2022. április 6., 14:02
Frissítve: 2022. ápr. 6. 16:26

Orbán Viktor: "Hiába a jogállamisági eljárás, Magyarország nem szállít fegyvereket Ukrajnába és nem szavazza meg az energetikai szankciókat!"

Rendkívüli nemzetközi sajtótájékoztatót tartott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. Rövid értékelője után a miniszterelnök közel két órán át válaszolt az újságírói kérdésekre.

Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke győzelmi beszédet mond a Fidesz-KDNP eredményváró rendezvényén
Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke győzelmi beszédet mond a Fidesz-KDNP eredményváró rendezvényén
Fotó: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott kép

Orbán beszéde elején a Fidesz-KDNP újabb kétharmados választási sikerét értékelte. A miniszterelnök több tényezővel magyarázta a kormánypártok sikerét. Egyrészt a magyar nép békét akar, arra szavazatott, aki "nagyobb garanciát jelent a békére".

Kijelentette, a választási siker szorosan összefügg Magyarország sikerével is. Alacsony munkanélküliség, erős gazdasági növekedés, kidolgozott családtámogatási rendszer jellemzi Magyarországot - mondta a kormányfő.

Harmadik tényezőként az "ellenfelet" jelölte meg a kormányfő. Szerint kudarcukból levonható fontos tanulság, hogy az a koalíció "csak hatalomért jött létre", amely tiszteletlenség a választókkal szemben, jelentette ki Orbán, hiszen maguk ismerték el, őket csak az érdekli, miként kerülhetnének újra a hatalomba. 

A választás sosem a politikusokról szól, (...) hanem az emberekről. Ha ezt valaki elfelejti, (...) annak csak bukás lehet a vége.

- hangsúlyozta Orbán. 

A miniszterelnök kiemelte, Magyarország és Európa jövője kapcsán a kormány víziója nem változott, továbbra is a nemzetállami létet tartják fundamentumnak és hiszik, hogy ennek egész Európában reneszánsza lesz majd.

A sorscsapások globális természetűek, a hatékony gyors válaszok viszont mindig nemzetiek és lokálisak!

Meg kell erősítenünk a szövetségi rendszerünket - jelentette ki a miniszterelnök, kiemelve, hogy Magyarország jövője az Európai Unióban van, amelynek alakításában Magyarország aktívan részt kíván venni. "Ha Magyarország erősödik, azzal szövetségeseink is nyernek!" - hangsúlyozta Orbán a magyar hadsereg fejlesztésével kapcsolatban.

Az orosz-ukrán háború kapcsán Orbán kiemelte, a béke első lépése a tűzszünet, amelyre sürgős szükség van, ugyanis a háború egyre brutálisabb. Ezek a szenvedések egyre közelebb kerülnek Európa belsejéhez.

Meg fogjuk fizetni az Oroszországra kivetett szankciók árát. Fel kell készülnünk a válság kezelésére, erre képesek is vagyunk.

- emelte ki a miniszterelnök. Azonnali brüsszeli intézkedésekre van szükség, minden adminisztratív előírást, amely emeli a lakossági energiaárakat, azonnal fel kell függeszteni: ilyen az ETS-rendszer, a villamosenergia árát a földgázéval összekapcsoló rendelkezés és az az előírást is, hogy kötelezően biológiai eredetű részt, azaz bioetanolt kell belekeverni az üzemanyagokba.

A fontosabb újságírói kérdések

Igaz, hogy beszélt Donald Trumppal és Vlagyimir Putyinnal? (MTI)

Igaz - jelentette ki Orbán, hozzátéve, hogy az orosz elnökkel igen hosszan. Magyarország pontosan tudja, hogy egyre brutálisabb háborúk jönnek, így a miniszterelnök arra kérte az orosz elnököt, azonnal rendeljenek el tűzszünetet.

Orbán Budapestre hívta Putyint, ahol Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Olaf Scholz német kancellár jelenlétében tárgyalhatna a tűzszüneti szerződésről.

Az orosz elnök ugyan hajlandó lenne erre, de olyan feltételei vannak, mondta Orbán, amelyekről az ukránoknak és az oroszoknak kell megegyezniük.

A kétharmados választási siker után mi lesz az Európai Uniós jobboldali pártcsaláddal? (AFP)

"Megvárjuk a francia választás eredményét!" - hangzott a felelet.

Kevés uniós gratulált nyilvánosan a magyar kormánynak, mi a véleménye erről? (AFP)

"Gratulált az Európa Tanács elnöke, a NATO-főtitkár és sokan mások is. Beérem ennyivel!" - jelentette ki Orbán. Az a zsurnalizmus, hogy egy EU- és NATO-tagot el lehet szigetelni, az nevetséges - emelte ki a miniszterelnök a kérdéssel kapcsolatban.

Számított egy ekkora győzelemre? (Origo)

"Az embernek mindig vannak titkos reményei!" - jegyezte meg mosolyogva a kormányfő. Az eredmények értékelése kapcsán elmondta, az elemzők dolga lesz kivesézni, mi vezethetett az újabb kétharmadhoz, nem jó, ha egy politikus elemzőnek képzeli magát. 

A győztes azt mond, amit akar, a vesztes meg mondhat, amit akar!

- idézte Buzánszky Jenőt, az Aranycsapat tagját Orbán, hozzátéve, nem foglalkozik azzal, mit mondanak a vesztesek.

Kész-e Magyarország eleget tenni az oroszok rubel-követelésének? (Reuters)

Ha az oroszok azt kérik, Magyarország kész rubelben fizetni - jelentette ki a miniszterelnök. Magyarország orosz politikája 2008-ig tartott, de ezt követően világossá vált, hogy sem Grúziából, sem Ukrajnából nem kívánnak NATO-tagállamot csinálni, holott az oroszok elég gyengék voltak akkoriban ahhoz, hogy elfogadják. Emiatt új oroszpolitikára volt szükség, ekkor vette fel Magyarország Putyin elnökkel a kapcsolatot, hiszen világossá váltak az adottságok. Keleten Ukrajna, délen Grúzia lehetett ütközőállam az oroszokkal. A háborúval ez az állapot is megszűnt, új dolog kezdődik, de ennek körvonalai még nem látszanak. Nem tudni, mi következik.

A régiből jövünk kifelé, az újat nem ismerjük, a kettő között vagyunk!

- emelte ki Orbán Magyarország Oroszországgal szembeni viszonyát magyarázva.

Várható a baloldali  SMS-botrány kapcsán előrelépés? (Mediaworks)

Ebben a kérdésben a jogászok és a hatóságok az illetékesek - jelentette ki a kormányfő.

Mi lesz Paks2-vel?

Általában nem értünk egyet a szankciós politikával, de az EU-s egység fontos, ahol nem sért magyar létérdeket, ott nem vétózunk, hiába mond mást a jobb meggyőződésünk. A nukleáris energia kérdésköre semmilyen Uniós szankciós anyagban nem szerepel, ennek alapján Paks2 a megkötött szerződések szerint rendben folytatódni fog, bár a csúszás már elkerülhetetlen. Paks2-nek 2023-tól már üzemelnie kellene, most úgy tűnik, '23-ban ebből nem lesz atomerőmű, a háború miatt elvesztettünk jónéhány évet.

Remélem a következő energiaválságra sokkal nagyobb biztonságban leszünk!

Ki az agresszor az orosz-ukrán háborúban? (Frankfurter Allgemeine Zeitung)

Ez teljesen világos, Oroszország megtámadta Ukrajnát, ez egy agresszió. Egy közös EU-s álláspont, melyet Magyarország magáénak tud. A bucha-i atrocitások kapcsán Orbán kihangsúlyozta, független és rendkívül alapos vizsgálatra van szükség, a háborús bűnöket ki kell vizsgálni!

Mit gondol arról, hogy a baloldal továbbra is összefogásban gondolkodik.

"Örök tanárok és örök diákok vannak, nekem örömet okoz, ha tanulhatok!" - kezdte Orbán, hozzátéve vesztett ő már elég választást, érti, nehéz dolog ilyenkor mit kezdeni a vereséggel. "Azt nem kívánom nekik, hogy nyerjék meg a következő választást, de azt igen, hogy szedjék össze magukat!"

Kérte Putyin, hogy Magyarország vétózza meg az energetikai szankciókat? (ATV)

Magyarország a NATO és az EU tagja, nem ellenségeket gyűjt, hanem barátokat. Oroszországgal most szembenállunk - jelentette ki a kormányfő, egy NATO-államként nem is lehet más a helyzet. Oroszország is tudomásul veszi ezt a realitást, ők is pontosan látják, hogy a korábbi jó kapcsolati rendszer szétesett. Előfordulhat, hogy ebből nem marad semmi - emelte ki a kormányfő.

Az EU rögtön a választások után nyomást gyakorol Magyarországra, milyen stratégiát követ majd a magyar kormány? (Financial Times)

Egyedül nem lehet állva maradni egy ilyen viharban és jobb nem is megpróbálni

- közölte Orbán, utalva arra, hogy meg kell erősíteni a lengyel szövetséget, ami szerinte stratégiai kérdés akkor is, ha a külpolitikai nézetek különbözőek. A helyreállítási alap visszatartásáról a kormányfő azt mondta, nem értik az eljárás alapját. Akármi álljon az EU levelében, jelentette ki Orbán,

- Magyarország biztosan nem szállít fegyvereket Ukrajnába,

- Magyarország biztosan nem enged genderügyben,

- Magyarország biztosan nem enged az orosz földgázt és kőolajat szankcionáló uniós rendelkezéseknek.

Ha ezeket nem tartalmazzák a Bizottság követelései, akkor esély van a megegyezésre.

Mit gondol a feltételezett orosz háborús bűncselekményről?

Mindet ki kell vizsgálni, eredmények kellenek és tények! Orbán hozzátette, a hágai nemzetközi háborús bíróság joghatóságát két ország nem ismeri el: Oroszország és az Egyesült Államok. "Innen kell nézni a világot" - jegyezte meg a kormányfő.

Ki felelős az ellenzéki leszereplésért? (Mandiner)

Milyen jó, hogy nekem erre a kérdésre nem kell válaszolnom!

Ha ez a háború elhúzódik, Ukrajna összeomlik, az orosz föderáció pedig arra kéri Budapestet, védje meg Kárpátalján a magyarságot, Magyarország bevonulna Kárpátaljára? (New York Times)

NATO-tagállam vagyunk, NATO-döntés nélkül a magyar hadsereg nem mozdul ki Magyarországról! - reagált tömören a miniszterelnök. Magyarország a legjobb hely Európában, innen csak rosszabb helyre lehet menni - üzente Orbán azoknak, akik most a választási eredmények miatt kivándorláson gondolkodnak. A kormányfő kiemelte, a kormány felelőssége, hogy újraegyesítse a választási kampányban kettészakított nemzetet. Jónéhány olyan ügy van, amelyben pártállástól függetlenül egyetérthetnek a magyarok, teljes nemzeti egység felé kell elmozdulni ezekben a témákban.

Alig várom, hogy végre olyan választás legyen, amelyik nem sorsdöntő! Szerintem eljutunk ide is, lehet, hogy kell még nyerni néhány választást, de meglesz!

Hisz-e az ukrán nemzetállam reneszánszában vagy osztozik Putyin véleményében, hogy Ukrajna nem létezik? (BBC)

"Ukrajna létezik, itt van a szomszédban!" Orbán hozzátette, az ukránok keményen harcolnak és védik a hazájukat, ez számára nem meglepő.

Orbán Zelenszkijjel vívott szócsatája nem veszélyezteti a kárpátaljai magyarokat? (BBC)

Az elmúlt években sokat bántották a magyarokat Ukrajnában, de egy intelligens, keresztény ország ilyenkor nem hozakodik elő ezekkel a dolgokkal, hiszen Ukrajnát egy atomhatalom támadta meg. Kell erről beszélni, de ennek nem most van itt az ideje - válaszolt a kormányfő.

Meddig tartható fenn a benzinárstop és a rezsicsökkentés? (RTL Klub)

Az előbbinek van határideje, addig mindenképpen fenn is marad. Hogy mi lesz utána, arról már most tárgyal a kormány, elképzelhető, hogy folytatódik az árstop valamilyen formában. A rezsicsökkentés fenntartására is van lehetőség!

A külügyet ért orosz kémtámadással mi a helyzet? Szijjártó marad a külügyminiszter? (RTL Klub)

"Szeretném, ha maradna!" - közölte a kormányfő, semmi rendkívüli nincs abban, hogy a magyar minisztériumokat kibertámadás ér, folyamatosak ezek a támadások, a magyar kormány mindent megtesz, hogy kivédje ezeket.

Politikai motiváció állhat a jogállamisági mechanizmus megindítása mögött? (TV2)

Meg kell várni azt a levelet, amelyben közlik a döntést a magyar kormánnyal, egyelőre kevés az információ. Nem meglepő, hogy bizonyos brüsszeli körök segítik a magyar baoldalt, ebben nincs semmi mglepő, kár sopánkodni rajta. 

Fontos döntések előtt áll az EU, amelyek nem hozhatóak meg Magyarország nélkül. Mi nem leszünk jámbor lúzerek!

Várhatóak-e minisztercserék?

Minden választás után jelentős átalakítás éri a kormányt, ennek egyszerű oka van - jegyezte meg Orbán - be kell azonosítani a következő négy év legfontosabb kérdéseit, ezek alapján kell meghatározni a kormány tagjait, ez egy hosszú, fáradtságos munka, így a 

kormány megalakulása nem lesz egy gyors folyamat!

Tervezi-e Magyarország orosz diplomaták kiutasítását? (AP)

A tervezett kiutasításnak semmi értelme, azon nincs mit tervezni. Ha lesz rá ok, természetesen sor kerül erre.

Politikai kampányok apropóján nem utasítunk ki senkit.

- hangsúlyozta Orbán.

Nem bánja, hogy a győzelmi beszédében ellenfelének nevezte Zelenszkijt?

Szokatlan dolog, hogy ha valaki segítséget kér, akkor ha te nem úgy segítesz, lehord. Ez nem vezet jóra.

Igaz, hogy a Fidesz nyolcszor több pénzt költött a kampányra és adófizetők pénzéből kampányolt? (ORF)

Ezt a magyar törvények tiltják, az állami számvevőszék pedig ellenőrzi.

Lázár János visszatér a kormányba? (Telex)

Nem lehetetlen!

Hogyan befolyásolja a lengyel-magyar kapcsolatokat az Ukrajnában zajló háború? (Lengyel Hírügynökség)

Egyértelműen nehezíti - jelentette ki Orbán, hiszen a magyarok és lengyelek nézőpontja több kérdésben egymással ellentétes. A kormányfő két területet jelölt meg, az energetikai szankciók, illetve a NATO-s repülési tilalom kérdését. A V4 nem egy geopolitikai szövetség, nem általános külpolitikai céljai vannak az az azonos érdekek képviseletét teszi lehetővé, itt sértetlen az együttműködés a lengyelekkel.

Hogyan akar Magyarország függetlenedni az orosz gáztól? (LH)

2030 környékére a magyar energiarendszer gázigénye 10%-ra szorul vissza, amennyiben a napenergiai fejlesztések és Paks2 megvalósulhatnak. "Akkor kint vagyunk a vízből!" - fogalmazott Orbán.

Mi lesz a gyermekvédelmi törvénnyel? (Index)

Soha egyetlen kérdésben sem adtak ennyire egységes választ a magyarok, marad.

Mi lesz az orosz befektetési bankkal? (DPA)

"Ez egy nemzetközi bank, amelyben az orosz tulajdon kisebbségben van, meg akarjuk őrizni. A nemzetbiztonsági kockázatokat kivédjük!" - válaszolta a kormányfő.

Mennyivel alacsonyabb a piaci árnál a Magyarországnak szánt orosz földgáz ára? (Euronews)

Azt egy matematikai képlet határozza meg, de pontos adatokkal nem szolgálhat a miniszterelnök. A hosszútávú szerződéseknek ma nem az az értelme, hogy jobb árat adjanak a piaci árnál, sokkal inkább az ellátásbiztonság miatt lényeges - hangsúlyozta Orbán.

A magyar gázigény fele jön csak hosszútávú szerződésekből, a másik fél szól a piaci áringadozás kihasználásáról - emelte ki a kormányfő.

A választás budapesti eredményeihez mit szól? (Euronews)

A Fidesz 2018-hoz erősíteni tudott Budapesten. "Ne az éghez mérjük magunkat!"

A kínai Selyemút program folytatódik?

Orbán reméli, igen. Az orosz-nyugati konfliktus a kínai kapcsolatokra is kiterjedhet - mondja Orbán, éppen ezért Uniónak stratégiai autonómiára van szüksége Kínával kapcsolatban!

Mit gondol a Mi Hazánk parlamenti mandátumáról?

Volt már egy hasonló párt a parlamentben, az csúfosan végezte - utalt a Jobbikra a miniszterelnök, hozzátéve, őt is meglepte a párt parlamenti sikere. Hogy ez pontosan milyen erő, jelent-e fenyegetést a kisebbségekre, egyelőre nem tudni, de Magyarországon továbbra is zéró tolerancia lesz az antiszemitizmussal szemben - jelentette ki Orbán.

Szükség lesz megszorításokra vagy kizárható, hogy a költségvetési deficit miatt szükség lenne ezekre? (24.hu)

Kizárható!

Mit üzenne azoknak, akik vasárnap nem a Fideszre szavaztak? (24.hu)

Egyetlen győzelem sem végleges, egyetlen vereség sem végleges 

- idézte Orbán Winston Churchillt.

Lesznek új adók vagy adóemelések?

A lakosságot érintő adókra nem kell számítani!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.