Orbán Balázs: A közéleti vita a nyugati civilizáció egyik legfontosabb vívmánya
A nyugati civilizáció egyik legfontosabb vívmányaként értékelte az érvelésen és a teljesítmények mérésén alapuló közéleti vitát a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára pénteken Budapesten.

Orbán Balázs a PolitikON Közéleti Készségfejlesztő és Politikai Szimulációs Verseny döntője előtt szólalt fel,
a megmérettetést a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Ostrakon Szakkollégiuma szervezte.
Az államtitkár azt mondta, hogy közéleti vita nélkül nem létezik az a kulturális-civilizációs keret, amelyben élünk.
Ilyen értelemben a vita hevítettsége, színvonala azt is mutatja, hogy milyen állapotban van a civilizációnk - tette hozzá.
Keleten,
az autokratikus berendezkedésekben nincsen vita.
Ugyanakkor a másik irányba, nyugatra indulva is problémás a helyzet. Bár ott van sajtószabadság és közélet, de egyre több egyetemi campuson a vita nem része az oktatásnak.
- hangsúlyozta Orbán Balázs.
Az államtitkár szerint vitázni jó dolog, attól nem kell félni. A vitában kifejezetten nem kívánatos, hogy összhang legyen - jegyezte meg.
- jelentette ki Orbán Balázs.
- fogalmazott az államtitkár.
Orbán Balázs azt mondta, hogy az NKE különleges egyetem a magyar felsőoktatási térben:
az intézmény nem semleges abban az értelemben, hogy a magyar állam fennmaradásán, a magyar jövő biztosításán kell dolgoznia.
Deli Gergely, az NKE Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karának dékánja közölte, hogy a versenyt, amelyen középiskolások vesznek részt, először rendezik meg, ám hagyományteremtési szándékkal.
Az első fordulóban fogalmazásírás volt a feladat, valamint egy olyan feladatsor kitöltése, amelyben a történelemmel, az állampolgári ismeretekkel, a közélettel és az NKE-vel kapcsolatos kérdések szerepeltek.
A döntőben, a pénteki harmadik fordulóban a versenyzők pártjai átfogó megoldási javaslatcsomagokat dolgoznak ki Magyarország szegényebb régióinak felzárkóztatása érdekében. Részt kell venni továbbá egy úgynevezett oxfordi vitán is
- közölte Deli Gergely.
A dékán azt mondta, hogy azért fontos nekik a verseny, mert elmélyült közéleti gondolkodásra szoktat, ezáltal a haza szolgálatára nevel.