2024. április 26., 08:56

Júniusi erőpróbák

Június 9-én Magyarországon egyidőben tartják az európai parlamenti és az önkormányzati választásokat. A helyi küzdelmek mellett a júniusi erőpróbának komoly tétet ad a növekvő háborús fenyegetettség és a nem szűnő migrációs nyomás.

orbán
Az EP-választások legfontosabb tétje az, sikerül-e olyan fordulatot elérni, amelynek köszönhetően Brüsszel kijózanodik az elhatalmasodó háborús pszichózisból
Fotó: MTI

Az elmúlt két évtizedben déli szomszédunkban az EP-választásokon kontinentális összevetésben is kiugróan sikeresen szerepelt a Fidesz-KDNP pártszövetség. Magyarország uniós csatlakozása óta a jelenlegi kormánypártok valamennyi európai parlamenti választást megnyerték, 2004 kivételével ráadásul minden alkalommal abszolút többséget szereztek. Hasonló diadalmenetet az öreg kontinensen csak a máltai Munkáspárt tud felmutatni, de a szigetországban kétpártrendszer működik, amelyben a győztes párt magától értetődően végez 50 százalék fölött.

A Fidesz-KDNP az EP-választások esélyese
Az idei EP-választásokon is jó esély van arra, hogy ez a sorminta folytatódjon, hiszen az aktuális felmérések továbbra is a Fidesz-KDNP pártszövetséget jósolják a voksolás esélyesének. Ez még akkor is így van, ha február eleje óta alaposan felbolydult a magyar belpolitika, a kegyelmi ügy keltette hullámok a kormánypártok szavazótáborát is elérték. Ennek farvizén tört be a magyar nyilvánosságba az a Magyar Péter, akiben az ismétlődő választási fiaskók miatt mélyen frusztrált ellenzéki közvélemény egy része a sokadik messiását látja.

Korábban ugyanebben a közegben hasonló várakozás övezte a 2014-ben nagyot hasaló Bajnai Gordont, vagy éppen a 2022-es választások csúfos ellenzéki bukásának útját kikövező Márki-Zay Pétert is. A kegyelmi ügy következtében a kormánypártok európai listavezetői helyéről lemondani kényszerülő Varga Judit exférje kétségkívül számára kedvező pillanatban robbant be a magyar nyilvánosságba, és váltotta át az így kapott figyelmet politikusi szerepre.

Átrendezheti az ellenzéki erőteret Magyar Péter pártja

Frissen átvett pártja, amellyel már a júniusi EP-választásokon is rajthoz áll, a felmérések szerint ugyan a kormánypártok pozícióit érdemben nem fenyegeti, de esélyes arra, hogy átrendezze az ellenzéki térfelet. Magyar Péter felbukkanásának legnagyobb kárvallottja az öt évvel ezelőtti európai parlamenti voksoláson két mandátumot bezsebelő Momentum lehet – Donáth Anna és Cseh Katalin idén júniusban könnyen elveszítheti a képviselői székét.

Magyar megjelenésével a korábbi várakozásokhoz képest jónéhány százalékpontot bukhat a kiábrándult szavazókat becsatornázó Kutyapárt is, és gyakorlatilag teljes bizonyossággal lemondhat a mandátumszerzés esélyéről Márki-Zay és a politikába visszatérni szándékozó Vona Gábor pártja is. Az új kihívó megjelenésére az ellenzék domináns pártjának babérjaira törő Demokratikus Koalíció is reagált, a maga halálos ölelésébe vonva az önfelszámolásra kárhoztatott MSZP-t és a politikai hajótöröttként már nagy tapasztalatokkal rendelkező Párbeszédet. Az így felállt baloldali koalíció június 9-én nagy versenyben lehet Magyar Péter pártjával a kormánypártok mögötti helyosztón.
Jóval nagyobb a tét az idei EP-választásokon

Miközben a magyarországi közvélemény egy részének figyelmét leköti az ellenzéki pártok helyezkedése, fontos hangsúlyozni, az idei EP-választásoknak a korábbi hasonló voksolásokhoz képest jóval nagyobb tétje van. A szomszédságunkban zajló háború és a Brüsszelből hallatszódó egyre hangosabb kardcsörtetés ugyanis mind közelebb hozza egy pusztító világégés veszélyét.

A kialakult helyzetben az uniós intézményekben nagy szükség arra a józan, békepárti hangra, mint amit a magyar kormánypártok és európai szövetségeseik képviselnek. Az európai parlamenti választások legfontosabb tétje az, sikerül-e olyan politikai fordulatot elérni, amelynek köszönhetően Brüsszel kijózanodik az egyre inkább elhatalmasodó háborús pszichózisból, amellyel már nemcsak a kontinens érdekeivel megy nyilvánvalóan szembe, de sok százmillió európai ember életével játszik.

A Fidesz-KDNP múlt pénteki kampánynyitóján jóváhagyott választási manifesztum rögzíti, hogy a magyar kormánypártok az európai színtéren a háborús pszichózissal szemben a békepártiságot, az illegális migrációt feltartóztatni képtelen uniós intézkedések helyett a felelős menekültpolitikát, a társadalom szövetét szétbontó woke-őrület ellenében pedig a családok megerősítését képviselik. A magyar kormánypártok a júniusi EP-választások után ezekhez a törekvésekhez keresnek európai partnereket egy olyan politikai térben, amelyben a centrum felé tolódó Néppárt és a progresszív liberálisokkal egy gyékényen áruló balközép kárára jó eséllyel megerősödhetnek a szuverenista jobboldali pártok.

Leváltható-e a „Gyurcsány-koalíció” a fővárosban?

A helyi önkormányzatokért zajló versenyfutásban, szemben az EP-választásokkal, nem vagy kevésbé érvényesül a Magyar Péter-jelenség. A kormánypártok riválisai így 2019-hez hasonlóan jórászt ismét a parlamenti ellenzéki pártok lesznek, azzal a megszorítással, hogy a főváros néhány kerületében a Kutyapárt is beleszólhat a küzdelembe.

Az önkormányzati választásokon a legnagyobb figyelem ezúttal is a főpolgármesteri versenyfutásra irányul. Öt éve a baloldali ellenzék által támogatott Karácsony Gergely szoros küzdelemben legyőzte a 2010 óta a fővárost irányító Tarlós Istvánt. Az idei választásokon adott a feladat, hogy a kormánypártok visszaszerezzék Budapest vezetését. A kormánypártok jelöltjének kampánya biztatóan indult, múlt szombaton Szentkirályi Alexandra a főpolgármester-jelöltek közül elsőként gyűjtötte össze az indulásához szükséges ajánlóíveket.
szentkirályi alexandra
Szentkirályi Alexandra elsőként adta le a főpolgármesteri indulásához szükséges ajánlóíveket
Fotó:  MTI

Szentkirályi legnagyobb riválisai a „Gyurcsány-koalíció” által támogatott Karácsony Gergely és az LMP jelöltjeként rajthoz álló Vitézy Dávid lesznek. A felmérések egyelőre a hivatalban lévő főpolgármester előnyét jósolják, azonban a közgyűlési többség már a kampány elején elfogyni látszik Karácsony mögött.

A DK, az MSZP és Párbeszéd által felállított „Gyurcsány-koalíció” önmagában aligha lesz képes megszerezni a közgyűlési mandátumok többségét. Ha Magyar Péter Tisza Pártja a fővárosban nem áll rajtkőre, a viccpártból, legalábbis Budapesten, komoly politikai tényezővé váló Magyar Kétfarkú Kutya Párt könnyen a harmadik erővé válhat a Fővárosi Közgyűlésben, és ugyancsak jó eséllyel pályázik közgyűlési mandátumokra a Mi Hazánk Mozgalom, és akár a Vitézy mögé felsorakozó LMP is.

Ledőlhetnek a vidéki ellenzéki bástyák
Júniusban éles versenyfutás várható a megyei jogú városokban is. 2019-ben az ellenzéki összefogás több vidéki bástyát hódított el a Fidesztől. A most záruló ciklusban azonban az ellenzéki összefogás több vidéki nagyvárosban felbomlott, a civakodó ellenzék helyi kormányzóképessége ezeken a településeken jócskán megkérdőjeleződött. A kormánypártoknak június 9-én így reális esélye kínálkozik arra, hogy az ellenzék által legutóbb elhódított megyei jogú városok közül akár többet is visszaszerezzen.

A Fidesz-KDNP pártszövetség öt éve masszív pozíciókat szerzett a közepes és kisebb népességű városi rangú településeken, és az általában a független jelöltek által uralt falvakban is számos helyen választottak kormánypárti polgármestert. A 2022-es parlamenti választások eredményei is azt mutatták, hogy a Fidesz-KDNP éppen a kisebb településeken a legerősebb, a nagyvárosokon kívül a parlamenti ellenzék pártjai alig-alig rúgnak labdába.

Mindez azt valószínűsíti, hogy a kormánypártok a 2019-ben megszerzett pozícióikat idén is megőrzik, vagy esetenként még bővíteni is tudják azokat. Hasonlóképpen jó eséllyel várható idén június 9-én is, hogy a megyei közgyűlésekben ismét masszív Fideszes fölény alakul ki, vagyis a voksolás visszaigazolja majd, hogy a vidéki Magyarország szilárdan a kormánypártok mögött áll.

Megjelent a Magyar7 2024/17. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.