A református középiskolák képviselői találkoztak Rimaszombatban
Rimaszombatban tartották meg a Kárpát-medencei Református Középiskolák XXVI. Találkozóját, amelyen mintegy 150-en vettek részt összesen 33 magyarországi és határon túli oktatási intézményből.

A július első felében megtartott református középiskolák találkozója ünnepi istentisztelettel kezdődött, amelyen Géresi Róbert, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke hirdetett igét (Zsolt 46,9 verse alapján – „Jöjjetek, lássátok az Úr tetteit, aki bámulatos dolgokat művel a földön” – ami egyben a találkozó idei jelmondata is volt).
A résztvevőket és a vendégeket Papp Kornél, az Országos Református Tanáregyesület elnöke, majd a házigazda nevében Molnárné Pelle Beáta, a rimaszombati Református Oktatási Központ igazgatója köszöntötte. Kifejezte azon reménységét, hogy az együtt töltött négy napon lehetőségük lesz Isten csodálatos teremtő munkájának és gondviselésének megtapasztalására.
A rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium huszonegy év (2002) után immár második alkalommal fogadhatta a Kárpát-medence magyar református középiskoláinak küldöttségeit: igazgatókat, tanárokat, lelkipásztorokat és diákokat. Az intézmények képviselői testvéri közösségben osztották meg tapasztalataikat, tájékoztatták egymást az országaikban folyó magyar református középiskolai oktatás helyzetéről, gondjairól, eredményeikről és terveikről. A nagyszabású rendezvénysorozatnak tavaly a Karcagi Nagykun Református Gimnázium adott otthont.
Az intézményvezetők szakmai megbeszélésén elhangzott egy beszámoló a találkozó szervezéséről és megtörtént a következő évek találkozóinak ütemezése.
A csoportmunkát követően szó volt a református iskolák közötti szakmai együttműködésekről, a cserediák kapcsolatok tapasztalatairól és gyakorlatáról, felszólaltak többek közt a pápai, tatai, kolozsvári és miskolci református oktatási intézmények képviselői.
Az idei találkozó közös szabadidős programjai során a házigazdák Rimaszombat és Gömör-Kishont vármegye történetének és természeti szépségeinek egy-egy részletét szerették volna bemutatni.
Mivel idén emlékezünk meg Petőfi Sándor és Andrássy Gyula születésének kétszázadik évfordulójáról, ezek az évfordulók is hangsúlyos szerepet kaptak a programban. A bicentenáriumhoz kapcsolódva a résztvevők egy múzeumlátogatás során megismerhették Petőfi Sándor gömöri és nógrádi kapcsolatait, amelyekről Kerényi Éva, a Gömör-Kishonti Múzeum igazgatója beszélt. Kerepesi Igor, a múzeum munkatársa pedig az Andrássy családnak a történetéről, valamint a vármegye és az ország életében betöltött szerepéről tartott vetítéssel egybekötött előadást a helyi református templomban. A vendégek B. Kovács István gömörológus idegenvezetésének köszönhetően egy könnyű séta keretében betekintést nyerhettek a gömöri járásszékhely gazdag történelmének néhány szeletébe, majd Gaál Lajos és Hizsnyan Géza előadásában az 1867-ben tartott Magyar Orvosok és Természetvizsgálók XII. Vándorgyűlését és annak jelentőségét idézték fel.
A további kísérőprogramok között volt még városismereti játék, esti zenés műsor, táncház és két tanulmányút. A résztvevők egyik csoportja a Murány–Garamfő–Sztracena–Oláhpatak–Várhosszúrét útvonalon haladt, míg a másik csoport Betlér, Gombaszög, Rozsnyó és Várhosszúrét nevezetességeit tekintette meg. A találkozó a vasárnapi záró istentisztelettel ért véget.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2023/30. számában.
