Közelebb jutni a valódi megbékéléshez
Az NKE Ludovika Egyetemi Kiadó és az egyetem Regionális Együttműködési Osztályának szervezésében rendezték meg a 2024 decemberében megjelent Collective Guilt in Central Europe after the Second World War and Now című könyv bemutatóját április 10-én, az NKE Zrínyi Termében.

A Kisebbségpolitikai Kutatóműhely 2023. november 8-án „Kollektív bűnösség Közép-Európában a II. világháború után és ma” címmel rendezett angol nyelvű konferenciát. A rendezvény a Közép-Európában alkalmazott „kollektív bűnösség” elvén alapuló intézkedések, retorziók változatait és máig élő következményeit mutatta be. A szakmai fórum előadásairól tavaly a Ludovika Egyetemi Kiadó gondozásában angol nyelvű tanulmánykötet jelent be, ennek bemutatójára került most sor.
Beszédében emlékeztetett: a második világháború után a kollektív bűnösség elvének alkalmazása elterjedt gyakorlat volt, s hatással volt nemcsak a régió demográfiai összetételére – különösen annak etnikai, nemzeti és nyelvi sokszínűségére –, hanem a jogi viszonyokra is, hiszen az etnikai csoportok tagjainak magántulajdonát jellemzően elkobozták. Történelmünknek e területe eddig nem kapott megfelelő figyelmet. A két évvel ezelőtti konferencia, valamint a kötet publikálásának célja, hogy tudományos párbeszédet indítson a második világháború utáni állami kollektív büntetés politikájának történelmi és nemzetközi jogi aspektusairól, és rávilágítson annak következményeire – emelte ki a rektorhelyettes.
Ezt követően Gyurcsík Iván szólt a résztvevőkhöz. Először a kutatóműhely munkáját mutatta be – szakértői eszmecserék, könyvbemutatók, szakmai látogatások a szomszédos országokba –, kiemelve az Egyetemi Könyvtár Kisebbségpolitikai Különgyűjteményének, valamint a Schöpflin György Hagyatékgyűjteményének létrehozását.
– tette hozzá Gyurcsík Iván. A kollektív bűnösség témája a Kutatóműhely munkatársai szerint annyira időszerű, hogy érdemes nemzetközi konferenciát szervezni, majd könyvet is szerkeszteni róla. A zsidóság tragédiája, a Holokauszt, és a romák tragédiája, a porajmos mögött egyaránt a kollektív bűnösség elve, gondolata húzódott meg a II. világháború idején.
A folytatásban Vizi Balázs, az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar Nemzetközi Jogi Tanszék docensének, a Kisebbségpolitikai Kutatócsoport tagjának moderálásával kerekasztal-beszélgetést tartottak. Ennek résztvevői Fiala-Butora János, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa, Lönhárt Tamás, a Babes-Bolyai Egyetem docense, valamint Korhecz Tamás, vajdasági magyar jogász, egyetemi tanár, alkotmánybíró voltak.
Hallgassák meg a Ludovica Podcast témával kapcsolatos adását.