Erdő Péter: már nemcsak megbékélés, hanem barátság van a szlovák és a magyar egyházi közösségek között
Húsz évvel a két nép közötti megbékélési nyilatkozat aláírása után már nemcsak egyetértés és megbékélés jellemzi a szlovák és a magyar egyházi közösségeket, hanem szoros együttműködés, barátság - mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek szombaton az esztergomi bazilikában négyezer szlovák zarándokot köszöntve.
A szlovák zarándokok azért érkeztek Esztergomba, hogy hálát adjanak az Esztergomi Egyházmegye területéből 250 évvel ezelőtt kialakított Szepesi Egyházmegye alapításáért. Emellett a misén megemlékeztek arról is, hogy 20 éve ugyancsak az esztergomi bazilikában írták alá és cserélték ki egymás között a magyar és a szlovák katolikus püspöki konferencia elnökei a két nép közötti kiengesztelődési dokumentumot.
Erdő Péter köszöntőjében a Szepesi Egyházmegye híveitől két dolgot kért: az egyik, hogy a világegyházon belül valódi közösségként éljenek, a másik, hogy legyenek a környező egyházmegyékkel "valódi lelkipásztori és spirituális kapcsolatban".
Felidézte: 20 éve, a két nép közötti megbékélési nyilatkozat aláírásakor átérezték, hogy ezzel a szimbolikus gesztussal nem valamilyen közösségnek akarnak megfelelni, hanem hívő lélekkel akarják az életüket Krisztusnak ajánlani.
Hozzátette: azt követően is voltak mind szlovák, mind magyar részről olyanok, akik egyenetlenséget próbáltak kelteni közösségeik között, "de ekkor már mi nagyon is egyek voltunk, és a püspöki karok közötti egyetértés jegyében próbáltuk elsimítani" a felmerülő feszültségeket. Mára pedig már "nemcsak egyetértés vagy megbékélés jellemzi ezeket a közösségeket, hanem nagyon erős együttműködés, amit nyugodtan lehet barátságnak is nevezni"
- fogalmazott a bíboros.
Hozzátette: így tudunk egymásnak is hasznára lenni, és így tudunk a világnak is üzenni, megmutatva, hogy közösen, egységben tudunk "Krisztus követői, az ő békéjének hirdetői lenni". František Trstenský, a Szepesi Egyházmegye püspöke, a mise főcelebránsa homíliájában kiemelte: zarándokként érkeztek Esztergomba. Nem azért jöttek, hogy a múltat csodálják, hanem hogy hálát adjanak a gyökereikért.
Az esztergomi egyházmegye a Szent István által alapított 10 egyházmegye egyike volt, amely megalakulásakor az északi, észak-nyugati határterületeket kapta.
A hatalmas területű egyházmegyét 1776-ban Mária Terézia parancsára felosztották, területéből három új püspökséget választottak le: a szepesit, a rozsnyóit és a besztercebányait.
A szlovák és a magyar nép közötti kiengesztelődés jegyében 2006. június 29-én mutatott be szentmisét az esztergomi bazilikában Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) akkori elnöke és az azóta elhunyt František Tondra püspök, a Szlovák Püspöki Konferencia elnöke. A misén felolvasták, majd aláírták és kicserélték a két püspökkari elnök levelét a kiengesztelődésről.