Búcsúi szentmise és keresztállítás a perbetei remetekápolnánál
Búcsúi szentmisére és egy 1957-ben állított kereszt cseréje került sor Perbetén. Az elzárt, különleges tölgyfaliget kápolnájában Mészáros Dávid Szentpéter és Perbete plébánosa mutatott be szentmisét vasárnap, Mária neve napja ünnepén.

Az ünnep a kereszt megáldásával kezdődött
A liget bejáratánál a régi akácfa kereszt már nagyon rossz állapotban volt, ezért jött a hívek részéről az ötlet, cseréljék újra. Elkezdődött a gyűjtés és a búcsú napján felállították az új keresztet.
Gerendás Norbert szentpéteri fafaragó a régi hű mását készítette el, stílusosan tölgyfából és pontosan az előző helyén áll. Klotton Erzsébet vállalta a gyűjtés megszervezését.
– mondta el Erzsébet.
A szentmise a kápolna előterében zajlott a tölgyek enyhet adó lombkoronái alatt. Ki volt állítva annak a többek által csodatévőnek tartott kegyképnek a másolata is, amelynek eredetijét a plébánián őrzik.
A tölgyfaerdőben egykor remeték éltek. Nem tudni honnan jöttek, a 16. században figyeltek fel rájuk a perbeteiek. Az utolsó remete Sebők Pál 1761-ben halt meg. Az ő megtakarított pénzéből építette a kápolnát négy perbetei lakos a következő évben Szűz Mária tiszteletére.
– sorolta Szabó Edit, a helyi iskola igazgatója, aki jól ismeri a hely történetét és különleges növényvilágát.
Érdekességként megemlítette, járt erre Mária Terézia királynő is a régi országúton, amely Bécsből vezetett Pozsonyon át Budáig. Itt pihent meg egy szép barokk házban, amely ma plébániaként működik. Perbete lóváltó állomás is volt, a régi nagykocsma épületében váltották a lovakat az úton lévők.
Talán e látogatás miatt kapott szárnyra az a beszéd, hogy a kegykép Madonna arca Mária Terézia vonásait idézi, de a perbetei templom oltárképéről is elterjedt hasonló legenda. Az oltárkép körül 16 kis angyalka van ábrázolva, s a királynőnek is pont ennyi gyermeke volt.
