül rajtunk, munkabírásunkon, tapasztalatunkon múlik az, hogy megmarad-e a munkahelyünk.

Szertefoszlani látszik az a meggyőződés is, mely szerint tudással, értelemmel bármi megoldható, megvalósítható.

Miközben megrendül a modern ember biztonságérzete, meginog mindaz, amibe eddig a bizodalmát vetette, a hívő emberben ugyanúgy kérdések fogalmazódhatnak meg: Hogyan engedheti Isten a járványt? Ő küldte ránk a bajt, vagy az életvitelünk következménye?

Büntetés ez, vagy próbatétel? Netán közeledik a világvége, az utolsó ítélet?

Ha őszintén magunkba nézünk, el kell ismernünk: jogos lenne az Istennek ilyetén büntetése. Az életvitelünk, gőgünk, az Isten elleni indulatunk, amellyel életünket éljük, önmagában is büntetésért kiált. Sokan elhagyták Őt, nem gondoltak vele, az igazságot felcserélték hamisságra, Istent pedig az énközpontú hármasságra, amelynek jelszavai: én, engem, nekem. Pál apostol megfogalmazásában: „Tele vannak mindenféle hamissággal, gonoszsággal, kapzsisággal, rosszasággal, tele irigységgel, gyilkos indulattal, viszálykodással, csalással, rosszindulattal; besúgók, rágalmazók, istengyűlölők, gőgösek, fennhéjázók, dicsekvők, találékonyak a rosszban, szüleiknek engedetlenek, kíméletlenek, szószegők, szeretetlenek és irgalmatlanok. Ezek ismerik ugyan Isten igazságos rendjét, amely szerint halálra méltók, akik ilyeneket tesznek; mégis nemcsak teszik ezeket a dolgokat, hanem azokkal is egyetértenek, akik ilyeneket tesznek” (Róm 1,29-32).

Jogos lenne tehát a büntetés Urunk részéről, érthető lenne, ha a járvány ítéletként jött volna a világra, mint Noé napjaiban az özönvíz. De Isten ítélete helyett inkább az irgalmát lássuk, a büntetés helyett a kegyelem idejeként tekintsünk a mára!

Miről kell szólnia számunkra a húsvéti ünnepnek?

A húsvéti ünnepkör Isten kegyelméről szól. Akkor is igaz ez, ha nem a megszokott módon éljük most meg az ünnepet.

Sőt talán éppen ezért válhat ez a csendesebb húsvét az Istenre való figyelés ünnepévé, mert otthon kell maradnunk, és nem az ünnep külsőségeivel kell magunkat lefoglalnunk. A húsvéti ünnepkör az ember bűnéről, és az Isten szeretetéről szól – ma talán még hangsúlyosabban, mint korábban bármikor.

Nagypénteken, a Golgotán felállított kereszt az embert és az Istent mutatja meg.

Megmutatja, hogy milyenek vagyunk mi, emberek. Milyen az áruló, a tagadó, a „feszítsd meg”-et kiáltó, a hamisságot pénzért megvevő, vagy éppen a hatalmát féltő bűnös ember. Megmutatja, hogy milyen az ember, függetlenül a történelmi helyzettől, rangtól és kortól. A golgotai kereszt a mi bűneinket mutatja meg, hiszen az miattunk emeltetett, és a mi bűneink lettek Krisztusban rászegezve. Mindaz, ami bűn, szenny és vétek életünkben, azt Krisztus magára vette, érettünk szenvedett, miattunk halt meg.

Ha merünk magunkkal őszinték lenni, akkor megláthatjuk mindazt, amivel nemcsak embertársainkat, hanem az Urat is bántottuk.

Ha meglátjuk vétkeinket, bűnös természetünket, akkor felnézve a keresztfára meglátjuk e bűnökért meghaló Jézus Krisztust is. Vagyis nemcsak a bűneinket látjuk meg, de meglátjuk Isten szeretetét is.

„Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” (Jn 3,16)

Amikor arra a kérdésre keressük a választ, hogy Isten büntetésként küldte-e a koronavírust világunkra, akkor gondoljunk az Ószövetségben olvasható kijelentésre: „nem kívánom én a bűnös ember halálát – így szól az én Uram–, hanem azt, hogy megtérjen útjáról, és éljen” (Ez 18,23).

A mi Urunk látja ugyan a bűnt, de szereti az embert, és azt akarja, hogy megtérjen és éljen.

Jézus nemcsak meghalt érettünk, hanem meg is eleveníttetett, vagyis feltámadt. Húsvétkor e feltámadást ünnepeljük, Krisztus győzelmét a gonosz felett, és legyőzve a halál hatalmát utat nyitott számunkra a mennyországba. Ez a győzelem nemcsak a halál utáni élet reménységét jelenti, hanem azt is, hogy nem kell bűnben élni, a gonosznak engedni, a világot követni, félni, rettegni és aggodalmaskodni, hanem lehet már most Krisztust követve élni, benne bízni, a nyomorúságos helyzetekben is belékapaszkodni, hozzá kiáltani, reménykedni, örvendezni, hálát adni.

Most ugyan nem tudunk elmenni a templomba, nem tudunk együtt énekelni és közösen úrvacsorázni. Elmaradnak a megszokott látogatások, vendégfogadások is. Sok minden megváltozik, de Isten ugyanaz marad. Ő ugyanúgy vár ránk, és szeret bennünket, ahogyan eddig is!  
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.