Sikeres két évet tudhatnak maguk mögött a Rákóczi Szövetség felvidéki iskolabuszai
A Rákóczi Szövetség felvidéki iskolabusz-programja 2022 szeptemberében indult azzal a céllal, hogy segítse a szórványban, illetve a nyelvhatáron lévő magyar alapiskolák kisdiákjainak iskolába járását. A kezdetben 15 intézmény részvételével működő programhoz a 2023/2024-es tanévben négy további iskola csatlakozott. Az elmúlt két tanév tapasztalatait, illetve az idei előzetes beiratkozási adatokat összegezve megállapítható, hogy a kezdeti lendület nem tört meg. Az iskolabuszok a nagyon különböző adottságú intézmények mindegyikében kimutathatóan hozzájárulnak az diákszámok stabilizálásához, sőt az érintett iskolák többségében 2022-höz képest tovább nőtt az összlétszám.

A koncepció összeállításakor alapvetés volt, hogy az egyes magyar iskolák ne egymás kárára növeljék diákszámukat, hanem olyan településekről, lakónegyedekből teremtsék meg az anyanyelvi iskolába történő, ingyenes és biztonságos eljutás lehetőségét, ahol nem működik magyar iskola, illetve a nehézkes tömegközlekedés miatt a gyermekek jó eséllyel nem magyarul kezdték volna meg tanulmányaikat.
Az iskolabusz-program indulása óta a 2024/2025-ös tanév előzetes beiratkozási adatai alapján a programban részt vevő 18 felvidéki településen gyakorlatilag mindenhol növekedett vagy az iskola hosszabb távú fenntarthatósága szempontjából kedvező szinten stabilizálódott a tanulói létszám.
Hasonlóan pozitívan alakult az iskolák összesített létszáma a program indulása óta: a 2022-es 2440 főről 2023-ra 2482-re, 2024 szeptemberétől pedig az iskolák által közölt adatok alapján várhatóan 2549 gyermekre fog nőni a diákszám. Az iskolabusz- programban részt vevő 19 intézményben idén összesen 290 elsős várható, ami 37 fővel magasabb, mint a program indulását megelőző három év átlaga és kedvezőbb, mint a tavalyi adat.
A program indulását megelőző három tanév átlagához képest a résztvevő iskolák mintegy nyolctizedében nőtt az iskolakezdők átlagos száma. Mindez azért is figyelemre méltó, mert az iskolabusz-hálózat által lefedett szórványterületeken az asszimilációs hatások erőssége miatt a magyarság népszámláláson kimutatott fogyása az országos átlagnál jelentősebb volt.
Fontos, hogy a Rákóczi Szövetség által üzemeltetett iskolabusz-hálózat reagálni tudjon a helyi igényekre, sajátosságokra. E szemléletmód vezérelte a program 2023-as bővítését is, melynek keretében négy felvidéki iskola csatlakozott a kezdeményezéshez.
Különösen figyelemreméltó, hogy a kiemelkedő színvonalú, tehetséggondozó tevékenységet is folytató iskolák helyzetének stratégiai megerősítésével a magyar oktatásban részt vevő diákok száma olyan városokban is stabilizálható, sőt növelhető, ahol a magyar lakosság aránya csökkenést mutat.
Összességében elmondható, hogy az elmúlt két tanév bebizonyította, hogy kellő körültekintéssel, az érintett intézmények és szakmai szervezetek bevonásával kidolgozott iskolabusz-hálózat hatékonyan képes stabilizálni a peremhelyzetben lévő iskolák helyzetét, ezáltal hozzájárulva a felvidéki magyar oktatás stratégiai fontosságú bástyáinak megerősítéséhez és a szórványban élő magyar gyermekek anyanyelvi oktatásának biztosításához.