Erdő Péter: Szent István király sziklára építette országát és életét
„Első szent királyunk sziklára építette országát és életét, ez a szikla pedig maga Krisztus" - mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek a Szent István-nap alkalmából megtartott ünnepi szentmisén csütörtökön, a budapesti Szent István-bazilikában.

A bíboros a szertartás elején úgy fogalmazott:
"Mert nem céltalanul bolyongunk a történelem útján", Istennek terve van minden ember életével és minden nép sorsával - tette hozzá Erdő Péter.
Kovács Gergely gyulafehérvári érsek, az ünnepi szentmise szónoka arról beszélt: Szent István jobb keze, a Szent Jobb "áldó kéz" szó szerint és szimbolikusan is.
Áldást adni csak az tud, aki bizalmas kapcsolatban van Istennel. A hit, az Istennel való élő kapcsolat teszi képessé a kezet, hogy bármit is tesz, az áldássá váljon - mondta.
Szent István minden bizonnyal gyakran kulcsolta kezeit imára, nem véletlenül került a fiához, Szent Imre herceghez írt Intelmeiben első helyre a hit megőrzéséről szóló tanítás - fűzte hozzá.
Kovács Gergely kitért arra: Szent István fiát nemcsak imára, hanem munkára is biztatta.
- intette a herceget.
A főpásztor azt mondta: a teremtéskor Isten a munkát áldásnak szánta, fejlődést, boldogságot jelentett.
A bűn következtében ma a munka fáradsággal jár, de továbbra is az ember előre jutásának forrása - tette hozzá.
Az imára kulcsolt és a dolgozó kéz mellett fontos a segítő kéz is. Ez is Szent István-i intelem: "a szeretet gyakorlása vezet el a legfőbb boldogsághoz" - hangoztatta.
Megjegyezte, napjainkban, amikor a koronavírus-járvány miatt minden fizikai érintéstől tartunk, "még inkább érezzük egy baráti kézfogás jelentőségét".
- mondta a gyulafehérvári érsek.
"Kulcsoljuk ma mi is imára kezeinket! Mindennap dolgozzunk, cselekedjünk önmagunkért, egymásért, nemzetünkért! Tegyük hittel és akkor áldás lesz belőle" - zárta homíliáját Kovács Gergely.
A szertartást hagyományosan a bazilika előtti téren, több tízezer zarándok részvételével rendezik meg, de idén a koronavírus-fertőzés elleni hatósági korlátozások miatt a bazilikában tartották, és azon csak meghívottak vehettek részt.
A mise után a magyar nemzetért könyörgő liturgiát tartottak, a szokásos Szent Jobb-körmenet elmaradt, helyette a bíboros a Szent Jobb-ereklyével áldást adott a templomban lévőkre és mindazokra, akik a televízión vagy a rádión keresztül kapcsolódtak be az ünnepbe.