Benedek pápa temetése: Hajnaltól gyülekezett a tömeg a Szent Péter téren
Hajnal óta gyülekezett a tömeg a római Szent Péter téren, hogy részt vegyen XVI. Benedek nyugalmazott pápa fél 10-kor kezdődő temetésén.

A nyilvános gyászszertartás után a 12 fehérkesztyűs koporsóvivő visszavitte XVI. Benedeket a Szent Péter-székesegyházba, hogy ott a nyilvánosság előtt elzárt ceremónián helyezzék végső nyugalomra a néhai egyházfőt.
Mielőtt beléptek a Szent Péter-bazilikába, megálltak a hivatalban lévő Ferenc pápa előtt, aki felállt a tolószékéből, és megérintette a koporsót, majd egy ideig imádkozott. Csókkal illette a koporsót a téren Georg Gänswein érsek, aki évtizedeken át volt a pápa személyi titkára, legfőbb bizalmasa. A becslések szerint 70 000 ember befogadására alkalmas térről taps visszhangzott.
A Szent Péter székesegyházban a nyilvánosság előtt elzárt ceremónián helyezik végső nyugalomra a néhai egyházfőt.
XVI. Benedek ciprusfa koporsóját egy tartósító hatású cinkkoporsóba, azt pedig egy újabb fakoporsóba helyezik, majd a bazilika kriptájának azon szerény sírhelyére fektetik, ahol elődei közül a később szentté avatott XXIII. János és II. János Pál pápa is nyugodott átmenetileg.
A még a gyászszertartás előtt a koporsóba zárt tekercs, az elhunyt műveinek összefoglalását tartalmazó rogitum "elismert teológusként" méltatja a néhai egyházfőt.
A dokumentum kiemeli, hogy XVI. Benedek pápaként, nagy tekintélyű teológusként a hit alapigazságainak terén végzett tanulmányaival gazdag örökséget hagyott maga után.
A temetés kihívás elé állította a vatikáni hatóságokat, mert a katolikus egyház kétezer éves történetében még nem volt példa arra, hogy egy elhunyt pápát a hivatalban lévő pápa búcsúztasson. Utoljára 2005-ben temettek pápát a Vatikánban, II. János Pált, őt a most elhunyt pápa búcsúztatta akkor még bíborosként.
Az ANSA hírügynökség szerint a tömegben német nyelvű transzparensek jelentek meg: "Danke Benedikt" (Köszönöm, Benedek). Egy olasz hírügynökség riportere arról is beszámolt, hogy hallotta az egyik hívőt a közelben azt kiabálni: „Santo subito!” (azonnal avassák szentté!). Benedek elődjének, II. János Pálnak a temetésén – akit később szentté avattak – 2005-ben több jelenlévő hívő is ezt kiabálta.
A volt egyházfő búcsúztatását utódja, Ferenc pápa vezeti, az oltár előtti teendőket azonban Giovanni Battista Re bíboros, a Bíborosi Kollégiumot vezető dékán végzi el a 86 éves katolikus egyházfő térdfájdalmai miatt.
A gyászmisét 120 bíboros, 400 püspök és csaknem 4000 pap mutatja be.
A búcsúztatáson, amelyet az elhunyt kérésére "az egyszerűség jegyében" tartottak, Ferenc pápa a gyászmise során tartott prédikációjában
elsősorban az Istenbe vetett bizalomról és az Isten iránti odaadásról beszélt, csak beszédének végén említette közvetlenül az elhunyt volt egyházfőt, mint "a Vőlegény (Jézus) hű barátját".
A mise végének közeledtével Ferenc pápa szentelt vizet hintett a koporsóra és körbetömjénezte azt, miközben latinul a következőket mondta: "Irgalmas Atyánk, kegyelmedbe ajánljuk Benedek emeritus pápát, akit Péter utódjává és az egyház pásztorává tettél, és aki igéd félelmet nem ismerő hirdetője, illetve az isteni misztériumok hű szolgálója volt."
Ferenc pápa kerekesszéken érkezett fél 10-kor XVI. Benedek koporsójához, amelyen egy evangéliumot helyeztek el.
A katolikus egyház kétezer éves történetében meg nem fordult elő, hogy pápa temessen egy elhunyt egyházfőt. XVI. Benedeket pápának kijáró szertartással búcsúztatják, amelyen a helyzet újszerűsége miatt kisebb változtatásokat hajtottak végre.
A temetésen számos államfő és királyi családtagok vesznek részt, valamint több tucat bíboros, püspök és több száz más papság, de a római zsidó vallási közösség és az olaszországi muszlim közösség képviselői is.
Szlovákiát Eduard Heger miniszterelnök képviseli.
Elhelyezték a koporsót a Szent Péter téren
Elhelyezték XVI. Benedek nyugalmazott pápa koporsóját a római Szent Péter téren, ahol a volt egyházfő nyilvános temetési szertartását tartják.
A ciprusfa koporsót háromnegyed 9-kor vitte ki a térre 12 világi méltóság, és helyezte el azt a tér lépcsőjén.
A Szent Péter téren már sok ezer gyászoló gyűlt össze, sokan érkeztek Németországból, ezen belül is főleg a néhai pápa szűkebb hazájából, Bajorországból.
A tömeg fél 10-ig, a gyászmise kezdetéig a rózsafüzér imádságot mondta.
Az első gyászolók már 4 órakor megjelentek a helyszínen, öt és fél órával a szertartás kezdete előtt. Már ezrek várakoznak a téren, ahova csak fémdetektoros kapukon lehet belépni. Többen jelentek meg hagyományos bajor népviseletben és annak a bajorországi régiónak a zászlajával a kezükben, ahonnan a volt egyházfő származott.
A vatikáni hatóságok a korábban becsült 60 ezer helyett mintegy 100 ezer emberre számítanak a búcsúztatáson. A gyászolók biztonságára több mint 1000 rendőr ügyel.
A Szent Péter-bazilikában felállított ravatalnál három nap alatt körülbelül 200 ezer ember rótta le kegyeletét.
A gyász jeleként szerte Olaszországban félárbocra eresztették a zászlókat.
A youtube csatornán is élőben közvetítették a gyászszertartást.