2023. október 31., 15:18

A reformáció Krisztus munkája volt

Október 31-e a reformáció emléknapja a megreformált - protestáns egyházakban. Luther Márton német Ágoston-rendi szerzetes, a reformáció elindítója a hagyomány szerint 1517-ben e napon tűzte ki 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára. A reformáció az egyház megújításának a világot lángba borító kísérlete, hatása mindmáig jelentős Európában. Az egyházi ünnepről evangélikus és református lelkészekkel beszélgettünk.

Reformáció
Illusztrációs felvétel
Fotó: Szomolai Andrea

„A szeretet természeténél fogva készséges és engedelmes az iránt, akit szeret.” - fejtette ki Luther Márton, a reformáció atyja. Luther szerint Isten örök igazságossága tisztán kegyelmi ajándék, amelyet az ember a Jézus Krisztusba vetett hit által kap meg. Ebben a szellemben indította útjára a 16. századbeli egyházat megreformáló téziseit.

A tételek kiszegezésének napját tekintik a reformáció kezdetének és ünneplik minden év október 31-én, a reformáció napjaként. Borús világunkban Luther tételei és a reformáció üzenetei aktuálisabbak, mint valaha.

A reformáció jelentése és célja a megújulás. Egy egyház van, Krisztus egyháza, amelynek mindannyian egyenrangú tagjai vagyunk. Ezért megengedhetetlen a felekezeti viszálykodás, mivel egymás értékeinek felismerése kölcsönösen gazdagít bennünket. Megújulásra és reformokra ma is szükség van, ugyanakkor egyre nyilvánvalóbb, hogy Nyugaton az egyházi körökben is eluralkodó progresszív aktivizmus látszatmegoldásai a Krisztusi tanítás elmélyítése helyett egyéni csoportok érdekérvényesítését szolgálják”

– magyarázza Nagy Olivér, az alsószeli evangélikus gyülekezet vezetőlelkésze, akit a napokban választottak meg az Országos Magyar Lelkészi Szolgálat - felvidéki magyar evangélikus szolgálatért felelős koordinátorává. Egyedül kegyelem által van üdvösségünk. Egyedül hit által igazulunk meg. Egyedül a Szentírás a hitünk forrása. Egyedül Krisztus a közbenjáró Isten és ember között – folytatja elmélkedését.

Nagy Olivér, evangélikus lelkész. Archív felvétel
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea
Ezek a hitünk megingathatatlan alappillérei. A reformáció öröksége napjainkban is szociális érzékenységre, szolidaritásra, méltányosságra, ezek mellett a nemzeti sajátosságaink megőrzésére, az anyanyelvünk szeretetére, a kultúránk megismerésére és a művelődésre kötelez bennünket. A reformáció tanításából kiindulva a szabad véleménynyilvánítás különböző kérdésekben, a közéleti szerepvállalás a keresztény erkölcsökkel megegyező módon, akár vita árán is egyenesen kötelességünk, ettől nem foszthat meg bennünket senki. Itt állok, másként nem tehetek – mondta Luther Márton rendkívül szorongatott helyzetben, elkötelezettsége ma is iránymutató és követendő minden tisztességes ember számára”

– vallja az evangélikus lelkész, aki a reformáció emléknapján este hat órakor tart istentiszteletet Alsószeliben. A napokban templomuk felszentelésének 145. évfordulóját is megünnepelték, valamint a reformáció emléknapján, este 20:10 -kor sor kerül a Szlovák Televízió 2-es csatornáján egy film bemutatójára is, amely az első szlovákiai lelkésznő, Darina Bancíková életéről szól. A lelkésznő egy ideig Alsószeliben is szolgált, a szlovák nyelvű filmben az alsószeli hívek is megszólalnak.

Erdélyi Anita, a vágfarkasdi református gyülekezet lelkésze az élő egyházban látja a reformáció aktualitását. Az élő egyház Krisztus tulajdona.

Nem emberek birtokában van, nem emberi irányítás alatt áll és létezik, hanem annak létrehozója, feje és fenntartója maga az élő Jézus Krisztus. A gyarló ember, aki bűnös voltában mindent csak romlásba vinni képes, nem tehet helyrehozhatatlan kárt benne, nem szüntetheti meg, nem számolhatja fel.

Erdélyi Anita Erdélyi Pál
Erdélyi Anita és Erdélyi Pál a vágfarkasdi református gyülekezet lelkészei
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

Krisztus a világ kezdetétől annak végéig oltalmazza, megőrzi, Igéjének tisztaságát felügyeli, hogy méltó eszköze lehessen arra, hogy általa magának élő gyülekezetet gyűjthessen egybe minden időben – fejti ki a lelkésznő.

A reformáció is Krisztus munkája volt, amelyben embereket indított és hívott el arra, hogy az egyházban keletkezett visszásságok és elferdülések megszűnjenek, hogy az egyház újra az lehessen, aminek rendeltetett: Krisztus teste, melyben az üdvösség tiszta evangéliuma hirdettetik.

Ma is így őrzi az Úr az Ő egyházát, különféle hatások, konfrontációk által szüntelen terelgeti a helyes mederbe. Mindez nagy reménységgel, biztonságérzettel, de komoly felelősségtudattal is kell, hogy eltöltsön bennünket, hogy egyedül Rá figyelve méltó eszközei, ne pedig gátlói legyünk ennek az áldott folyamatnak”

– üzen a reformáció napján Erdélyi Anita.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.