Orbán Viktor: Elmozdult a világ erőegyensúlya
A világ erőegyensúlya elmozdult, és ennek súlyos következményeit nyögjük most - mondta Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Tusnádfürdőn.

A kormányfő kiemelte: a második világháború után 80 évig a világban erőegyensúly létezett, és ez az időszak "nekünk, magyaroknak két részből állt".
- fogalmazott.
Hangsúlyozta:
- tette hozzá.
A kormányfő hangsúlyozta:
Azt mondta: abban reménykedik, hogy a 2024-ben esedékes európai parlamenti választás és az azt követő hatalmi pozíció-újraosztást követően "egy számunkra kedvezőbb egyensúlyi helyzet lesz Európában".
Kitért rá:
a visegrádi négyek (V4) ellen támadást intéztek a föderalisták,
Van esély, hogy gyarapodjon a szuverenisták tábora, hiszen Olaszországban ilyen kormány alakult,
- tette hozzá.
Orbán Viktor úgy fogalmazott:
az Európai Unióról az a benyomásunk alakulhat ki, hogy szorongás gyötri és bekerítve érzi magát.
Az Európai Unió jól látja magát, egy gazdag és gyenge unió, amely lázadozó világot lát maga körül,
- sorolta és kitért az Európába indulni készülő milliókra.
Rámutatott:
a Nemzetközi Valutaalap országlistája azt jelzi 2030-ra, hogy az első tízből kiesik a ma még ott lévő Nagy-Britannia, Olaszország, Franciaország, és a ma negyedik Németország a tizedik helyre csúszik vissza.
Ez a realitás - összegzett, hozzátéve: a félelem, a bekerítettség érzés az Európai Uniót az elzárkózás felé tereli, megijedt a versenytől. Az uniót egy kiöregedett boxbajnokhoz hasonlította, aki mutogatja a bajnoki öveit, de többet már nem akar bemenni a szorítóba.
- mondta a kormányfő.
A világpolitikai folyamatok Kínának kedveznek, az Amerikai Egyesült Államok folyamatosan visszaszorul , és napról napra haladunk az összeütközés felé .
A miniszterelnök szerint
a jelenlegi folyamatok Ázsiának és Kínának kedveznek, legyen szó gazdaságról, technológiai fejlődésről vagy éppen katonai erőről.
- fogalmazott.
Van civilizációs hitvallása - ő a világegyetem központja -, van távlatos terve - újra naggyá tenni Kínát -, van középtávú programja - visszaállítani azt a dominanciát Ázsiában, amely megvolt, mielőtt megjött volna a Nyugat.
Az egymillió dolláros kérdés, hogy elkerülhető-e az összeütközés Kína és az Egyesült Államok között - jelentette ki a miniszterelnök, hozzátéve "az igazság az, hogy ez a nagyfiúk dolga. Ebben nekünk nem osztottak lapot".
- fogalmazott.
A kormányfő kiemelte: a magyar alkotmány abból indul ki, hogy "van egy hely, ami a miénk, az otthonunk", van egy közösség, "ami a miénk, ez a nemzetünk", és van egy "életrend, ami a miénk, és ez a kultúránk és a nyelvünk". Ezért a szellemi kiindulópont az alkotmányban úgy fogalmazható meg, hogy "az emberi életben azok a legfontosabb dolgok, amiket egyedül nem lehet megszerezni" - fogalmazott.
Az összes jó dolog az életben a másokkal való együttműködésen alapul, és "ha ezek az életünk legfontosabb dolgai", akkor ezeket kell védelmezni a társadalomnak és a jogrendszernek - mondta.
Orbán Viktor kiemelte: "ma Magyarország, a magyar emberek és a magyar kormány azért küzd és harcol, hogy erről a letérített pályáról vissza tudjunk kapaszkodni arra a szokásos kerékvágásba, amely elvezet bennünket 2030-ig". Meglátása szerint ez 2024 júliusa környékén következhet be.
A kormányfő arról is beszélt, hogy a magyar gazdaság összteljesítménye 13 év alatt megháromszorozódott, 27 ezer milliárdról 80 ezer milliárd forintra nőtt, és 2030-ra az a célunk, hogy 160 ezer milliárd forintos GDP-nk legyen.
Hozzátette: az új gazdasági rendszer, amelyet 13 éve épít a kormány, "összeállt és jól is teljesített". A céljainkkal időarányosan jól állunk, a fejlettségi céljainkat nézve 2010-ben az európai átlag 66 százalékán, 22-ben a 78 százalékán voltunk, és 2030-ra "oda akarunk érni" a 85 és 90 százalék közötti sávba.