2021. november 28., 10:18
Frissítve: 2021. nov. 28. 16:10

Szijjártó: Az Európai Gyógyszerügynökség politikai okokból nem hajlandó elismerni a Szputnyik-vakcinát

Szijjártó Péter Magyarország külügyi és külgazdasági minisztere egy az orosz RT-nek adott interjúban arról beszélt, szerinte az Európai Unió és az Európai Gyógyszerügynökség politikai okokból halogatja, hogy hivatalosan is elismerjék a Szputnyik-V vakcinát. 

Szijjártó Péter
Fotó: Szijjártó Péter Facebook-oldala

A magyar külügyminiszter azzal kezdte, mind a mai napig képtelen megérteni, néhány ország miért csinál még mindig ideológiai, politikai kérdést a vakcinákból. Szijjártó szerint az egész vakcinakérdés egyetlen dologról szól, az emberek életéről. 

Különösen frusztrál ez a helyzet!

- fogalmazott Szijjártó. Az európai törvények világosan rendelkeznek arról, miként lehet egy oltóanyagot engedélyezni az Európai Unió területén. Egyrészt az Európai Gyógyszerügynökségen keresztül, ez a "dolgok normál menetét" jelenti, másrészt pedig, s ez is egy törvény által engedélyezett lehetőség, mondja Szijjártó, veszélyhelyzet esetén a nemzeti hatóságok is kiadhatják az ideiglenes engedélyt. Mind az orosz, mind a kínai vakcina esetén így jártak el a magyar egészségügyi hatóságok. 

A Szputnyik használata Magyarországon az európai szabályozás alapján történik. (...) Nyugati kollégáim négyszemközt mindig azt mondják, tisztelik az orosz tudományos teljesítményt (...), mégis, mikor a nyilvánosság elé lépnek, teljesen másként beszélnek.

- állítja Szijjártó.

A miniszter közölte, Magyarországnak óriási versenyelőnyt jelentett a járvány második hulláma idején, hogy nem csak nyugati vakcinákat tudott bevetni a pandémia megfékezésére.

Az interjú apropóját egyébként az adta, hogy a héten megjelent egy nagyszabású tanulmány a brit The Lancet tudományos folyóiratban, amely magyarországi eredményekre támaszkodva kimutatta, hogy a halálesetek elkerülésében az orosz vakcina a rendelkezésre álló oltóanyagok közül a leghatékonyabb, a fertőzések megelőzésének hatékonyságában pedig csak a Moderna vakcinája múlja felül. Szijjártó elmondta, ő orosz vakcinával oltatta be magát, bár választhatott volna másikat is. 

Az interjúban szóba került az Európai Unió migrációs politikája is. Mint elmondta, Magyarországot az európai menekültválság idején nagyon kemény bírálatok érték határozott menekültpolitikája miatt.

Azok, akik durván beszéltek velünk, most tulajdonképpen vastapssal ünneplik azokat, akik hasonlóan lépnek fel (a fehérorosz menekültválság kapcsán - a szerk. megj.), mint Magyarország annak idején. 

Arra a kérdésre, miért változott meg az EU vezetőinek hozzáállása a menekültkérdéshez, Szijjártó azzal reagált, "nagy képmutatást" lát a dologban. "Sajnos az európai menekültpolitika esszenciája változatlan maradt!" -  fogalmazott a miniszter, elég csak megnézni az új német kormány programját, az egy "extrémen migrációpárti" dokumentum. 

Szijjártó szerint ugyanakkor a viták természetesek, nincs azzal semmi baj, ha a tagországok nem mindenben értenek egyet. Annyi kihívás és fenyegetés éri az utóbbi években a kontinenst, természetes, hogy a tagországok pozíciójuktól függően másként ítélnek meg bizonyos problémákat. Két fő csapásirány mutatkozik jelenleg, ismertette az EU geopolitikai problémáinak alapjait a miniszter. Vannak föderatív Európa felé törekvő államok és vannak olyanok, kisebbségben, tette hozzá, akik ugyan erős Európát szeretnének, de ez csak erős tagállamokkal szavatolható. Szijjártó a közelgő francia választások és az új német kormány megalakulása kapcsán elmondta, amíg ki nem derül, ki lesz Franciaország új elnöke, korai Európa jövőjéről beszélni, hiszen a német kormány egyedül, önmagában képtelen lesz meghatározni a kontinens irányvonalát. 

Szijjártó úgy véli, a nyugati vezetők képmutatásukról tesznek tanúbizonyságot, mikor Magyarországot bírálják kiegyensúlyozott orosz, illetve kínai kapcsolatai miatt, hiszen az összes európai tagállam vígan üzletel mind Moszkvával, mind Pekinggel.

A riporter arról is kérdezte Szijjártót, miként értékeli ,hogy Magyarországot, egyedüli EU-tagállamként, nem hívták meg az amerikai demokrácia-csúcsra. A miniszter erre úgy reagált, egy országnak, amelynek ezeréves államisága van és egész léte során a szabadságért és önállóságért küzdött, nincs szüksége bíróra és "megerősítésre' ahhoz, hogy tudja, jó úton halad. 

Annak, hogy mit mondanak rólunk, nem sok köze van a valósághoz

- fogalmazott a miniszter, aki azt nehezményezte, hogy az Egyesült Államok, bár a demokratikus értékeket kéri számon Magyarországon, nem adja meg a tiszteletet a demokratikusan választott magyar kormánynak.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.