Karikó Katalin továbbra is hős marad mindenki számára
A múlt héten került a nagy nyilvánosság elé, hogy Karikó Katalinról, a világhírű magyar biokémikusról, a BioNTech alelnökéről 43 évvel ezelőtt beszervezési kartont állított ki a magyar állambiztonság, ami a hazai politikai és közéleti szereplőket sem hagyta hidegen.

- ismerte el Karikó Katalin.
A hír, amely valójában egy aljas karaktergyilkossági kísérlet, a múlt héten robbant.
Karikó Katalint az a Salgó László szervezte be, aki a történtek idején állambiztonsági értékelőtisztként dolgozott a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányságon, később pedig – 2002 és 2004 – között ő volt az országos rendőrfőkapitány.
Vásárhelyi Mária szavai kapcsán Rákay Philip is megszólalt, aki elmondta, hogy
A műsorvezető felelevenített egy régi pesti legendát, miszerint „ismert SZDSZ-közeli értelmiségiek pincéjében is nagyüzemben ment a szelekció, a legkínosabb akták ledarálása.
Trombitás Kristóf újságíró, a Hír Tv műsorvezetője az ügy kapcsán kiemelte, hogy a diskurzus nem a megfélemlítettekről kell, hogy szóljon, hozzátéve:
Egy másik közéleti személy, Puzsér Róbert az üggyel kapcsolatban Karikó védelmére kelt, amikor elmondta, hogy a biokémikus, ha tett is jelentést, az azóta végzett munkájával mindent jóvátett az emberiségnek.
Ungár Péter, az LMP politikusa szerint „semmilyen olyan bizonyítékot nem láttunk, hogy bárkiről jelentett volna, vagy bármi olyat tett volna, amely másoknak kárt okozott. Annyit tudunk, hogy aláírt egy beszervezési okmányt.”
A baloldali politikus hozzátette:
Állambiztonsági 6-os kartonja szerint Karikó Katalint 1978-ban szervezték be. A szolnoki születésű biológus ekkor frissen végzett egyetemista volt, ebben az évben kezdte meg doktori tanulmányait a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban. A beszervezésről szóló kartonján szereplő információk alapján ezután a kémelhárítással foglalkozó III/II-es osztály beosztottja lett titkos megbízott minősítéssel. A fedőneve is ismert: Karikó Katalin Lengyel Zsolt néven szerepelt az állambiztonság nyilvántartásában.
A magyar biokémikus bevallotta, hogy az édesapját 1957-ben felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, munkahelyéről elbocsátották, négy évig munkát nem kapott.
– fogalmazott Karikó Katalin.