Két este a székelyeknél
A Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesülete szervezésében június közepén tartották a 175 éves székelyföldi sajtó emlékkonferenciáját a sokunk számára már-már misztikus távolságban levő Sepsiszentgyörgyben.
A misztikumot nemcsak a távolság, a Dunaszerdahelytől számított 900 kilométer adja, hiszen ilyen bármelyik nagyobb országban van. Ami számunkra a pluszt adja, hogy három országon átívelő utunk végén továbbra is magyarok között lehettünk. Ilyet is produkál a történelem.
Ritkán adatik meg, hogy két napot beszélgethetünk székely barátainkkal, élvezhetjük a helyiek vendégszeretetét, ami elsősorban nem is a kiváló székely lakomákat jelenti, hanem az időt, amit távoli kollégáink a saját életükből ránk szántak. Érdekes és főleg hatékony volt az az újdonság, hogy egy szakmai konferencia nem a „hivatalos” résszel kezdődik, arra csak a második napon került sor, amikor a résztvevők már maguk mögött tudtak egy kirándulást a közeli Zalánpatakra, majd ebéd gyanánt egy grillezést a hegyi tisztáson, és „besurranhattak” III. Károly angol király zalánpataki házába.
A Háromszék ünnepe pedig a labdarúgó Európa-bajnokság nyitónapjával esett egybe, így adott volt a lehetőség, hogy a kerti ünnepély, amelynek keretében megünnepelték az olvasók bizalmát továbbra is élvező lap tízezredik számát, spontán módon átalakuljon népünnepéllyé. Ahonnan persze a kiváló helyi sör, a nyáreleji napfény, egy óriási kivetítő és több száz helybéli mellől már csak a magyar válogatott meccse hiányzott. Semmi baj, az aznapi német–skót meccs is kitűnő focit mutatott. Előre jelezve, hogy bárki is kerül ebben a csoportban továbbjutó helyre, annak nem lesz könnyű dolga. Nem is lett.
III. Károly angol király még walesi herceg korában vásárolt az alig száz lakosú Zalánpatak község szélén földbirtokot és házat. Mindenki (köztük e sorok írója is) meglepődött, hogy kacsalábon forgó, többemeletes királyi palota, vagy legalább palotácska helyett egy klasszikus parasztházat lát. Az épület autentikus, szervesen belesimul a környezetbe, még csak olyan átalakítások sem látszanak rajta, amelyek megbontanák a lakóhely történelmileg kialakult jellegét. A király a helyiek elmondása szerint minden évben egy alkalommal eljön Zalánpatakra, bár 2024-ben még nem volt; a bennünket kalauzolók szerint ennek oka a királyt és a családját is sújtó egészségi problémákban is keresendő. Akkor viszont, amikor itt van – mondják a helybéli szakácsnői – mindenki meggyőződhet róla, hogy milyen kedves úriember. Tolmáccsal ugyan, de elbeszélget a helyiekkel, a szakácsnőknek pedig magyarul nyilvánít köszönetet:„Köszönöm szépen”. A király házánál tett látogatásunkat utólag egy véletlen is emlékezetessé teszi, hiszen hazatérésünk után tudtam meg, hogy III. Károly hivatalos születésnapja éppen ottjártunkkor volt, így elmondhatjuk, hogy az angol király születésnapján a házában jártunk. Ha a király nincs ott, a szobák kiadók, bár úgy hallottuk, „horror” áron lehet itt megszállni. Ennek ellenére a brit turisták kedvelt és gyakori célpontja lett a kis székelyföldi település. Maradjunk még egy gondolat erejéig Zalánpataknál, hiszen a királyon kívül is van itt még érdekesség! Egy itteni néprajzos fiatalember és kiváló zenész, Préda Barna egy helyi kis házikót alakított át lokális helytörténeti múzeummá az üveghutáiról is ismert községben. Továbbá érdemes megnézni a helyi templom előtt álló Trianon-emlékművet, akárcsak a zalánpataki iskola udvarán álló, egykori országzászlót és talapzatát, amelyet – micsoda véletlen! – a felvidéki Léva városa ajándékozott annak idején a több száz kilométerre fekvő kis magyar közösségnek.
A másnapi tényleges konferencia az online technikát kihasználva alakul át egyszerre összmagyarrá és nemzetközivé, hiszen a kárpátaljai Dunda György szöveges üzenetben, a délvidéki Máriás Endre pedig videófilmen, saját kiadói gyakorlatukat és lehetőségeiket bemutatva köszönti a konferenciát. Felvidék képviseletében pedig a Ma7 médiacsalád főszerkesztője, Molnár Judit számol be a MAGYAR7 hetilap, a ma7.sk portál és az ezekhez kapcsolódó többi platform létrejöttéről és napi menetéről. Előadásának második felében a jelen lévő hallgatóknak is nagy meglepetést szerezve jelenti be az újdonságot, hogy a szlovák belügyminisztérium befogadta a Felvidéki Magyar Újságírók Egyesületének bejegyzési kérelmét, így ennek tudatában került sor a vendéglátó székelyföldi és a bejegyzés alatt álló felvidéki szakmai szervezet közötti együttműködési szándéknyilatkozat aláírására.
III. Károly angol király személye, mint a Brit Nemzetközösség feje, erre is emlékeztet!
Megjelent a Magyar7 2024/27. számában.