2024. március 4., 14:27

Potápi: 2024 az együttműködő nemzet éve – már elérhetőek az idei év pályázati felhívásai

Mától közel egy hónapon át lehet jelentkezni az Együttműködő Nemzet Program, az Együttműködő Nemzet Diaszpóra Program és a Kárpát-medencei Testvértelepülési Program pályázati felhívásaira, melynek keretein belül összesen 3 milliárd forint támogatásban részesülhetnek a külhoni magyar szervezetek. A felhívások részleteit Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára ismertette.

Potápi Árpád János
Fotó: MTI

A Nemzetpolitikai Államtitkárság 2012 óta hirdet tematikus éveket, melyekről a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) évi plenáris ülése dönt. 2024 az együttműködő nemzet éve lett.

„A nemzetpolitika alapja a folyamatosság és a stabilitás” - fogalmazott Potápi Árpád János, aki szerint 2010 óta tartó építkezésük során sikerült a nemzetpolitikát rendszerszintűvé tenniük. A nemzetpolitikáért felelős államtitkár sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy a magyar kormány 2011 óta több mint 30 ezer tevékenységet és programot támogatott, a tavalyi évben pedig 2571 pályázat megvalósulásához járultak hozzá.

Potápi szerint akkor beszélhetünk egységes nemzetről, ha az anyaország, a Kárpát-medence és a diaszpóra magyarsága is erős tud lenni. Éppen ezért az Együttműködő Nemzet Program keretein belül a Kárpát-medencei és a diaszpórában működő magyar szervezetek számára idén immáron 2,5 milliárd forint támogatást biztosítanak.

Az idei évre nézve az egyik legnagyobb változást az alprogramok megszűnése jelenti. Így mindkét pályázatban együtt támogatják a szervezetek működését, fejlesztését és eszközbeszerzését, valamint a programok és rendezvények megvalósítását. A támogatott tevékenységek köre tehát nem változik.

Az igényelhető támogatás mértéke a Kárpát-medencei szervezetek esetében 500 ezer forinttól 2 millió forintig terjed, míg a diaszpórában 500 ezertől 5 millió forintig. További fontos változás, hogy egy pályázó imámmáron csak egy pályázatot nyújthat be. Potápi Árpád János szerint ez a megoldás mindkét fél számára jelentősen megkönnyítheti a folyamatokat.

„A diaszpórában lévő cserkész- és civil szervezetek valamint hétvégi magyar iskolák ugyancsak együtt tudnak pályázni, amely esetükben azért előnyös, mivel szinte egymástól elválaszthatatlanul működnek, s erősítik egymást” – fogalmazott a nemzetpolitikai államtitkár, hozzátéve, látszólagos ellentmondásnak tűnhet, hogy a diaszpóra szervezetei akár 5 millió forint támogatásra is pályázhatnak. Míg azonban a Kárpát-medencei magyar szervezetek a többi minisztérium pályázatait is igénybe vehetik, addig a diaszpóra esetében csak ez az egy lehetőség áll fenn.

Az Együttműködő Nemzet Program mellett meghirdették a Kárpát-medencei Testvértelepülési Program idei felhívásait is. A magyar kormány 2015 óta támogatja a testvértelepülési együttműködéseket, s azóta 703 magyarországi önkormányzat 1154 testvértelepülési kapcsolatot erősített meg 684 határon túli településsel.

A program teljes támogatási keretösszege 500 millió forint, amelyből 500 ezer forinttól 5 millió forintig terjedő támogatást igényelhetnek a magyarországi (települési, vármegyei) önkormányzatok olyan program vagy rendezvény megvalósítására, amelyet Szlovákia, Ukrajna, Románia, Szerbia, Horvátország, Szlovénia vagy Ausztria egy vagy több helyhatóságával (települési önkormányzatával, településével) közösen valósít meg.

A megvalósítási időszaknak mindhárom felhívás esetében 2024. március 15. és 2025. március 14. közé kell esnie. A pályázatokra a mai naptól, azaz március 4-től egészen 2024. április 3. 14:00-ig lehet jelentkezni, kizárólag elektronikus formában, a NIR online felületén. A pályázati felhívások elérhetők a kulhonimagyarok.hu és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. honlapján.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.