Zajlik a megismételt romániai választás első fordulója
A megismételt romániai elnökválasztás vasárnap zajló első fordulójának tétje az, hogy lesz-e olyan jelölt a második fordulóban, aki képes legyőzni azt a George Simiont, akinek a győzelme semmi jót nem ígérne az erdélyi magyaroknak - mondta a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a Kossuth rádió vasárnapi újság című műsorában.

Kelemen Hunor szavai szerint a magyarellenes George Simion az úzvölgyi katonai temető meggyalázásával kezdte karrierjét, pártjának, az AUR-nek ma "20 százalék fölötti frakciója" van a parlamentben, sikere az elnökválasztáson a magyarok szempontjából brutális visszalépést jelentene, olyat, mintha "legalább 35 évet visszaugranánk a történelemben". Kitért arra, hogy
az AUR-nek, az SOS-nek és a POT-nek összesen 33 százaléka van a román parlamentben.
Ezen szélsőséges pártok programja az első pillanattól arra épült, hogy nincs szükség magyar iskolákra, kizárólag vegyes iskolák működhetnek, nincs szükség a magyar nyelvhasználatára a közigazgatásban, és nincs szükség etnikai képviseletre a parlamentben.
A közvélemény-kutatások és a diaszpórából érkező hírek alapján Kelemen Hunor attól tart, hogy Simion eredménye közelebb lesz a 40, mint a 30 százalékhoz.
Úgy látja, a szavazók így akarják büntetni az előző évek kormányzatait, politikai pártjait, de - fűzte hozzá - egy ilyen eredményben ott van egy nagyon erős magyarellenes réteg is. Az RMDSZ-elnök emlékeztetett rá, hogy az RMDSZ és a kormánypártok közös államfőjelöltje Crin Antonescu, akit soknemzetiségű vidékről származó, alapvetően konzervatív beállítottságú, tapasztalt, a magyarokat, a kisebbségi közösségeket tisztelő politikusként jellemzett.
- tette hozzá Kelemen Hunor.
Azt mondta, "a magyar közösség vele jól jár, a magyar közösség vele nem fog veszíteni, és én bízom benne, hogy a második fordulóban ő lesz ott", "össze tudja gyűjteni, össze tudja fogni a társadalomnak azokat az erőit, akik képesek lesznek az elnökválasztáson őt megválasztani".
Az RMDSZ elnöke a választók mozgósításáról azt mondta, már december végétől, január elejétől "beleálltak a kampányba", mert érezték és a mai napig érzik, milyen veszély van és "még mindig megtörténhet egy olyan fordulat", amire nem számítanak.
Úgy érzi, mozgósítani tudták a magyar közösséget, és megmozdult a román közösség is - tette hozzá. Kelemen Hunor úgy becsülte, hogy
a választásra jogosult magyarok 57-60 százaléka vesz részt a választáson, és a románok is hasonló százalékban járulnak az urnák elé.