2025. május 6., 16:12

Óriási a politikai káosz Romániában. Hogyan tovább?

Mivel magyarázható a szélsőséges George Simion a vártnál is nagyobb győzelme a múlt hétvégi romániai elnökválasztás első fordulójában? A koalíciós jelölt kudarca következtében felbomlott a bukaresti kormánykoalíció. Hogyan tovább, milyen mozgástere van az RMDSZ-nek? Legyőzhető-e a magyarellenes jelölt a második körben? Pataky Istvánt, az erdélyi Maszol.ro főszerkesztő-helyettesét kérdeztük.

simion
Fotó: TASR

"George Simionnak sikerült megnyernie a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulójában élen végző Călin Georgescu híveit. A kampányában mindvégig a mostani megmérettetéstől eltiltott exjelölt stratégiáját követte: elsősorban online kommunikált, nem vett részt televíziós vitákon, sajtótájékoztatókat sem tartott. Közvetlenül kommunikált a célközönséggel, s ez sikeres taktikának bizonyult.

Simionban a választók nagyon nagy része a fősodratú pártokkal, a »rendszerrel« szembeszálló harcost látják, aki ráadásul nyíltan meri bírálni az Európai Unió vezetését, s az ukrajnai háború kapcsán a béke mellett érvel"

- hangsúlyozta Pataky István.   

A romániai politika folyamatait jól ismerő elemző hozzátette, "amíg a második fordulóba jutó Nicușor Dan - Simionhoz hasonlóan - igyekezett rendszerellenes jelöltként mutatkozni, Crin Antonescu a hatalom jelöltjeként kampányolt, ami nagy hátrányt jelentett számára. A legnagyobb problémát Antonescunak Victor Ponta jelöltsége jelentette. A volt szociáldemokrata párti (PSD) miniszterelnök - aki jelenleg is a PSD képviselője, bár nem élvezte hivatalosan a párt támogatását - erőteljes konzervatív, szuverenista, Trump-barát üzenetekkel kampányolt, s megnyerte a PSD-szavazók egy tekintélyes részét. Tizennégy százalékos eredményével döntően befolyásolta a második forduló kimenetelét, ő okozta igazából Antonescu vesztét.

Ami a magyarokat illeti, sokatmondó az a választási térkép, amelyen kitűnik hogy csak a magyarlakta megyékben nem nyert Simion. Az erdélyi, székelyföldi magyarok túlnyomó többsége, több mint hetven százaléka Antonescura voksolt, követve az RMDSZ javaslatát".      
pataky
Pataky István: A magyarok attól tarthatnak leginkább, hogy Simion győzelme előbb-utóbb a hatalomba emelné az AUR-t is, s a párt olyan törvényeket, törvénymódosításokat vihet át a parlamenten, amelyek csorbítják a kisebbségi jogokat
Fotó:  Pataky István archívuma

Pataky aláhúzta, "az elnökválasztás első körét követően óriási a politikai káosz Romániában. Jelen pillanatban a három legfontosabb tisztségben ügyvivő ül. Az államfő, a miniszterelnök és a szenátus elnöke is ideiglenes mandátummal rendelkezik. Precedens nélküli ez a helyzet még a sok politikai bizonytalanságot megélt Romániában is.

AZ RMDSZ kénytelen kivárásra játszani. Egyelőre miniszterei helyükön vannak, a szövetség része az immár csak két pártból álló koalíciónak, a kisebbségi kormánynak. Minden az elnökválasztás végeredményétől függ.

Simion győzelme esetén az instabilitás fokozódása várható, teljesen kiszámíthatatlanná válhatnak a parlamenti mozgások. Ha Dan nyer, vélhetően az ellenzéki, progresszív Mentsétek meg Romániát Szövetség is a hatalmi koalíció része lesz, a PSD szerepvállalása ez esetben is kétséges marad. Az RMDSZ mozgástere akkor lehetetlenül el, ha Simion pártja, az ultranacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), valamilyen formában hatalomra kerül".  

Az elemző hozzátette, "Simion legyőzéséhez kisebb csodára lenne szükség. Victor Ponta szavazóinak nagy többsége semmilyen körülmények között sem fog Danra szavazni, a PSD jelen állás szerint a szavazók lelkiismeretére bízza a döntést.

A nagyarányú első fordulós Simion-győzelem tovább lelkesítheti a rendszerellenes szavazókat, tovább nőhet az AUR-vezér tábora, náluk van a lélektani előny.

Látványosan nőni fog Dan támogatottsága is, sok eddig bizonytalan, de Simion esetleges államfőségétől megriadó voksoló is mellé áll majd, de ez nem valószínű, hogy elég lesz a fordításhoz".

Pataky hangsúlyozta,

a magyarok attól tarthatnak leginkább, hogy Simion győzelme előbb-utóbb a hatalomba emelné az AUR-t is, s a párt olyan törvényeket, törvénymódosításokat vihet át a parlamenten, amelyek csorbítják a kisebbségi jogokat.

Az AUR nem nézi jó szemmel az önálló magyar iskolákat, de a közigazgatási anyanyelvhasználati jogokat sem. Ráadásul az RMDSZ-t semmilyen körülmények között sem akarja a kormányzatban látni".            

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.