Már csak egy lépés kell
Munkalátogatáson a szlovéniai Kidričevoban találkozott Orbán Viktor magyar kormányfő Janez Janša szlovén miniszterelnökkel. A két kormányfő részt vett a Cirkovce–Pince villanyvezeték építésének alapkőletételi ünnepségén is.

Már az 1990-es évek közepén tárgyalások kezdődtek egy magyar–horvát–szlovén, 400 kV-os távvezetéki összeköttetés kiépítéséről, amelynek utolsó fázisa lesz a Cirkovce–Pince távvezeték megépítése – tájékoztatta lapunkat a magyar villamosenergia-ipari rendszerirányító, a Mavir. A beruházás eredményeként a tervek szerint 2021-ben Szlovéniával is létrejön a magyar villamosenergia-átviteli hálózat közvetlen összekapcsolása. A projekt az uniós energiapolitikai célok szempontjából is jelentős, ezért szerepel az úgynevezett közös érdekű projektek listáján.
Közép-Európa felértékelődik, erősödik, a jelentősége nő, és az egész Európai Unió növekedési centruma keleti irányba tolódik, Közép-Európába – mondta Orbán Viktor. Kiemelte, hogy ha egy térség felértékelődik, akkor ott a nagy és erős országok befolyást próbálnak szerezni, így a fontos országok és térségek geopolitikai játszmák színterévé is válnak. A kormányfő úgy vélte, ilyenné vált a mi térségünk is, geopolitikai játszmák színterévé, de erre nem problémaként kell tekinteni, hiszen az jó jel, hogy Közép-Európa térsége fontossá vált. A projektről Orbán Viktor elmondta, hogy ez az elmúlt évtizedek legnagyobb szlovén-magyar beruházása.
Janez Janša emlékeztetett arra, hogy a projektre húsz évet kellett várni, a teljes előkészítése több mint tízszer annyi időbe telt, mint amennyibe az építése fog. A távvezeték a ljubljanai kormány egyik prioritása a szlovén energetikai infrastruktúra fejlesztésében a kormányfő tájékoztatása szerint.
– mondta Biczók András, a Mavir Zrt. vezérigazgatója.
Szlovénia az utolsó olyan szomszédos ország, amellyel eddig nem volt távvezetéki összeköttetése Magyarországnak. Már az ezredfordulót megelőzően elkészült a Hévíz és a szlovén–horvát–magyar hármashatár közötti, kétrendszerű vezeték az MVM, az átviteli hálózat akkori tulajdonosának beruházásban. Első lépésben 1999-ben így létrejött az összeköttetés Hévíz és a horvátországi Tumbri, majd 2004-ben egy új, horvátországi alállomás átadását követően ez Hévíz és Žerjavinec közötti kapcsolat. Ekkor a magyar oldalon a majdani szlovén távvezetékhez már megépült egy ötkilométeres elágazás Szlovénia felé.
Az ezredfordulót követően a magyar és a szlovén fél felújította a tárgyalásokat az összeköttetés kiépítéséről, de a szlovén rendszerirányítónak, az Elesnek több nehézséggel is meg kellett küzdenie, ami lassította a folyamatot. A problémák megoldása után ismét elkezdődhettek a szlovén oldali munkák, a magyar oldalon pedig mindössze néhány kisebb feladatot kell még elvégezni a távvezetéken, illetve a csatlakozó alállomáson, ezek két-három hónapot vehetnek igénybe.