Virágzik a kultúrélet a délvidéki Magyarcsernyén
Hagyományőrzés, népszokások, illetve az előző generációktól kapott örökség megőrzése, ápolása élteti és foglalkoztatja azokat a szervezeteket, egyesületeket, amelyek a kultúra támogatását fontosnak tartják. A magyarcsernyei Ady Endre Művelődési Egyesület tavaly ünnepelte fennállásának 75. évfordulóját. Ez alkalomból át is vehették augusztus 20-án a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért díjat Budapesten. Az egyesület múltjáról, terveiről Hódi Judittal, az egyesület elnökével beszélgettünk.

Magyarcsernyén, a községházban Judit nagy elismeréssel és büszkeséggel mesélte el nekem, hogy a díjazás nemcsak az egyesület tagjait tölti el örömmel, de a falu közösségét is, hiszen sokan aktívan veszik ki a részüket az egyesület munkájából. Merthogy az Ady Endre Művelődési Egyesület sokszínű: zenei együttessel és énekkarral is büszkélkedhet.
A hangsúly és a fókusz mégis a néptáncra szegeződik, mely nagy hagyománnyal rendelkezik.
Judit 2014-ben került az egyesülethez, és 2017-óta tölti be az elnöki szerepet. Elmondása szerint nem kevés időt áldoznak arra, hogy képezzék az elnökségi tagokat, ráadásul teljesen ingyen, hiszen ezért nem kapnak fizetést.
- mondja Judit, aki hozzáteszi, nagy örömmel tölti el az is, hogy
Magyarcsernyén sikerül összefogni a közösséget, nem vándorolnak el a helyiek.
Utánpótlásból tehát nem lehet hiány, hiszen két néptánccsoportból, két citeracsoportból, egy asszonykórusból és egy felnőtt zenekarból tevődik össze az Ady Endre Művelődési Egyesület.
A hétköznapokon is zajlik az élet, hiszen ilyenkor vannak a táncpróbák, melyeket egy fizetett koreográfus irányít.
- meséli Judit, aki a helyi zenekart sem felejti el megemlíteni, hiszen fergeteges hangulatot varázsolnak a magyar nótákkal, és olykor a retró slágereikkel.
teszi hozzé Judit, aki szerint
az egyesület egy családias közösségként működik, ahol mindenki megtalálja a helyét.
Hagyománnyá vált az is, hogy minden évben néptáncestet tartanak, olyankor pedig csordultig megtelik a színházterem, melyet nemrég újítottak fel.
- jelenti ki büszkén Judit. Természetesen minden évben megrendezésre kerül a karácsonyi műsor, melynek során nem maradhat el az ajándékozás sem a gyerekeknek.
Az egyesület már harmadik éve rendezi meg a magyar nótaestet, ahol a cigányegyüttesektől kezdve különböző énekesek mutatják meg tehetségüket, mely egész estét betöltő műsorral zajlik.
A színházi élet sincs elhanyagolva, hiszen különböző színházi csoportokat hívnak meg. Judit elmondása szerint ezeken a rendezvényeken a közönség bár nem tölti be teljesen a termet, de mindig akad érdeklődő az egyes előadásokra.
Nagyon sok falu és közösség tapasztalja azt meg, hogy főleg a szórványvidékeken a fiatalok kivándorolnak, és elhagyják szülőhelyüket. Ezt saját közösségemben, szűkebb pátriámban, a Felvidéken is érzékelem.
Lendületet egy olyan közösség tud adni, amely magáénak és sajátjának érzi ezt a közeget. Műsorainkkal, fellépéseinkkel magunkat ajándékozzuk, mert ez rólunk szól - hangsúlyozza Hódi Judit.