Potápi: az RMDSZ nélkül gyakorlatilag elképzelhetetlen lesz a következő román kormány
Az RMDSZ-nek jó esélyei vannak a kormányalakítás előtt, jelen pillanatban úgy tűnik, hogy megkerülhetetlen lesz a következő kormányban - jelentette ki Potápi Árpád János, a magyar kormány nemzetpolitikai államtitkára Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tartott közös sajttótájékoztatóján. A két politikus a december 6-i román választásokat és az RMDSZ eredményeit Budapesten értékelte.

Az RMDSZ-nek a választásokon elért eredménye egy Kárpát-medencei sikersorozatnak a következő állomása. Ehhez hasonló sikerek jellemezték ebben az évben a határon túli magyar közösségeket
- kezdte Potápi Árpád János, utalva a vajdasági VMSZ történelmi választási sikerére, a horvátországi magyarok jó szereplésére és a román önkormányzati választásokon tapasztalt erdélyi magyar sikerekre.
A nemzetpolitikáért felelős államtitkár kiemelte,
az erdélyi magyarság a számarányukkal gyakorlatilag megegyező eredményt ért el a mostani választáson, ami sikernek, jó eredménynek számít.
Potápi szerint 2020 nehéz év volt a Kárpát-medencei magyarság számára, elsősorban a járványhelyzet miatt, ám ezt az időszakot a magyarság "nemcsak túlélte, de meg is erősödött."
Az államtitkár beszélt arról is, hogy a választási hajlandóság rekordalacsony volt, biztató ugyanakkor, hogy a magyarok által lakott területeken az országos átlagnál valamivel magasabb részvétel volt a jellemző.
- vélekedett Potápi.
Rendkívüli helyzetben kellett helytállnunk, az eredményeket is ennek a rendkívüli helyzetnek a figyelembevételével kell értékelnünk - mondta el az RMDSZ elnöke.
Kelemen Hunor kiemelte, a romániai választáson egyik párt sem szerzett többséget, az RMDSZ szereplését pedig jónak nevezte.
- mondta.
Az elmúlt harminc év legalacsonyabb választási részvételét könyvelhették el, ez természetesen az RMDSZ-re leadott szavazatok abszolút számában is megmutatkozott, de százalékosan tudták tartani a számokat - mutatott rá az erdélyi politikus.
Az eddigi eredmények alapján az RMDSZ-nek 21 képviselője és 9 szenátora lesz
- közölte Kelemen Hunor, hozzátéve: a járvány többszörösen is megnehezítette a helyzetüket, ez elsősorban a kampány során mutatkozott meg, hiszen nem volt módjuk a választóikkal való közvetlen találkozásokra.
Az RMDSZ elnöke úgy érzékelte, hogy az alacsony részvételt leginkább a járványhelyzet idézte elő, de szerepet játszott ebben az is, hogy az emberek az utóbbi években csalódtak és elveszítették bizalmukat a politikával szemben.
Szerinte a düh és a félelem, ez a két alapvető érzés magyarázza azt, hogy a polgárok az előző választásokhoz képest jóval kevesebben járultak az urnákhoz.
Véleménye szerint leginkább a 45 év alatti és a 60 év feletti korosztály maradt távol a voksolástól: előbbi a kormány intézkedései által kiváltott düh, utóbbi a járványtól való félelem miatt.
Elégedetten nyugtázta ugyanakkor, hogy Hargitában, Szilágyságban, Szatmárban és a csíki térségben (mind jellemzően magyarok által lakott régió) az országos átlagot meghaladta a részvétel.
Romániának stabil kormányra van szüksége, azt látjuk, hogy ez nélkülünk nem fog menni
- jelentette ki az RMDSZ elnöke, aki szerint egy jobbközép kabinet lenne a legideálisabb.
Nem zárkózunk el attól, hogy kormányzati tényező legyen az RMDSZ
- tette hozzá, emlékeztetve, hogy legutóbb 2014-ben, a Ponta-kabinetben vállalt kormányzati szerepet az RMDSZ.
Kelemen szerint fontos volt, hogy az erdélyi magyar pártok össze tudtak fogni és ennek eredményeként egy listán indultak. Megjegyezte ugyanakkor, hogy
a politikai összefogásnak akkor van csak értelme, ha ott van mögötte a közösség összefogása is.
A román parlamentbe bejutott szélsőséges erőről és a magyarellenes hangok esetleges megerősödéséről szólva úgy nyilatkozott, az erdélyi magyarok vélhetően továbbra is a támadások kereszttüzében lesznek, és "sok jóra továbbra sem számíthatunk, de nem szabad megriadnunk, mert meg fogjuk találni azokat a partnereket, akikre ebben a helyzetben számíthatunk."