Potápi: Százezer forintra nő a külhoni magyarok oktatási-nevelési támogatása
Közös sajtótájékoztatót tartott a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., melyen Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár ismertette a Szülőföldön magyarul program aktuális változtatásait.
Mától lehet pályázni a Szülőföldön magyarul program oktatási-nevelési támogatására, melyre május 24-ig lesz lehetőségük a határon túli családoknak.
Potápi Árpád János a közös sajtótájékoztató elején elmondta, hogy a Szülőföldön magyarul programot azzal a céllal hozták létre, hogy ösztönözzék a határon túli magyar- és vegyes házasságban élő családokat arra, hogy gyermekeiket magyar tannyelvű oktatási intézményekbe írassák. A nemzetpolitikáért felelős államtitkár szerint ugyanis a kutatásaik is alátámasztották, hogy a magyar iskolába íratott fiatalok nagyobb eséllyel tartották meg magyar identitásukat.
– fogalmazott Potápi Árpád János, aki hozzátette, hogy a háború okozta nehéz gazdasági helyzetben sem adták fel alapvető nemzetstratégiai céljaikat.
A Szülőföldön magyarul program az évek alatt jelentősen kibővült. 2010-től az óvodások, 2021-től pedig már a bölcsődések is részesülhettek a támogatásban, míg a hallgatói támogatást 22 400 forintra emelték. A program tehát jelenleg a bölcsődétől egészen a diploma megszerzéséig támogatja a magyar ajkú gyermekeket és fiatalokat.
„Az elmúlt években 1200 oktatási célú külhoni beruházás megvalósításához járultunk hozzá, a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program révén pedig csaknem 900 óvoda és bölcsőde jött létre, illetve újult meg a külhonban” – ismertette a program eredményeit Potápi Árpád János.
A támogatás igényléséhez először ki kell tölteni egy interneten elérhető adatlapot, majd a szükséges mellékletekkel együtt postai úton kell benyújtani az adott külhoni partnerhez, amely a felvidéki magyarok esetében ezúttal is a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
Potápi Árpád János elmondta, hogy kérésre az eddigi 4 helyett immáron 6 hét áll rendelkezésre a pályázatok benyújtására, melyre május 24-ig lesz lehetősége minden olyan külhoni magyar családnak, ahol a gyermekek magyar tannyelvű oktatási intézményt látogatnak.
Az elbírálást követően pedig az egy gyermek után járó bruttó 100 ezer forint értékű pénzügyi támogatás folyósítása banki átutalással történik majd, a következő tanév elején.