2018. július 27., 15:28

Tarthatatlanná vált a medve és ember együttélése Székelyföldön - VIDEÓVAL

Egyre több medvetámadás, egyre kilátástalanabb helyzetben lévő emberek – ennek tükrében a nagyvad populációját szabályozó beavatkozási kvóták visszavezetését, illetve a közbelépési jóváhagyás hatáskörének decentralizálását találják a megfelelő megoldásnak a székelyföldi megyék elöljárói – derült ki a Hargita, Kovászna és Maros megyei önkormányzat elnökei, valamint a román környezetőrség vezetője által tartott tusványosi beszélgetésen csütörtökön.

szekelyek-tanacsa.jpg
Fotó: archívum
A medve és az ember viszonyáról tartott előadáson Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsa elnöke felhívta a népes hallgatóság figyelmét arra, hogy az idei, személyi sérüléssel járó medvetámadások száma már most túllépte a korábbi évek átlagát, jelezve, hogy egyre tarthatatlanabb a helyzet.

„Románia kormányának hatékonyságát jól mutatja, hogy az elmúlt években nemcsak az érettségi vizsgán bukott el az ország, hanem a medvekérdés kezelésében is. A kormány felkészületlen ennek a feladatnak az ellátására” – hangsúlyozta. Hozzátette, a medvepopuláció szabályozása, a kártérítés kérdése és a vadgazdálkodás terén sokkal hatékonyabb cselekvésre lenne szükség ahhoz, hogy változzon a jelenlegi állapot.

Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke szerint „nem a mi tisztünk lenne ennek a kérdésnek a tisztázása”, a tanácselnökök nem vehetik át az illetékes minisztériumok hatáskörét. Megjegyezte ugyanakkor, hogy „ha vadgazdálkodásról beszélünk, akkor nem lehet a vadászattól eltekinteni”. Éppen ezért a politikustársai mellett több olyan szakértőt látott volna szívesen, akik ezekkel a kérdésekkel foglalkoznak.

„Romániának van olyan kutatóintézete, ami kimondottan vadgazdálkodással foglalkozik, vannak neves szakemberek is. A minőségi vadgazdálkodással ők kellene foglalkozzanak, mert most a legnagyobb kérdés az, hogy mekkora az a medvepopuláció, amely Székelyföldön él. Évek pocsékolódnak el, miközben egyre több az ember és a vadállat közötti kontaktus. A környezetvédelmi minisztérium hozzáállása ennek ellenére sem biztató” – mutatott rá.

A jelen lévő tanácselnökök teljes egyetértéssel jelentették ki, hogy szükségszerű két kvóta bevezetése: egy beavatkozási azokra az esetekre, amikor településen belül okoz károkat a nagyvad, illetve egy, a természetes élőhelyen lévő példányok populációját szabályozó. Borboly Csaba úgy vélekedett, amennyiben központi szinten képtelenek a medveproblémát megoldani, az hozhat változást, ha „kiosztják” a megyei intézményeknek a beavatkozási hatáskört.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.