Potápi: a külhoni magyarság megmaradását szolgáló intézmények támogatása nemzetpolitikai prioritás
A külhoni magyarság megmaradásának kulcsa az erős intézményrendszer, a magyar kormány célja ezért egy olyan rendszer kiépítés, amely kiállja az idők próbáját – mondta el Potápi Árpád János, a magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára a nemzeti jelentőségű intézmények és programok 2021-es támogatásáról tartott hétfői, online sajtótájékoztatóján.

A nemzeti jelentőségű besorolást olyan intézmények és programok kaphatják meg, amelyek a határon túli magyarság közösségeiben nagyfokú szervezőerővel rendelkeznek, a nemzeti identitás megőrzésében nemzetstratégiai szempontból kiemelkedő szerepet töltenek be és az oktatási, kulturális, egyházi és egyéb társadalomszervezési területeken működnek.
Potápi Árpád János a sajtótájékoztatón elmondta, a nemzeti jelentőségű intézmények és programok több kritériumnak is meg kell, hogy feleljenek. Ezek közé tartozik, hogy az adott szervezet tevékenysége hozzájáruljon az anyanyelv megőrzéséhez, kiemelkedő szerepet vállaljon a magyar nemzeti kultúra, oktatás, a tehetséggondozás vagy a tehetséggondozás szolgálatában, a Magyarország határain kívül működő bejegyzett szervezet legyen, amely létét az adott ország jogrendje szerint – 30 napnál nem régebbi – dokumentummal igazolja, rendelkezzen éves szakmai és pénzügyi tervvel, valamint tevékenységét legalább egy éve folyamatosan végezze.
Potápi kiemelte: a nemzeti jelentőségű intézményekre a Magyar Állandó Értekezlet tagszervezetei tehetnek javaslatot, de a fenti kritériumoknak minden esetben meg kell felelni.
A nemzetpolitikai államtitkár elmondta,
az intézmények és programok száma 2012 óta évről évre nő: míg 2012-ben 49, addig 2021-ben már 82 ilyen intézmény van a Kárpát-medencében. Ezek az intézmények és programok éves támogatásban részesülnek a magyar kormánytól.
Potápi szerint a külhoni magyarság megmaradását szolgáló intézmények kiszámítható támogatása, fenntartható működése nemzetpolitikai prioritás. A külhoni magyarság megmaradásának kulcsa pedig az erős intézményrendszer.
Hangsúlyozta: fontos érezniük a határon túli magyaroknak, hogy a magyar kormány mindig számít rájuk. A kabinet egységes nemzetben gondolkodik, rendszerszintű és folyamatos támogatásban részesíti az érintett intézményeket - tette hozzá.
"A járványhelyzet idején sem engedjük el a külhoni magyarság kezét: az eddig sikerrel folytatott programokat visszük tovább. Ennek értelmében 2021-ben is folytatjuk a nemzeti jelentőségű intézmények és programok támogatását. Az elmúlt évek során végzett munkának köszönhetően az oktatásban, a kultúrában, a gazdaságban újjáépítettük a Kárpát-medencét. Támogatásaink, programjaink minden magyarlakta településre, minden magyar közösségbe eljutottak” – fogalmazott Potápi, hozzátéve: a nemzet határokon átívelő, rendszerszintű támogatása folyamatos. A nemzeti jelentőségű intézmények és programok támogatása ennek a munkának az egyik legfontosabb alappillére.
- Csemadok
- Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége
- Selye János Egyetem
- Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség
- Fórum Kisebbségkutató Intézet
- Komáromi Jókai Színház
- Kassai Thália Színház
- Pro Civis Polgári Társulás
- Szlovákiai Magyar Televíziósok Szövetsége
- Szlovákiai Magyar Írók Társasága
- Gazda Polgári Társulás
- Kortárs Magyar Galéria
- Jópásztor Alapítvány
- Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége
- Szövetség a Közös Célokért
- Rovás Polgári Társulás
- Szőttes Kamara Néptáncegyüttes
- Szlovákiai Református Keresztyén Egyház
- Rákóczi Hálózat
- Pro Collegio Posoniensi Alapítvány
A támogatások összege nem állandó, évről évre változik – közölte Potápi, kiemelve,
a nemzetpolitikai programokra kiírt pályázatok a következő időszakban megújulnak, a rendszert átalakítják. Erre elsősorban a koronavírus-járvány okozta rendkívüli helyzet miatt van szükség. Az átalakítás részleteiről Potápi később ígért tájékoztatást.