2020. április 7., 17:26

Cirill atya üzenete: „Nem kell izgulnunk, mi lesz a passió vége… A feltámadás"

Érsekújvár főterén álló két templom a II. világháborúban sértetlenül átélte a várost ért szőnyegbombázásokat, miközben ugyanott több értékes épület megsemmisült. A katolikus hívők számára a háború borzalmaiban is végig lelki menedékként tudtak szolgálni. Most viszont a koronavírus elleni védekezés miatt kénytelenek voltak bezárni kapuikat. Kovalcsik Cirill Zoltán szentendrei (és érsekújvári) ferences papot faggattuk.

Mikor volt nagyobb a veszély, most a járvány, vagy a bombázások idején?

A három nagy újvári bombázás alatt a ferencesek kazamatái, kriptái adtak menedéket, a ferencesek ott maradtak és együtt imádkoztak. Magyarnak, szlováknak, katolikusnak, nem katolikusnak egyaránt menedék.

Akkor így kellett és lehetett védekezni. Most az ellenség láthatatlan, de a léptei nem!

Az Isten Fia megtestesült, emberré lett. Édesanyja etette, itatta, tisztába tette, és ha láza volt, ápolta. Az egyház Isten és ember közössége, emberségében mutatkozik meg, de krisztushordozó, mint Istennek szentelt nép. Ezért a hitünk nem gyengül, ha megbetegszünk, és ha nem érintjük az Eucharisztiát most áldozáskor, helyesen tesszük. Hiszen a külső színek a valóságot fedik, de emberi, földi módon viselkednek.

A legnagyobb veszély, ha nem veszem komolyan a két figyelmeztetést. Az első, hogy vigyázzunk egymásra és önmagunkra. A második, hogy azokat az értékeket nagyon becsüljük meg, amiért érdemes élni: a hitünket, a családunkat, az emberségünket, a becsületünket önmagunk és Isten előtt.

A határzár miatt most Cirill atya sem tudja látogatni a híveit Érsekújvárban. Szentendrén pedig a ferences gimnáziumban is szünetel a tanítás. Online istentisztelet, online oktatás! Okozott problémát az átállás?

Március 11. óta a telefonomat is bekapcsolom a mise alatt az újváriakra gondolva, (ugye, mire jó a FB?), majd a szentendreiek is bekapcsolódtak. Szentendrén élünk, a hatfős közösség szívesen osztja meg az imádságot. Voltak hangok az elején, hogy hol vannak a válaszok. Később megírták az emberek, ünnepi ruhában várják a szentmisét és válaszolnak! Legfeljebb nem hallom, illetve nagyon is hallom, csak másképpen. Saint Exupéry írta, jól csak a szívével lát az ember, most úgy érzem, nem csak lát, hanem hall is.

Az iskolánkban egynapos leállás után már tudtam órákat tartani, kamerával és mikrofonnal. Nem az igazi, de működik. Nagyon jó és közreműködő gyerekeink vannak, ám biztos kellett a megelőző jó kapcsolat is, hogy ezt a neten folytassuk.

A diákokkal talán egyszerűbb, mint a hívőkkel, hiszen az interneten lehet video fórumokat tartani, szinte személyes kapcsolatban vannak a képernyő által. A hívőkkel viszont más a helyzet. Mennyiben jelent nehézséget, hogy nem látja az emberek arcán a reakciókat szavaira?

Mint minden más kapcsolatban, ha messze kerülsz a szeretteidtől, meg kell elégedned a telefonnal. Nagyon köszönöm a szmájlikat, a nézettséget, az üzeneteket. Látom a reakciókat, kishercegesen. Ma reggel kaptuk ezt a levelet:

„Szeretnénk megköszönni az imaszolgálatot, amit rögtön elkezdtetek. Látni kellene minket, általában kint vagyunk esti órákban a kertben, és ha elhangzik a "kezdődik a mise" felszólítás, megyünk a kanapéra. Vasárnap, viszont nagy kivetítőn nézzük, rendesen mindenki felöltözve nem kerti ruhában. Gondolkodtam, mi tart nálatok minket, hiszen felfejlődtek a plébániák is és nagy nevek miséje is elérhető már. A személyesség! Valahogy nagyon jól ráéreztetek arra, hogy ez a mise műfaj nem igényel nagy teret, nem igényel orgonát, de közvetlenséget igen. Cirill atya kiüzenéseit is szívesen vesszük, most már azt is figyeljük, ha nem nekünk szól. Ez a személyesség azt hiszem a lényeg, amiért a ferenceseket  választottuk többféle élethelyzetben is.”

Cirill atya arról nevezetes, hogy szinte minden ferences templomot látogató érsekújvári magyar hívőjét név szerint ismer, és többször előfordul, hogy megszólítja valamelyiket, bevonja őket az istentiszteletbe. Most erre nincs lehetőség! Felkeresik Önt néha ebben a szomorú helyzetben a közösségi hálón esetleg emailban lelki vigaszért felvidékiek is? Tudja tartani velük a kapcsolatot?

Most többet telefonálok. Oda-vissza. Imádságot kérnek újszülöttért, születésnaposért, kórházban haldoklóért, meg úgy barátságból. Minden héten van egy szentmisém a barátaimért és azokért, akik nem szeretnek. Mindenki maga osztja be magát, hová tartozik. Az érsekújvári hároméves Gáborka odatotyogott a kivetítőhöz és várta, hogy adjak neki kis keresztet. Bizony megkönnyeztem és kérem a szülőket, adjanak áldást a gyermekeiknek és egymásnak is.

Online istentiszteletet tartott társaival virágvasárnap is. Létezik olyan kimutatás, hogy hányan kapcsolódtak be az érsekújvári ferences közösségből az istentiszteletbe?

Igen, azért megnézem. Kétféle adatunk van. Az egyik, hogy éppen mennyien néznek. A másik, mennyien tekintették meg később. Az előbbi hétköznap száz felett, a vasárnapi az ötszázat közelíti. A megtekintések közül a legnagyobb szám az 1600 volt. Ez persze nem csak az újváriakat jelenti.

Ön szerint a Babits Mihály Húsvét előtt versének üzenete – „Legyen vége már”- mennyire időszerű napjainkban?

Babits Mihály is húsvét után írta a versét, mi is húsvét után szemléljük ezt a világot.

Nem kell izgulnunk, mi lesz a passió vége… A feltámadás.

Nemcsak a passió miatt nem kell izgulnunk, hanem miattunk sem. Jézus ezt válaszolja, „Én vagyok a feltámadás és az élet. Aki hisz bennem, még ha meghal is, élni fog. Az, aki úgy él, hogy hisz bennem, nem hal meg örökre. (János evangéliuma 11, 25-26.)

Ebben a távlatban érdemes szemlélni a világot.

S még egy, mi, szentendrei ferencesek is megéljük a szorosabb összetartozásunkat. Több időt töltünk imádsággal, egyszerűen a közös élettel és munkával is. Amolyan kis Pannonhalma lettünk, ora et labora, imádkozzál és dolgozzál!

A húsvétot megtartjuk, és erre szívesen hívunk benneteket!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.