2021. november 11., 15:01

Vincze Loránt: Fenn kell tartanunk az EU érdeklődését a magyar ügyek iránt!

Az Európai Unió luxembourgi Törvényszéke szerdán délután jelentette be, hogy elutasítja a román állam az Európai Bizottsággal szemben indított keresetét, amelyet a nemzeti régiókért indított petíció nyilvántartásba vétele miatt indítottak. A részletekről Vincze Lorántot, az RMDSZ politikusát, az Európai Parlament képviselőjét kérdeztük.

A polgári kezdeményezések parlamenti jelentéstevőjeként gondolom Ön is aktívan foglalkozott a nemzeti régiók ügyével.

Figyelemmel követtem az eseményeket, lobbiztam a témában, sőt az aláírásgyűjtés meghosszabbítása kapcsán parlamenti előterjesztést vezettem. Az ügy háttere, hogy miként a Minority SafePack esetében is, úgy Románia a nemzeti régiók ügyében beadott kezdeményezést is megtámadta az Európai Unió Törvényszékén. Az volt a problémájuk, hogy az Európai Bizottság regisztrálta a kezdeményezést, Bukarest szerint ugyanis a kezdeményezés által lefedett témák nem tartoznak EU-s hatáskörbe. Ugyanezzel érveltek a Minority SafePack-kel kapcsolatban is.

Mikor kezdődött a per?

Ha jól emlékszem, 2019-ben, úgy, hogy közben már zajlott az aláírásgyűjtés is. Örvendetes, hogy sem a Minority SafePack, sem a nemzeti régiók ügyében nem bírálta felül a Bíróság a Bizottság döntését. Jogosnak találták, hogy a Bizottság nyilvántartásba vette a két kezdeményezést, és mindkét esetben kinyilvánították, hogy minden az előírásoknak megfelelően történt. Emlékezetes, hogy első körben mindkét kezdeményezés bejegyzését elutasította a Bizottság, és a kezdeményezőknek az Unió Törvényszékéhez kellett fordulniuk. Az itt meghozott kedvező ítélet kényszerítette rá a Bizottságot, hogy bejegyezze a két kezdeményezést, így a Bíróság következetességről tett tanúbizonyságot azáltal, hogy a Bizottság helyesen járt el a bejegyzéssel. A Törvényszék mostani döntése végső soron okafogyottá vált, hiszen közben lezajlott az aláírásgyűjtés, érkeznek is a hitelesítések a nemzeti hatóságoktól. Hét ország már biztosan megvan!

A Minority SafePack esetében az Európai Bizottság már meghozta a végső döntést, és nem indít jogalkotást a kezdeményezés javaslatai alapján. Önök megtámadták ezt a döntést Luxembourgban. Ebbe a perbe is belépett Románia?

Látja, ez érdekes, de nem. Míg Görögország és Szlovákia belépett a perbe a Bizottság oldalán, Románia már nem foglalt állást. 

Ennek mi lehet az oka?

Remélem az, hogy belátták, ez egy olyan európai ügy, amely összeurópai támogatást kapott, hiszen nem akar semmit elvenni a tagállamoktól. Az pusztán a kontinens etnikai és kulturális sokszínűségéről szól, ártani senkinek nem árt. Ugyanez igaz egyébként a nemzeti régiós kezdeményezésre is. Ha reálisan látjuk a dolgokat, nyilvánvalóan ebben a döntésben az is szerepet játszott, hogy az RMDSZ tagja a romániai kormánykoalíciónak.

A Bíróság közleményében az áll, „jogkérdésekre vonatkozó” fellebbezéssel még lehet élni. Mit jelent ez, megváltoztatható a döntés?

Ez azt jelenti, hogy a törvényszéki eljárás lefolytatásának módja ellen lehet panaszt tenni, de azt gondolom, hogy az eddigi döntésekből is egyértelmű, okafogyott lenne egy ilyen lépés. 

Mi várható a két számunkra fontos polgári kezdeményezés kapcsán?

A nemzeti régiós kezdeményezésnél most zajlik az aláírások hitelesítése, hét ország már biztosan megvan. Most a kezdeményezőkön múlik, mikor nyújtják be a Bizottsághoz az aláírásokat. Az újabb, az Európai Polgári Kezdeményezések szabályzatának megváltoztatása után indított kezdeményezéseket már határidő köti, a régiósat még nem. Miután a Bizottság elé kerül az ügy, újabb határidős időszak veszi kezdetét. Meghallgatások, plenáris viták követik egymást, az aláírásgyűjtés kezdeményezői a Bizottság megbízottjaival is találkoznak, hosszú és bonyolult folyamat ez.

Ami a Minority SafePack-et illeti, ott bírósági szakaszban vagyunk, a tagállamok hozzászóltak, elkészültek a beadványok.

Most arra várunk, hogy a Törvényszék kitűzzön egy tárgyalási időpontot, de erre az idén már biztosan nem kerül sor. Legalább egyéves távlatról beszélünk. Ami nagyon fontos, hogy sikerült napirenden tartanunk ezeket a kérdéseket, az Európai Bizottság rá lett kényszerítve, hogy foglalkozzon a témával. Jelentős politikai támogatást szereztünk, de az érdeklődést fenn kell tartanunk, nem dőlhetünk hátra!

Románia még 2019-ben nyújtott be keresetet az Európai Törvényszékhez, mert szerintük az Európai Bizottság hatáskörét túllépve foglalkozik a nemzeti régiós petícióval. Mindez azt követően történt, hogy a Bizottság 2013-ban visszautasította a kezdeményezés nyilvántartásba vételét, amelyre végül csak hatévnyi pereskedés és egy jogerős ítélet után volt hajlandó. A nemzeti régiós európai polgári kezdeményezés lényege, hogy az EU tagállamai a gazdasági lemaradás megszüntetését célzó kohéziós források szétosztásánál legyenek tekintettel a régiók nemzeti, kulturális jellegzetességeire is.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.