2024. október 27., 19:04

Virágzik a kultúrélet a délvidéki Magyarcsernyén

Hagyományőrzés, népszokások, illetve az előző generációktól kapott örökség megőrzése, ápolása élteti és foglalkoztatja azokat a szervezeteket, egyesületeket, amelyek a kultúra támogatását fontosnak tartják. A magyarcsernyei Ady Endre Művelődési Egyesület tavaly ünnepelte fennállásának 75. évfordulóját. Ez alkalomból át is vehették augusztus 20-án a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért díjat Budapesten. Az egyesület múltjáról, terveiről Hódi Judittal, az egyesület elnökével beszélgettünk.

Magyarcsernye
Fotó: Hajtman Gábor

Magyarcsernyén, a községházban Judit nagy elismeréssel és büszkeséggel mesélte el nekem, hogy a díjazás nemcsak az egyesület tagjait tölti el örömmel, de a falu közösségét is, hiszen sokan aktívan veszik ki a részüket az egyesület munkájából. Merthogy az Ady Endre Művelődési Egyesület sokszínű: zenei együttessel és énekkarral is büszkélkedhet.

A hangsúly és a fókusz mégis a néptáncra szegeződik, mely nagy hagyománnyal rendelkezik.

Judit 2014-ben került az egyesülethez, és 2017-óta tölti be az elnöki szerepet. Elmondása szerint nem kevés időt áldoznak arra, hogy képezzék az elnökségi tagokat, ráadásul teljesen ingyen, hiszen ezért nem kapnak fizetést.

Jó közösség vagyunk, sokat dolgozunk, hatvan gyerek látogat el az egyesületbe, óvodás kortól egészen az egyetemista korosztályig járnak ide

- mondja Judit, aki hozzáteszi, nagy örömmel tölti el az is, hogy

Magyarcsernyén sikerül összefogni a közösséget, nem vándorolnak el a helyiek.

Hódi Judit
Fotó:  Hódi Judit

Utánpótlásból tehát nem lehet hiány, hiszen két néptánccsoportból, két citeracsoportból, egy asszonykórusból és egy felnőtt zenekarból tevődik össze az Ady Endre Művelődési Egyesület.

A hétköznapokon is zajlik az élet, hiszen ilyenkor vannak a táncpróbák, melyeket egy fizetett koreográfus irányít.

A táncpróbák általában szerdán zajlanak, ezt úgy kell elképzelni, hogy szerda délután gyerekzsivaj és sikongás lepi be a kultúrházat, de citerásokkal is foglalkozik egy koreográfus, és az asszonykórus is időnként eljár a próbákra

- meséli Judit, aki a helyi zenekart sem felejti el megemlíteni, hiszen fergeteges hangulatot varázsolnak a magyar nótákkal, és olykor a retró slágereikkel.

A fellépések után, miközben vacsorázunk, akkor ők muzsikálnak, fantasztikus hangulatot tudnak teremteni

teszi hozzé Judit, aki szerint

az egyesület egy családias közösségként működik, ahol mindenki megtalálja a helyét.

Hagyománnyá vált az is, hogy minden évben néptáncestet tartanak, olyankor pedig csordultig megtelik a színházterem, melyet nemrég újítottak fel.

Általában a magyarcsernyei táncosok lépnek fel, de mindig hívunk vendégeket, más községekből néptánccsoportokat. Mindig igyekszünk színvonalas műsorral megajándékozni a magyarcsernyei közönséget

- jelenti ki büszkén Judit. Természetesen minden évben megrendezésre kerül a karácsonyi műsor, melynek során nem maradhat el az ajándékozás sem a gyerekeknek.

Az egyesület már harmadik éve rendezi meg a magyar nótaestet, ahol a cigányegyüttesektől kezdve különböző énekesek mutatják meg tehetségüket, mely egész estét betöltő műsorral zajlik.

A színházi élet sincs elhanyagolva, hiszen különböző színházi csoportokat hívnak meg. Judit elmondása szerint ezeken a rendezvényeken a közönség bár nem tölti be teljesen a termet, de mindig akad érdeklődő az egyes előadásokra.

Hódi Judit
Fotó:  Hajtman Gábor
Mi a küldetése az Ady Endre Művelődési Egyesületnek?

Nagyon sok falu és közösség tapasztalja azt meg, hogy főleg a szórványvidékeken a fiatalok kivándorolnak, és elhagyják szülőhelyüket. Ezt saját közösségemben, szűkebb pátriámban, a Felvidéken is érzékelem.

A vajdasági és magyarcsernyei ottlétem során betekintést nyerhettem a magyarcsernyei közösségbe, és bizony reménységgel töltött el, hogy a fiatalokat sikerül megtartani. Márpedig ha közösségépítésből, kultúraápolásból, és hagyományőrzésből pozitív példát tudunk venni, akkor az a magyarcsernyei Ady Endre Művelődési Egyesület, amelynek tagjai nemcsak a magyar kulturális örökséget ápolják és viszik tovább, de küldetésüknek tartják a szülőföldön maradás fő üzenetét, melyet Judit, az egyesület elnöke tökéletesen megfogalmazott.

Lendületet egy olyan közösség tud adni, amely magáénak és sajátjának érzi ezt a közeget. Műsorainkkal, fellépéseinkkel magunkat ajándékozzuk, mert ez rólunk szól - hangsúlyozza Hódi Judit.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.