2021. július 1., 13:22
Frissítve: 2021. júl. 1. 14:05

Potápi: július 1-től lehet pályázni testvértelepülési programokra

Július 1-től ismét pályázhatnak az önkormányzatok testvértelepülési programokra - jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a Tolna megye Lengyel-Annafürdőn.

Potápi Árpád János
Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Potápi Árpád János ismertette: a támogatásra magyarországi települési és megyei önkormányzatok, illetve a Kárpát-medence magyarok lakta települései, Szlovákia, Ukrajna, Románia, Szerbia, Horvátország, Szlovénia és Ausztria helyhatóságai nyújthatnak be pályázatot többek között kulturális, oktatási és sporttevékenységre.

A támogatás idei keretösszege 500 millió forint, egy önkormányzat fél millió és 2 millió forint közötti összeget nyerhet el. A pályázatokat a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. honlapján, a bgazrt.hu-n augusztus 2-ig lehet benyújtani, a programokat 2021. július 1. és december 31. között kell megvalósítani.

Az államtitkár elmondta, hogy a 2020-ban elnyert, a koronavírus-járvány miatt fel nem használt támogatások elköltésének határidejét az év végéig meghosszabbították.

A kiírás szerint a pályázat célja, hogy testvértelepülési együttműködésekkel erősítse a nemzeti azonosságtudatot, és előmozdítsa a határon túl élő magyarság szülőföldjén boldogulását, az anyaországgal való kapcsolatát.

Potápi Árpád János azt mondta, a cél, hogy minél több pályázatot tudjanak támogatni.

Emlékeztetett arra, hogy a testvértelepülési pályázati program 2015-ben kezdődött 100 millió forintos keretösszeggel. Azóta 1284 programot támogattak 1 milliárd 250 millió forinttal.

Az önkormányzatok Erdélyben elsősorban székelyföldi településekkel alakítottak ki testvérkapcsolatot, a Felvidékről főként azok a községek, városok kapcsolódtak be a programba, ahonnan a második világháború után Magyarországra telepítettek át magyar családokat.

A Kárpát-medence testvértelepülési programjával a határon túli magyarság 55 százalékát érték el, a legmagasabb arányban Kárpátalján és a Vajdaságban, ahol a magyar lakosság 73, illetve 69 százaléka kapcsolódott a programokhoz.

A tájékoztatón Filóné Ferencz Ibolya (Fidesz-KDNP), Bonyhád polgármestere a város határon túli magyar településekkel meglévő kapcsolatait ismertetve elmondta,

olyan községekkel van testvérkapcsolata Bonyhádnak - a felvidéki Tardoskedd, a székelyföldi Borszék és Madéfalva -, ahonnan jelentős számban telepítettek át lakosokat Bonyhádra.

Mik József, Borszék és Szentes Csaba, Madéfalva polgármestere videoüzenetben beszélt a testvértelepülési kapcsolatokról. Mik József  azt mondta,

a kapcsolat megerősíti az összetartozást, azt, hogy egy nemzet vagyunk, függetlenül attól, hogy a határ melyik oldalára kényszerített a történelem.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.