2024. október 16., 14:55

Mi jellemzi leginkább a szlovákiai magyar egyetemistákat? - Ilyen volt az Impulzus műhelykonferenciája

2024. október 12-én, szombaton került sor az Impulzus Társulás tudományos műhelykonferenciájára Budapesten, az MTA Domus ’Collegium Hungaricum’ Vendégházban.

Impulzus
Bajcsi Ildikó
Fotó: Hajtman Gábor

A műhelykonferenciát megelőzően a TéKa  (Szlovákiai Magyar Fiatalok Tudományos és Kulturális Társulása) frissen megválasztott elnöksége is bemutatkozott.

Téka
Fotó:  Hajtman Gábor

Bajcsi Ildikó, a szervezet egykori elnöke a következőket nyilatkozta a változások kapcsán:

Biztos vagyok benne, hogy utódom, illetve az újonnan megválasztott vezetőség folytatni tudja a megkezdett munkát, és egyre több tehetséges szlovákiai magyar doktoranduszt tud majd arra motiválni, hogy a hallgatói tevékenysége mellett bekapcsolódjon a kutatói munkába is.
Téka
Fotó:  Hajtman Gábor
Bencze Dávid: Csapatépítés, nagyobb médiafigyelem és szellemi műhelymunka

Bencze Dávid, a TéKa megválasztott új elnökeként ismertette terveit, vagyis hogyan is képzeli el a szervezet további működését. Három fontos alappillért emelt ki: a folytonosságot, a csapatépítést és a nagyobb médiafigyelmet.

Ahogy eddig is, folytatni szeretném a szervezeten belül a csapatépítést, a kapcsolatépítés érdekében pedig több egyetemet szeretnék felkeresni, hogy a diákokat és a doktoranduszokat sikerüljön motiválni arra, hogy a tanulmányiak mellett kutassanak

-vázolta fel tervét Bencze Dávid, aki azt is hozzátette,az egyik kiemelt cél, hogy a felvidéki fiatalok tudatosítsák a kutatómunka jelentőségét.

Téka
Fotó:  Hajtman Gábor

Emellett Ribní Ferenc kulcsszerpet vállal a TéKa egyetemistákat megszólító programjainak a szervezésében, hiszen ő lett a szervezet tehetséggondozásért felelős alelnöke.

A szervezet vezetősége hangsúlyozta a szlovákiai magyar tudományos szervezetekkel való aktív együttműködést. Kiemelte az Impulzus Társulás jelentőségét, amely szervezet ugyancsak részt vállal a szlovákiai magyar fiatal értelmiség fejlesztésében.

Téka
Fotó:  Hajtman Gábor
Társadalomtudományi kutatások a szlovákiai magyar egyetemisták körében

Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet (NPKI) igazgatójának előadásával kezdődött meg az Impulzus műhelykonferenciája.

A szociológus a külhoni magyar értelmiség identitás meghatározó szerepét vizsgálta a nemzetpolitika szempontjából.

Kántor Zoltán kiemelte, kutatása során több szempontot és területet is megvizsgált, és kiemelte, a felvidéki magyar értelmiség identitásának meghatározása nagy kihívást jelent a téma kutatói számára.

Impulzus
Fotó:  Hajtman Gábor

Papp Z. Attila szociológus, a HUN-REN TK Kisebbségkutató Intézetének igazgatója előadásában az elmúlt évek ifjúságkutatásai alapján azt is bemutatta, hogy a szlovákiai magyar fiatal értelmiség helyzete milyen mértékben változott meg az elmúlt tíz évben.

Többek között arra a következtetésre jutott, hogy a gazdasági fejlődés tekintetében pozitív változások álltak be: Több felvidéki fiatalnak már van saját lakása, vagy saját autója, stb.

Impulzus
Fotó:  Hajtman Gábor

Ribní Ferenc, az ELTE (Eötvös Loránd Tudományegyetem) doktoranduszhallgatója az Impulzus Társulás Edu Uni 2020-as felmérése alapján a felvidéki magyar fiatalok általános helyzetét ismertette a kutatás tükrében.

Impulzus
Fotó:  Hajtman Gábor

Morvai Tünde, az MTA HTMT vezetője pedig arról tartott előadást, hogy a szlovákiai magyar egyetemisták helyzete hogyan változott meg az Impulzus Edu UNI 2024-es kutatása alapján.

A  400 szlovákiai magyar egyetemista körében megvalósult vizsgálat alapján arra a konklúzióra jutott, hogy az elmúlt évekhez képest számos változás történt a szlovákiai magyar egyetemisták körében.

Ezek közé tartozik például a fiatalok anyagi háttere, illetve a külföldi munkavállalással kapcsolatos elvárásaik.

Impulzus
Fotó:  Hajtman Gábor

A műhelykonferencia fontos részét képezte az a kerekasztal-beszélgetés, amelynek egyik kiemelt célja az Impulzus keretében megvalósuló kutatás megvitatása volt a szlovákiai magyar egyetemisták mélyelemzéséről.

A projekt főbb részleteit Bajcsi Ildikó, az Impulzus Társulás elnöke vázolta.

Impulzus
Fotó:  Hajtman Gábor

A vizsgálat kiemelt céljai az ifjúságszociológiai műhelymunka mellett  fókuszcsoport-interjúk készítése szlovákiai magyar egyetemistákkal, majd egy olyan kötet kiadása, amely az elmúlt évek, illetve a jelenlegi kutatás főbb eredményeit összegzi.

A kiadvány egyik fő célja lesz a szlovákiai magyar egyetemisták nemzeti identitás-változásainak a vizsgálata.

Az Impulzus műhelykonferenciája, illetve a „Szlovákiai magyar fiatalok a felsőoktatásban. Szociológiai mélyelemzés a felvidéki egyetemisták körében” c. projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási ,Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallal kötött támogatási szerződés alapján valósult meg.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.