2025. július 25., 09:32

Hogyan él jelenleg Kovalcsik Cirill atya, az érsekújváriak ferences barátja?

Két évvel ezelőtt a Andrej Mihály szlovák ferences rendtartományfőnök Masseo Patrik Golha érsekújvári ferences házfőnök kezdeményezésére 22 év után elűzte Kovalcsik Cirill atyát felvidéki állomáshelyéről, az újvári magyar hívőközösségből. Több, mint két éve pünkösdvasárnap tartott utoljára szentmisét Cirill atya az újvári ferenceseknél. Hogyan telnek jelenleg a napjai az érsekújvári magyarok szeretett és nagyrabecsült papjának, aki korábban három feladatnak tudott eleget tenni: a szentendrei gimnáziumban tanított, ferences házfőnök is volt ebben a városban, és a tanítás után a hétvégeken Érsekújvárba utazott, hogy misézzen a barátok templomában a magyar híveknek?

A szentendrei gimnázium vezetősége úgy döntött, hogy ebben az egészségi állapotban ne tanítsak tovább, új állomáshelyemen Budán, az Országúti Ferenceseknél kevés feladatot bíztak rám, a házfőnök az aktív munkából 95 százalékban kivont, ezért keresnem kellett más lehetőséget. Budapesten a Ferenciek terén a ferences templomban gyóntatok és misézek is, ezt kerestem és meg is találtam. Megjelenek itt-ott Érsekújvárban is, a 800 éves ferences évforduló alkalmából tartottam előadásokat a Mariánumban. Amit az újvári ferencesek megígértek, hogy gondoskodnak a magyar hívőkről, egyáltalán nem valósult meg, az évforduló kapcsán sem tartottak magyarul megemlékezést. Esküvők, keresztelőkön is megjelenek néha, ha hívnak, de mindezt a plébániatemplomban végzem, a ferencesekhez nem mehetek. Ők gyóntatást sem végeznek magyarul, ami megmagyarázhatatlan, hogy lelki segély nélkül maradnak a hívek. A gyerekeknek szánt foglalkozások is sorra elmaradnak a ferenceseknél, betiltották. Ez talán a legbozasztóbb, a gyerekeket megfosztani a lelki felépüléstől. Ez a sokoldalú támadás Újvárban már nem az én személyemet, hanem az egész magyar közösséget érinti.

Tehát határait feszítő, elfoglalt emberként élt, akit a lelki megpróbáltatások mellett betegsége is hátráltatott. Az Önre zúduló hármas teher - váratlanul és indokolatlanul elűzték a felvidéki városból, szinte ezzel egyidőben Szentendrén is befejezte ténykedését házfőnökként és osztályfőnökként is - nem volt túl nagy csapás Önnek?

Az volt, de nem azért, mert megszűnt egy feladat, hanem a mellőzés miatt. Házfőnökként 9 év után kellett távoznom Szentendréről, ez rendjén van, de a másik kettő komoly válságot idézett elő bennem.

Régebben szentül hittem, hogy a proletár internacionalizmus helyébe majd a ferences testvériség és szellemiség lép, mások elfogadása természetes lesz, de nem így történt.

Nem hiányzik a régi nagy nyüzsgés?

Hiányzik, de ez a legkevesebb, a lényeg, hogy mit hagytam magam mögött.

Elbocsájtását tiltakozáshullám kísérte Érsekújvárban a magyarok körében. Záporoztak a tiltakozólevelek az egyházvezetőknek, és a templom előtt több ízben is összegyűltek az érsekújvári magyar hívek, hogy kifejezzék ragaszkodásukat Cirill atya iránt, aki több volt, mint pap az érsekújvári magyarok számára – közösségösszetartó szellemi, lelki vezér is. Hittek abban, hogy az elszántság és kitartás meghozza gyümölcsét. De eddig nem jártak sok sikerrel, a helyzet megoldatlan maradt, távozásával magyar pap nélkül maradt az újvári ferences közösség. Gondolt még arra valaha, hogy a helyzet változhat?

Reménykedtem, ahogy én se voltam Szentendrén örökké házfőnök, úgy Masseo sem lehet Érsekújvárban. De visszavonhatatlan károkat lehet okozni annyi idő alatt. Ez a folyamat tartott mostanáig.

Aránylag friss hír, hogy augusztus elsejével 6 év után Masseo Golha házfőnök távozik az újvári ferencesektől, a fernces hirdetés szerint július 27-én, vasárnap a 8.00 órai szentmisén fog a híveitől elbúcsúzni. Sokan úgy vélték, hogy ez csak a megszokott ferences körforgás részét képezi, de jól értesült körökben tudják, hogy az újvári magyarok erőteljes tiltakozásának lett az eredménye, valószínűleg a szlovák ferences tartományfőnök és a megyés püspök is megelégelte a szlovák házfőnök ámokfutását és ezért helyezik el augusztus 1-jétől a városból. Ehhez talán hozzájárult egy ferences űrlap is, amelyben egy kérdőív kitöltésére kérték a ferences híveket, köztük magyarokat is. Eredménnyel járt tehát a heves tiltakozás! Mi erről a véleménye Cirill atyának?

Ferenc pápa elindított egy folyamatot, szinodális útnak nevezik, hogy az egyház életében a fontos dolgokat meg kell beszélni az emberekkel. Semmi sem függhet egyetlen embertől, házfőnöktől vagy plébánostól... Ha sok a panasz, komolyan kell venni, ha békétlenség van, oldani kell a problémát.

Ez történhetett Érsekújvárban is. Masseo házfőnökre sokan panaszkodtak Érsekújvárban, amit a tartományfőnök és a megyés püspök megelégelhetett, és léptek. Nem tudni, hova megy, de ez nem számít az ő esetében.

A fejlemények tükrében lát-e visszautat Érsekújvárba a ferencesekhez, a magyar hívekhez? Annak idején, amikor távoznia kellett, egy beszélgetés során azt mondta, hogy addig nem teszi be a lábát az újvári ferences templomba, amíg ott van Masseo? Most viszont távozik...

Ez az akadály elhárul, az biztos.

Érez-e némi elégtételt Masseo távozásával?

Nem érzek ilyet, nem lenne méltó hozzám.

Masseo által képviselt szellemiség tovább élhet a ferences templomban?

Amikor velem ezt megcsinálták, sok szlovák ferences felhívott vagy megkeresett, hogy nagyon sajnálják. Bízom benne, hogy tárgyalni fogunk, és ezután sikerül visszatérnem Érsekújvárba, hogy segítsek a szlovák ferenceseknek ellátni a magyar hívek szolgálatát.

Hogy szolgál az egészsége? Korai erről még beszélni, de képesnek tartja-e magát az újabb érsekújvári szolgálatra, a szerzetesi vándorútra Budapest és Érsekújvár között?

A rossz környezet, a bántás okozhat komolyabb egészségi problémát. Ha ez változik, javulhat az ember közérzete és egészsége is.

Megosztás
Címkék