2025. március 4., 13:23

Keresték, ami összeköt a nemzeti faültetés napján is

Március elsején közösen ültettek fát a felvidéki Hét Szilvafa Egyesület és az Esztergomi Természetbarátok Egyesülete. A nemzeti faültetés napján több száz civil szervezet és önkéntes ültetett fát Magyarországon. A kezdeményezéshez egyedüli szlovákiai civil szervezetként csatlakozott a párkányi Hét Szilvafa Egyesület, hogy tájainkon is elősegítse a környezettudatosságot, rámutasson a faültetés fontosságára és erősítse a határokon átívelő baráti kapcsolatokat.

Hét Szilvafa Egyesület - faültetés
Fotó: Hét Szilvafa Egyesület

A Hét Szilvafa Egyesület javaslatára a program facserével kezdődött a Mária Valéria hídon. A felvidékiek szelídgesztenyefát ajándékoztak esztergomi barátaiknak, amelyet az esztergomi vaskapu felé vezető úton, egy több mint százéves gesztenyefa szomszédságába ültettek el. Az esztergomi ajándék hársfa a párkányi Szabadság-térre került.

A facsere egyrészt szimbolizálja a határ két oldalán élők barátságát és a két település közti jó kapcsolatokat, másrészt a természet iránti tisztelet mellett kifejezi azt a hosszú távú szemléletmódot is, amit a faültetés, mint jelkép képvisel.

A Hét Szilvafa Egyesület további két szelídgesztenyefát ajándékozott a párkányi Hársfa utcai óvodának. Reményeik szerint a jövőben több oktatási intézménnyel is fel tudják majd venni a kapcsolatot, hogy a fásítási program nemes céljait meg tudják valósítani. A faültetés nemcsak a környezetvédelemre és a fenntartható fejlődésre hívja fel a figyelmet, hanem a jövőnek szóló szimbólum is egyben.

A közös faültetéssel is tovább erősödött Párkány és Esztergom kapcsolata, amelyben meghatározó szerepet játszott Dávid Balázs, az Esztergomi Természetbarátok Egyesületének elnöke és Molnár Tibor, Esztergom város főkertésze, illetve a párkányi önkormányzat részéről Máčai Marián és Sipos István támogatta a Hét Szilvafa Egyesület kezdeményezését.
Hét Szilvafa Egyesület - faültetés
Fotó:  Hét Szilvafa Egyesület

A Hét Szilvafa Egyesületet szlovákiai magyar fiatalok alapították azzal a céllal, hogy elősegítsék a magyar régiók fejlődését, a felvidéki táj és a vidéki élet megőrzését. Ennek egyik eszköze a fásítási programban való részvétel, de az egyesület célként tűzte ki a fiatalok célirányos képzését és az elkötelezett, környezettudatos szemléletmódot valló közösségek kialakítását is.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.