A remény gyertyáján lobban fel a láng
Ma a katolikus egyház hívei két ünnepet ülnének.

Egyrészt ma van advent második vasárnapja, ekkor a remény gyertyáját gyújtják meg a koszorún, másrészt december 8-án ünnepli az egyház a szeplőtelen fogantatást. Mivel december 8. az idén vasárnapra esik, ezért holnap, december 9-én emlékezik meg róla a katolikus egyház.
Advent második vasárnapján gyújtjuk meg a második gyertyát az adventi koszorún, amely a reményt szimbolizálja.
A világító gyertyák számának növekedése a növekvő fényt szimbolizálja, amelyet Isten ad a Jézusra várakozóknak.
Az advent időszaka a várakozásról, a lelki felkészülésről szól. Sajnos ma, a rohanó világban sokkal több ilyenkor az intéznivaló, de igyekezzünk - lehetőségeinkhez mérten - több időt tölteni családjainkkal, szeretteinkkel, hogy átérezhessük a közelgő ünnep varázsát.
A szeplőtelen fogantatás dogmáját ugyan csak 1854-ben hirdette ki Boldog IX. Piusz pápa, de már a középkorban tisztelték „Asszonyunk Mária foganatá”-nak ünnepét.
Ez a nap ugyanis nem Mária anyaságáról szól, hanem az ő szeplőtelen fogantatásáról, mely szerint Szűz Mária már édesanyja, Szent Anna méhében eredendő bűn nélkül fogant.
Számunkra, magyarok számára érdekesség, hogy a hittétel kihirdetése után az első, szeplőtelen fogantatásról elnevezett, kápolnát és templomot is magyarok építették.
Egy budaörsi földművesnek, Wendler Ferencnek 1847. június 29-én, születésnapja éjszakáján megjelent álmában Szűz Mária, és kinyilvánította: „Én vagyok a szeplőtelen fogantatás”. A helyi plébános erről levelet küldött a pápának, aki a szeplőtelen fogantatás hittételének kihirdetése után 12 nappal engedélyt adott arra, hogy Wendler a jelenés emlékére kápolnát emelhessen, a budaörsi Kő-hegyen. Így a világ első Szeplőtelen fogantatás kápolnája Magyarországon, Budaörsön áll.
Gróf Károlyi István felesége halála után elhatározta, hogy templomot épít Fóton. Mivel a gróf két évet töltött börtönben az 1848-49-es magyar szabadságharcban való szerepvállalásért, a korábban kiásott alapokra csak később emeltetett templomot, mely 1854-re készült el Ybl Miklós tervei alapján. Ezt a templomot is a szeplőtelen fogantatásról nevezték el, a világon elsőként.